کاهش دوباره قیمت ها در بازار سکه

کاهش دوباره قیمت ها در بازار سکه

به نوشته ظهور۱۲ به نقل از مهر نیوز : پس ازآنکه بازار نقدی سکه طلا همسو با التهاب بازار ارز دچار نوسان قیمتی شدید در روز های اخیر شد بازار آتی نیز به تبع این جریان با نوسان های غیر منطقی مواجه شد تا جایی که تعطیل شدن یک روزه این بازار در روز گذشته […]

به نوشته ظهور۱۲ به نقل از مهر نیوز : پس ازآنکه بازار نقدی سکه طلا همسو با التهاب بازار ارز دچار نوسان قیمتی شدید در روز های اخیر شد بازار آتی نیز به تبع این جریان با نوسان های غیر منطقی مواجه شد تا جایی که تعطیل شدن یک روزه این بازار در روز گذشته را در پی داشت.

این درحالی است که با تدابیری که از سوی متولیان بازار سرمایه اندیشیده شد فعالیت بازار قراردادهای آتی سکه طلا در بورس کالا پیش از ظهر امروز آغاز شده و هر چهار سررسید فعال در این بازار با صف آرایی فروشندگان و تداوم کاهش قیمت ها در پایین ترین دامنه نوسان قیمتی مواجه هستند.

با تداوم کاهش قیمت ها در بازار آتی سکه طلا انتظار می رود قیمت انواع سکه در صرافی های پایتخت بزودی مسیر نزولی را در پیش گیرند.

در این ارتباط رییس اداره نظارت بر بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به باز گشایی بازار آتی سکه پس از یک وقفه یکروزه و از سرگیری معاملات در این بازار، اظهارداشت: ایجاد بازار متشکل و قابل مدیریت و از طرفی امکان کارشناسی تمامی ابعاد و فعالیت های صورت گرفته هدف اصلی متولیان بازار سرمایه برای ایجاد ابزار های نوینی همچون بازار قرار دادهای آتی سکه طلا بوده که می تواند به کاهش التهاب ها و برچیدن نوسان های غیرمنطقی در بازار های غیر کنترلی کمک شایانی نماید.

محمدرضا خواجه نصیر علت توقف یک روزه فعالیت بازار آتی سکه در روز گذشته را لزوم تصمیم گیری و بازبینی ضوابط مربوط به شرایط اضطراری عنوان کرد و افزود: با تصمیم گیری هایی که انجام شد موقعیت های تعهدی برای هر دو طرف خریدار و فروشنده محدود و سقف موقعیت تعهدی از رقم ۱۰۰ به ۵۰ سررسید کاهش یافت.

براین اساس، با اقداماتی که انجام شد کاهش التهاب در بازار سکه و مدیریت فضای معاملات تا حد زیادی پس از بازگشایی بازار قرار دادهای آتی در روز جاری ایجاد شده و باعث خواهد شد تا معامله گران فاغ از فضای هیجانی و کاذب تصمیم گیری کنند.

وی خطاب به فعالان بازار سکه گفت: سیاست های مدیریتی بازار آتی در بورس کالا برای سرمایه گذارانی که با ریسک های شدید از جمله عدم معامله یا معاملات بسیار سخت در بازار های غیرمتشکل موازی مواجه هستند نه تنها خسارتی برای آنها در بر ندارد بلکه امکان شناسایی سود برای هر شخصی که قصد فروش و خروج از بازار را دارد به خوبی فراهم کرده است.

به گفته رییس اداره نظارت بر بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار، فعالیت بازار آتی سکه طلا بر خلاف سایر بازار های غیر متشکل و نوسانی منوط به وجود فضای مدیریت شده برای فعالان این بازار بوده و از اینرو کاهش سقف موقعیت تعهدی برای هردو طرف خریدار و فروشنده به طور یکسان ایجاد شده است.

خواجه نصیر در پاسخ با این پرسش که آیا بورس کالا با یک طرفه کردن بازر آتی از سوی فروشندگان قصد محدود کردن فعالیت معامله گران را دارد؟ پاسخ داد: بطور حتم چنین چیزی صحت ندارد و تلاش می شود کلیه فعالیت های مدیریتی به نحو احسن و در راستای رسالت های تبیین شده انجام شود. به تعبیری دیگر بازار متشکل آتی سکه و فعالان متخصص حاضر در آن می توانند در این شرایط نقش تعیین کننده ای را برای کاهش التهاب های قیمتی و تنظیم بازار داشته باشند.

این مقام مسوول افزود: در شرایط اضطراری ضوابطی برای بکار گیری یکسری ابزار های مدیریتی در نظر گرفته شده که هدف آن حفظ موجودیت بازار به جای تعطیلی مداوم آن می باشد.اتفاقی که اکنون در بازار آتی در حال رخ دادن است می تواند به حفظ منافع سرمایه گذارن و تنظیم بازارغیر متشکل سکه طلا در منتهی شود.وجه مشترک بازار های غیر متشکل شدت ریسک پذیری بالای این بازار ها بوده که به محض هیجانی شدن روند معاملات به تعطیل شدن آنها می انجامد اما در بازار متشکل و آتی سکه بورس کالا به دلیل وجود ابزارهای مدیریتی هیچگاه موجودیت بازار تحت تاثیر هیجان ها قرار نگرفته و نقش اصلی خود در اقتصاد را به خوبی ایفا می کند.

در این زمینه معتقدم چنانچه ایجاد بازار متشکلی تحت عنوان بورس ارز از ابتدا در دستور کار بانک مرکزی قرار می گرفت دیگر از بروز التهاب های قیمتی در بازر آزاد خبری نبود.

۱۲ مهر ۱۳۹۱ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI