یکی دیگر از کشورهای اروپایی به ریاضت اقتصادی نه خواهند گفت

یکی دیگر از کشورهای اروپایی به ریاضت اقتصادی نه خواهند گفت

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانس‌۲۴، لیتوانیایی‌های خسته از سیاست‌های ریاضت اقتصادی فردا پای صندوق‌های رای می‌روند تا ترکیب آینده پارلمان این کشور را تعیین کنند. انتظار می‌رود در این انتخابات قدرت پس از ۴ سال از دست جناح محافظه‌کار و متحدان لیبرال‌ آن‌ها خارج شود و در مقابل، چپگرایان حزب کارگر روی […]

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانس‌۲۴، لیتوانیایی‌های خسته از سیاست‌های ریاضت اقتصادی فردا پای صندوق‌های رای می‌روند تا ترکیب آینده پارلمان این کشور را تعیین کنند.

انتظار می‌رود در این انتخابات قدرت پس از ۴ سال از دست جناح محافظه‌کار و متحدان لیبرال‌ آن‌ها خارج شود و در مقابل، چپگرایان حزب کارگر روی کار بیایند.

نظرسنجی‌های انجام شده نشان می‌دهد که حزب حاکم احتمالا در انتخابات روز یکشنبه پس از حزب کارگر، حزب حکم مردمی و حزب عدالت، در جایگاه چهارم قرار بگیرد.

همچنین پیش‌بینی می‌شود «آلگیرداس بوتکویچیوس» وزیر اقتصاد سابق این کشور و رهبر حزب سوسیال دموکرات به همراه رهبر حزب کارگر، کابینه ائتلافی لیتوانی را تشکیل دهند.

با توجه به اینکه دولت کنونی لیتوانی را حزب محافظه‌کار مدافع سیاست‌های ریاضت اقتصادی تشکیل داده‌، حزب چپگرای رقیب وعده افزایش حداقل دستمزد و اصلاح سیستم مالیاتی را وعده داده است.

لیتوانی جزو کشورهای اروپایی است که از شرایط رکود خارج شده و در وضعیت بازیابی اقتصادی به سر می‌برد، با این وجود ضعف این بازیابی موجب شده تا مردم این کشور نسبت به ریاضت اقتصادی بدبین شوند.

«توماس جانلیوناس» مدیر میز سیاسی هفته‌نامه IQ لیتوانی در این باره می‌گوید: «مردم از سیاست‌های ریاضتی سیر شده‌اند. بازیابی کنونی بسیار دیرهنگام بوده و به حد کافی اثرگذار نیست».

وضعیت بد اقتصادی همچنین موجب افزایش شدید مهاجرت از این کشور شده است، به نحوی که جمعیت لیتوانی در سپتامبر سال جاری به ۲.۹۸ میلیون نفر رسید که این پایین‌ترین جمعیت این کشور در یک دهه گذشته بوده است. جمعیت لیتوانی تنها یک سال قبل، ۳.۵ میلیون نفر بوده است.

انتخابات پارلمانی لیتوانی به صورت ۲ مرحله‌ای انجام می‌شود و طبق برنامه دور بعدی آن قرار است ۲هفته بعد در روز ۲۸ اکتبر برگزار شود.

پارلمان این کشور ۱۴۱ کرسی دارد که ۷۰ کرسی آن در این انتخابات ۲ دوره‌ای، و ۷۰ کرسی آن هم به صورت سهمیه‌ای پر می‌شود. در این انتخابات ۳۴ حزب مختلف برای تصاحب کرسی‌های پارلمانی رقابت خواهند کرد.

۲۱ مهر ۱۳۹۱ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI