دیدار نمایندگان هسته‌ ای ژاپن و کره و آمریکا در سئول

به نوشته ظهور۱۲ به نقل از ایسنا این مقام وزارت امور خارجه کره‌جنوبی روز پنج‌شنبه اعلام کرد که لیم سونگ نام، نماینده هسته‌یی کره‌جنوبی در مذاکرات شش جانبه پیرامون خلع سلاح هسته‌یی کره‌شمالی چهارشنبه هفته آینده با گلین دیویس و شینسوکه سوگیاما، نمایندگان هسته‌یی آمریکا و ژاپن دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری […]

به نوشته ظهور۱۲ به نقل از ایسنا این مقام وزارت امور خارجه کره‌جنوبی روز پنج‌شنبه اعلام کرد که لیم سونگ نام، نماینده هسته‌یی کره‌جنوبی در مذاکرات شش جانبه پیرامون خلع سلاح هسته‌یی کره‌شمالی چهارشنبه هفته آینده با گلین دیویس و شینسوکه سوگیاما، نمایندگان هسته‌یی آمریکا و ژاپن دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ، این مقام کره‌جنوبی که خواست نامش فاش نشود گفت که این سه نماینده هسته‌یی “به طور مشترک وضعیت فعلی موضوع هسته‌یی کره‌شمالی را بررسی می‌کنند و درباره روش‌های حفظ ثبات در شبه‌ جزیره کره گفت‌وگو خواهند کرد”.

این نشست سه جانبه در حالی صورت می‌گیرد که گزارشات حاکی از پیشرفت پروژه آب سبک کره‌شمالی است که به گفته کارشناسان می‌تواند به بسط ظرفیت تسلیحاتی هسته‌یی کره‌شمالی کمک کند.

مقامات کره‌جنوبی اعلام کردند که لیم ماه گذشته به پکن سفر کرد و گفت‌وگویی با وو داویی، همتای چینی خود داشت. دو طرف در مذاکرات پکن توافق کردند که پروژه راکتور اتمی آب سبک کره‌شمالی را با دقت تحت نظر داشته باشند.

کره‌جنوبی نگران این است که رآکتور کره‌شمالی که در مجتمع هسته‌یی یونگ بیون در دست ساخت قرار دارد پوششی برای ذخیره اورانیوم غنی شده باشد، گرچه پیونگ یانگ مدعی است که هدف از ساخت این راکتور آب سبک تولید برق است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که کره‌شمالی به پیشرفت‌های “قابل توجهی” در ساخت راکتورش دست یافته است. آژانس با استناد به تصاویر ماهواره‌یی اعلام کرد که کره‌شمالی گنبدی را بالای این راکتور قرار داده است.

مذاکرات شش جانبه پیرامون خلع سلاح هسته‌یی کره‌شمالی که کشورهای آمریکا، کره‌جنوبی، ژاپن، چین و روسیه در آن شرکت دارند از اواخر سال ۲۰۰۸ تا کنون به حالت تعلیق درآمده است.

چو تای یونگ، سخنگوی وزارت خارجه کره‌جنوبی در جمع خبرنگاران گفت که پس از مذاکرات سه‌جانبه در توکیو، نماینده آمریکا، سفری سه روزه به کره‌جنوبی خواهد داشت که از ۱۸ اکتبر آغاز خواهد شد.

چو گفت که دیویس قصد دارد به عنوان بخشی از سفر منطقه‌یی‌اش به آسیای شمال شرقی به سئول سفر کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کره‌جنوبی علاوه بر آن گفت که در این میان آهن هو یونگ، معاون وزیر امور خارجه کره‌جنوبی و ویلیام برنز، همتای آمریکایی‌اش روز سه‌شنبه چهارمین دور دیدارها در سطح معاون وزیران را در سئول خواهند داشت و درباره مسائل دو جانبه از جمله موضوع هسته‌یی کره‌شمالی با یکدیگر گفت‌وگو خواهند کرد.

کره‌شمالی لفاظی‌هایش علیه آمریکا و کره‌جنوبی را در روزهای اخیر افزایش داده است.

کمیسیون دفاع ملی کره شمالی هفته گذشته در واکنش به تحولات نظامی جدید کره جنوبی اعلام کرد که پیونگ یانگ نیز قدرت هسته‌یی و موشکی‌اش را افزایش خواهد داد.

کره جنوبی اخیرا اعلام کرد که با آمریکا در زمینه سه برابر کردن دامنه موشک‌های بالستیکش توافق کرده است. موشک‌های کره جنوبی پیش از این به برد ۳۰۰ کیلومتری محدود بود اما پس از این که کره شمالی در آوریل سال ۲۰۱۲ موشک دوربردی را آزمایش کرد، کره جنوبی در این محدودیت‌ها تجدیدنظر کرد.

بر اساس توافق‌نامه جدید، موشک‌های کره جنوبی می‌تواند برد ۸۰۰ کیلومتری داشته باشند که کره شمالی و قسمت‌هایی از ژاپن و چین را تحت پوشش این موشک‌ها قرار می‌دهد.

دو روز پس از اعلام این خبر کره‌شمالی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که موشک‌هایی دارد که قابلیت هدف قرار دادن آمریکا و نیز پایگاه‌های این کشور در ژاپن و گوام را دارند.

بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه ادعاهای کره شمالی درباره موشک‌های دوربردش را “نگران‌کننده” خواند.

بان که وزیر امور خارجه پیشین کره جنوبی است، گفت: کره شمالی از اواخر دهه ۹۰ در حال توسعه فن‌آوری هسته‌یی بوده است و این یک حقیقت آشکار است. آن‌ها در آزمایش خود ناموفق بودند اما من اطلاعات موثقی درباره سطح فن‌آوری‌شان در حال حاضر ندارم.

اقدامات کره شمالی می‌توانند تنش‌های نظامی موجود بین کره شمالی و آمریکا را تشدید کنند.

۲۰ مهر ۱۳۹۱ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI