پاندای کونگ فو کار چه تفکری را الغا میکند ؟

پاندای کونگ فو کار در سال 2008 به عرصه سینما پا گذاشت و با موفقیت‌های فراوانی در فروش و به دست آوردن جایزه های جشنواره های مختلف، در دلِ مخاطبان جا باز کرد.

صداپیشگی آنجلینا جولی، جکی جان، داستین هافمن، جک بلک و دیگر مشاهیر سینما به همراه صحنه های طنز و اتفاقات پر جنب جوش و همین‌طور موفقیت قبلی این اثر، DreamWorks Animation را به این تصمیم رساند تا در سال 2011 پانداکنگفوکار 2 را روی پرده های سینما ببرد.

از طرفی فقدان آثار مربوط به کودک و نوجوان در جامعه ما نیز باعث شد این سریال در سبد خرید خانواده‌ها در سوپرمارکت‌ها قرار گیرد. به افسانه هايپاندای کونگ‌فو کار گوش کن دریک رستوران چينی بزرگ شد و هیچ‌وقت به دنبال شهرت و فخر نبود از کوه بالا رفت و لقب جنگجوی اژدها را کسب کرد استاد شيفو، انگيزه اين مبارز را ديد او زندگی می‌کند و تربيت می‌شود و در کنار پنج جنگجوی آتشين، مبارزه می‌کند و از دره فلان محافظت می‌کند

مفاهیم این ابیات، قهرمانی شکم پرست، تنبل، باری به هر جهت و … (خصیصه‌هایی از همین قسم) را معرفی می‌کند که در دو فیلم بلند “پاندا کنگفوکار” و دو فصل از سریال، خبری از پدر و مادر واقعی­ اش نیست و از این جهت جنگجوی اژدها شد که دری به تخته ای خورد.

چرا پاندا؟

سینمای غرب، در راستای اهداف امپریالیسم فرهنگی به دنبال پیروزی در نبردِ تسخیر قلب‌ها و ذهن‌هاست. از این رو تمام سعی و تلاش خود را به کار می‌بندد تا میدان نبرد را در گستره ­ی سطح زمین و در مقابله با افکار و فرهنگ‌های مختلف، توسعه دهد.

چین یا به طور کلی‌تر باختر نزدیک (با مرکز در نظر گرفتن حوزه کشور های اسلامی) به عنوان پر جمعیت‌ترین کشور جهان که حدود 19 در صد افراد بشر را در خود جای داده یکی از جامعه های هدفِ پر اهمیت برای رسانه های غربی محسوب می‌شود.

همکاری‌های مستقیم آمریکا و چین برای ساخت آثار سینمایی و استفاده­ ی هالیوود از المان‌ها،تکنیک‌ها و استایل­های چینی، در راستای ایجادِ حسِ قرابتِ مخاطبِ شرقی با آثاری ست که ظاهراً! با آن‌ها همسوست ولی باطناً سویی دیگر را نشانه گرفته‌اند.

پاندا نوعی خرس است که در نواحی مرکزی و جنوب غربی چین زندگی می‌کند (ویکی‌پدیا). قهرمان کردن این حیوان، که یکی از المان‌های اساطیری چین نیز به شمار می‌آید؛در راستای ایجاد حس نزدیکی با کاراکتر Po ست.

هنگامی که مخاطبِ Po ( در رده های مختلف سنی ) او را قبول می‌کند؛ دیگر فضا برای سازندگان اثر آزاد می‌شود تا ایدئولوژی مورد نظر را به مخاطب القا کنند.

در راستای مطالب ذکر شده، اشاره به چند المان دیگر خالی از لطف نیست.

ین و یانگ: در تیتراژ سریال دو مرتبه سمبل ین و یانگ به تصویر کشیده می‌شود و فلسفه ین و یانگ به طور مشخص، در اپیزود های مختلف، به مثابه پرده ای بر مفاهیم هالیوود پسندِ سریال کشانده شده است.

کنگ فو: هنرهای رزمی به خصوص کنگفو در آثار قدیمی چین توسط افرادی چون بروسلی به جهانیان شناسانده شده که از دیگر المان‌های به کار برده شده در اثرِ مورد بحث است.

موسیقی‌ها، غذاها، محله‌ها، اژدهایان و … .

ایندیویژوالیسمی در پی اگزیستانسیالیسم

ابیات آغازین تیتراژ سریال، به نوعی روندِ شدن و سیرورت قهرمان داستان، Po را بیان می‌کند. آشپز خرده پایی که هیچ گاه به دنبال شهرت و فخر نبود؛ از کوه بالا رفت و از هیچ بودن عبور کرد؛ به قله کوه رسید و شد.

Po در ابتدا هیچ نبود. شهرتی در میان شهروندان نداشت و کسی به او توجهی نمی‌کرد. رفتن او به قله کوه و اتفاقاتی که رخ داد باعث شد تا او تبدیل به قهرمانی شود که قبل از آن نبوده.

اگزیستانسیالیسمِ به تصویر کشیده شده در کاراکتر Po هجمه­ ای­ست بر مبانی الهی و این اصل که سیستم عاملی وجود دارد به نام غریزه و یا در سطح بالاتر، فطرت.

هنگامی که به اکت های گوناگون این کاراکتر در صحنه های نبرد نگاه می‌کنم به نوعی سربازان آمریکایی به یادم می‌آیند. سربازانی که در آثار مختلف هالیوود، پرورش و پیشرفت آن‌ها به تصویر کشیده شده است.

در ابتدای این گونه فیلم‌ها سربازان چنان مورد حقارت و ذلالت قرار می گیرند تا اینکه از هرگونه شخصیتی تهی شوند ( به مثابه هاردی که فرمت شود )؛ سپس به کمک آموزش‌ها و تکنیک‌های Psychological، شخصیت مورد نظر وزارت دفاع آمریکا به آن‌ها تزریق می‌شود ( به مثابه سیستم عاملی که پس از فرمت، نصب می‌شود). «استاد شيفو، انگيزه اين مبارز ( Po ) را ديد. او زندگي می‌کند و تربيت می‌شود. »

در این گونه آثار، مخاطب “هیچ” ی فرض می‌شود که قرار است شخصیتش با دیدن فیلم شکل بگیرد. قهرمان ساختن از یک پخمه، این حس را در مخاطب به وجود می‌آورد که او هم می‌تواند به یک قهرمان ( هر چند با خصیصه های تخیلی!) تبدیل شود.

این مسئله به ایندیویژوالیسم (تفردگرایی) و اگوسنتریسم (خود محوری) می‌انجامد؛ “منتظر بودن” را از او سلب می‌کند و او را با “خود منجی بودن” سرگرم می‌کند تا خدایی ناکرده به انتظار موعود (حتی در تعالیم کنفسیوسیستی و شینتوئیستی و… ) نماند و به آینده نگاهی مثبت پیدا نکند.

هنگامی که این نوع نگاه در فرد شکل گرفت؛ دم را غنیمت شمردن پیشه می‌کند و در مادیات چنان حبس می‌شود که مسئله‌اش چیزی نمی‌شود جز بودن یا نبودن.

هفته نامه رویکرد ، گردآوری ظهور12

30 دیدگاه برای “پاندای کونگ فو کار چه تفکری را الغا میکند ؟”

 1. اینقدر این فراماسونا نماد و نشانه دارن که حتی اگه ایرانه ها هم بخوان فیلم بسازن قبلش باید مطمین شن شخصیت اصلی داستانشون فراماسونی نیست. ولمون کنید بابا. برای فراماسونا هر چیزی یه معنایی داره. ما فقط می خوایم فیلممونو ببینیم و حال کنیم. شماهام بیکارین ها!

 2. واقعا بعضی ها خیلی سطحی به موضوع نگاه میکنن ، و چشمهاشون به روی چیز هایی که میبینن بستن ، و وقتی مقالات و نقد های این چنینی رو میبین با خودشون میگن : (( خوب که چی )) (( نه بابا )) (( بابا این کارتونه )) (( آخه بچه چی میفهمه )) . هر چند شاید خیلی نامفهموم برای یک کود یا یک بزرگسال به نظر بیاد ولی یقینا تاثیری رو که باید رو در ذهن و افکارشون می ذاره ! اگر واقعا مطالعه و تحیقیق و پژوهش کنید میبنید که اینگونه از فیلم هدف تحریف منجی رو دارن ، نجات دهنده ای که تنها از خودشون میتونه باشه ! و وقتی دوباره این سری از فیلم هارو میبینید ، به وضوح هدف و چرایی موضوعات رو درک میکنن و اون موقعس که به جالیت قبلیشون میخندن !

 3. البته بعضی جاها هم حق با شماست ولی دیگه جزء به جزء آنالیز کردن هم خوب نیست

 4. شما ها چرا اینطوری هستید؟
  یکی باید بیاد خود شما هارو نقد کنه.
  به همه چی از بعد منفی نگاه میکنید.
  به تمام کارتن ها یه وصله میچسبونید.
  بابا بسه دیگه آخه

 5. سلام
  البته من هم یه جورایی با نظر بچه ها موافقم هم با نظر نویسنده
  در مورد نظر نویسنده باید بگم که الان خیلی از فیلما و سریالای دیگه هم هستن که دارن پخمه محوری رو رواج میدن
  مثلا سریال ها Naruto، one piece که هر دوشون جزو معروف ترین کارتون های ژاپنی هستن که البته توی کشورهای دیگه دنیا هم نمایش میدن و شخصیت اصلیشون یه سری کاراکتر پخمه ن که تبدیل به قهرمان میشن
  در مورد نظر بچه ها هم باید بگم که ، ای بابا، الان شما فیلم و سریالی پیدا کن که این موارد توش نباشه من بهت جایزه میدم، الان که قدرت رسانه دست اوناس دیگه معلومه که توی همه فیلم و سریالا این جور چیزا هست ، شما مثلا سریال supernatural رو نگاه کن، توش خدا و پیامبرا و بهشت و جهنم و همه فرشته ها و شیاطین و همه چیز رو به مسخره گرفتن و البته این سریال یکی از معروف ترین و پر بیننده ترین سریالای آمریکاست .
  آره اینا یه جوری میسازن که جالب باشه و توی همون مفاهیمشون رو القاء می کنن

 6. موضوع اصلی مظلومیته،
  از کجا معلوم تو صداوسیما افرادی که نباید باشن،هستن؟
  متاسفانه تا یکی پیدا میشه که حق رو بازگو کنه،با هاش مقابله می کنیم

 7. اخه چرا این صداوسیمای ایران اول فیلمو کارتون های خارجی رو پخش میکنه بعد نقدش میکنه؟

 8. هر موقع صدا و سیما تونست همچین کارتونی بسازه اون موقع بیاید نقد کنید؟

  پلنگ صورتی ، موش و گربه نماد فراماسون نیست ؟ پس چرا دائم صدا و سیما پخش میکنه؟

 9. مگر نمی گین ایران تحریمه پس چرا هرچی کارتون و فیلم آمریکایی هست از تلویزیون پخش می کنین بهد می گین فراماسونیه.

 10. واقعا برات متاسفم که الکی هی گندش میکنین کارتون به این قشنگی و باحالی
  شماها الکی هرچی پیدا میکنین میگین فراماسونریه خیلیم عجیبه هرچی فراماسونریه ماله غربه!!!

  1. خب بنده خدا حداقل یه دور تیتر وار مقاله رو بخون !
   فراماسونری چه ربطی به این مقاله داشت ؟!

 11. به نظر منم اين فيلم تنبلي و عدم تلاش و خيال پردازي رو ترويج ميده.

 12. سلام خوشحالم که این موضوع رو فهمیدم و تاسف می خورم برای دوستانی که فکر می کنند کودکان باید تمامی این مسایل رو بفهمند پس نقش شما در این راستا چیست دوستان روشن فکر…؟

 13. سلام بزرگترین ایرادش معرفی ایین بودا به عنوان نجات دهنده جهانه که الان داره نسل کشی مسلمان ها رو انجام میده .

  1. من هنگ کردم
   یکی میگه پنج آتشین به علاوه ی یک پاندایعنی ۵+۱
   یکی میگه داستان حضرت موسی (پاندا نعوذو بالله:میگن حضرت موسی- مادر پاندا که پاندا را در سبد گذاشت: مادر حضرت موسی-شن: فرعون-شیفو : زبانم لال میگن خدا یا حضرت خضر-و…)
   یکی میگه(اینو من گفتم) باتلاش و سخت کوشی میشه به هدفت برسی مثل پاندا که تلاش کرد وتوانست به هدفش که کنگفو بود برسد
   یکی میگه نماد شیطان پرستی داره
   یکی دیگه : فراماسونری
   و…
   به نظرمن مرموزترین فیلم هست

 14. آیا در قسمت دوم این مجموعه که یک طاووس قاتل صاحب یک سلاح مرگبار می شود و قصد دارد از آن برای نابودی بشریت استفاده کند و پاندا با متحدینش اورا نابود می کند شما را یاد حرفهای اسراییلیهای غاصب نمی اندازد که مرتب از ایران هسته ای می گویند و از اتحاد آمریکا و اسراییل با اتحادیه اروپاو حتی چین و روسیه برای نابودی ایران؟

 15. بنظر من نباید اینقدر یه برنامه کودک رو بزرگ کرد.هزاران فیلم با همین سبک در دنیا وجود داره(از هیچ قهرمان ساختن)

  1. این هزاران فیلمی رو که شما میگید اکثرا تولیدش به آمریکا مربوط میشه.
   و سلام گرگ بی طمع نیست.

 16. اخه برادر محترم یه بچه 8 الی 12 ساله چه می دونه
  این چیه
  “اگزیستانسیالیسم”

 17. ببخشیدا ولی اصلا نمیشد فهمیدید که این کارتون چی رو القا میکنه.چرا همش از واژها سخت استفاده کردید؟تازه واضح هم نبود

 18. باتشکر از مطرح کردن این موضوع…
  ولی احساس می کنم خیلی جزیی و سلیقه ای بررسی شده… در ضمن به نظرم مطلب گسستست و انسجام معنایی خاصی نداره… به نظرم برای نقد باید یه فرمت خاص در نظر گرفته بشه و از کل به جزئ حرکت بشه…

 19. پاندا تنبل و تن پروری رو آموزش نمی ده بلکه می گه یکی ممکنه استعداد ذاتی داشته باشه و در جای خاصی اون رو به ظهور برسونه . این جاش رو بدبینی کردید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.