جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۲ به یک ژاپنی و انگلیسی رسید

به نوشته ظهور۱۲ به نقل از ایسنا : جایزه نوبل پزشکی (فیزیولوژی) امسال به پژوهشی در مورد برنامه‌ریزی مجدد اتمی برای تبدیل سلولها به سلولهای بنیادی اعطا می شود. جان گوردون از انگلستان و شینیا یاماناکا از ژاپن لحظاتی پیش به عنوان برنده این جایزه اعلام شدند. جایزه نوبل پزشکی سال گذشته به طور مشترک […]

به نوشته ظهور۱۲ به نقل از ایسنا : جایزه نوبل پزشکی (فیزیولوژی) امسال به پژوهشی در مورد برنامه‌ریزی مجدد اتمی برای تبدیل سلولها به سلولهای بنیادی اعطا می شود.

جان گوردون از انگلستان و شینیا یاماناکا از ژاپن لحظاتی پیش به عنوان برنده این جایزه اعلام شدند.

جایزه نوبل پزشکی سال گذشته به طور مشترک به بروس بوتلر و جولز هافمان برای اکتشافات آنها در مورد فعال‌سازی مصونیت ذاتی و رالف اشتاینمن برای کشف سلول‌های دندریتیک و نقش آن در ایمنی تطبیقی اعطا شده بود.

رسانه‌های سوئدی در چند روز اخیر که بازار پیش‌بینی برندگان نوبل داغ بود از «یاماناکای» و «گوردون» به دلیل تحقیقاتشان در زمینه برنامه‌ریزی مجدد اتمی در انتقال سلولها به حالت اولیه سلول بنیادی و سپس استفاده از آنها برای تولید سلولها و بافتهای مختلف در بدن به عنوان برنده احتمالی این جایزه نام می بردند.

همچنین نام «جیمز تیل» از کانادا نیز برای پژوهش‌هایی بر روی سلولهای بنیادی خون در این فهرست گمانه‌ها قرار داشت.

فردا و پس‌فردا نیز به اعلام برندگان جوایز نوبل فیزیک و شیمی اختصاص خواهد داشت که در جای خود علاقه‌مندان زیادی دارد.

از جمله احتمالات رو به یقین برای برنده نوبل فیزیک می‌توان به کشف یک ذره بنیادی اشاره کرد که در ماه جولای پس از تلاش بسیار محققان در جهت شناسایی ذره گریزان بوزون هیگز بدست آمده و تصور می‌شد خود این ذره باشد. این کشف یکی از بزرگترین دستاوردهای نیم قرن گذشته در حوزه فیزیک به شمار می‌رود.

به گزارش ایسنا با آغاز فصل جدیدی از جایزه نوبل، خواندنی‌‌هایی از وقایع مرتبط با جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی منتشر شده است.

در روز ۲۷ نوامبر ۱۸۹۵، «آلفرد نوبل» آخرین وصیت‌نامه خود را امضا کرده و بیشترین بخش از دارایی خود را به جوایز نوبل تخصیص داد. آن گونه که در وصیت‌نامه نوبل ذکر شده، بخشی از این دارایی به شخصی اهدا می‌شود که مهمترین اکتشافات را در حوزه پزشکی انجام داده باشد.

از سال ۱۹۰۱ تاکنون ۱۰۳ جایزه نوبل در بخش پزشکی اهدا شده است.

تنها در ۹ موقعیت، این اتفاق نیفتاده که شامل سالهای ۱۹۱۵، ۱۹۱۶، ۱۹۱۷، ۱۹۱۸، ۱۹۲۱، ۱۹۲۵، ۱۹۴۰، ۱۹۴۱ و ۱۹۴۲ هستند. دلیل عدم اهدای جایزه در این سالها در اساسنامه بنیاد نوبل به این شکل توصیف شده است: اگر هیچ یک از کارهای ارائه شده از اهمیت ذکر شده در بخش اول این اساسنامه برخوردار نباشند، جایزه باید تا سال آینده محفوظ بماند. همچنین این سالها مقارن با جنگ‌های جهانی اول و دوم بود که جوایز کمتری در آنها اهدا شد.

طی ۱۱۰ سال تاریخچه اهدای جوایز نوبل در بخش پزشکی، با احتساب برندگان نوبل پزشکی ۲۰۱۲ که امروز معرفی شدند، ۲۰۱ برنده اعلام شده است. طبق آمار، میانگین سنی برندگان این جایزه ۵۷ سال بوده و همچنین فردریک بانتینگ با ۳۲ سال جوان‌ترین و ریتون روس با ۸۷ سال سن پیرترین برندگان جایزه پزشکی بوده‌اند.

از دیگر واقعیت‌های این جایزه باید به این امر اشاره کرد که در میان ۲۰۱ برنده نوبل پزشکی تنها ۱۰ زن وجود داشته‌اند که در این میان تنها باربارا مک‌کلینتوک(۱۹۸۳) به تنهایی برنده این جایزه بوده است.

دیگر برندگان زن شامل گتری کوری(۱۹۴۷)، روزلین یالو(۱۹۷۷)، ریتا لوی مونتالچینی (۱۹۸۶)، گرترود الیون (۱۹۸۸)، کریستیان نوسلین ولهارد(۱۹۹۵)، لیندا باک(۲۰۰۴)، فرانسوا باری سینوسی(۲۰۰۸) و الیزابت بلک‌برن و کارول گریدر(۲۰۰۹) بوده‌اند.

۱۷ مهر ۱۳۹۱ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI