هرکولهای ایرانی ساعتی دیگر وارد میدان المپیک میشوند - دانلود سخنرانی رائفی پور

هرکولهای ایرانی ساعتی دیگر وارد میدان المپیک میشوند

امشب ورزشگاه اکسل محلی است برای قدرت‌نمایی دو وزنه‌بردار فوق‌سنگین تیم ملی ایران؛ دو هرکولی که پس از ایستادن روی سکوی اول و دوم مسابقه‌های جهانی پاریس، حالا به دنبال کسب طلا و نقره رقابت‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن هستند. از آخرین باری که دو وزنه‌بردار ایرانی در یک وزن از رقابت‌های المپیک روی تخته رفتند […]

امشب ورزشگاه اکسل محلی است برای قدرت‌نمایی دو وزنه‌بردار فوق‌سنگین تیم ملی ایران؛ دو هرکولی که پس از ایستادن روی سکوی اول و دوم مسابقه‌های جهانی پاریس، حالا به دنبال کسب طلا و نقره رقابت‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن هستند.

از آخرین باری که دو وزنه‌بردار ایرانی در یک وزن از رقابت‌های المپیک روی تخته رفتند و مدال گرفتند ۶۰ سال می‌گذرد.شنبه چهار مرداد ۱۳۳۱محمود نامجو و علی میرزایی در دسته ۵۶ کیلوگرم رقابت‌های المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی روی تخته رفتند تا تاریخ ورزش ایران برای نخستین‌بار شاهد رقابت دو ورزشکار ایرانی با یکدیگر در صحنه المپیک باشد.

جالب آن که نامجو و میرزایی، برای نخستین بار در تاریخ ورزش ایران، همزمان روی سکوی المپیک ایستادند و مدال‌های نقره و برنز را به دست آوردند.حالا پس از ۶۰ سال نوبت به دو سنگین‌وزن افتخارآفرین تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان رسیده که تاریخ را تکرار کنند و در صحنه المپیک روی سکو بایستند، افتخار بزرگی که البته رسیدن به آنها به هیچ وجه آسان نیست.

ماتیاس اشتاینر آلمانی و آرتم اوداچین اکراینی، سرشناس‌ترین رقبای بهداد سلیمی و سجاد انوشیروانی در دسته فوق‌سنگین وزنه‌برداری المپیک لندن هستند.اشتاینر هرچند بهترین عنوان جهانی‌اش نایب قهرمانی در آنتالیا ۲۰۱۰ است، اما در کارنامه او مدال طلای المپیک ۲۰۰۸ پکن دیده می‌شود؛ طلایی که در غیاب حسین رضازاده، به اشتاینر رسید.

اوداچین اکراینی هم در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی به همراه حسین رضازاده روی تخته رفت، اما در روزی که اسطوره سنگین‌وزن کشورمان اولین مدال طلای خود در المپیک را به‌دست آورد، او یازدهم شد.جالب آن‌که اشتاینر و اوداچین، هردو در مسابقات جهانی ۲۰۱۰ آنتالیا حضور داشتند و پائین‌تر از بهداد سلیمی جوان، روی سکوهای دوم و سوم ایستادند.

یکی دیگر از وزنه‌برداران باسابقه دسته ۱۰۵+ کیلوگرم ولیچکو چولاکوف آذربایجانی است. کسی که در مسابقات جهانی ۲۰۰۳ ورشو بعد از رضازاده نایب قهرمان شد و در المپیک ۲۰۰۴ آتن نیز پائین‌تر از رضازاده روی سکو ایستاد و مدال برنز گرفت.اما اگر قدرت جوانی را در نظر بگیریم، روسلان آلبگوف روس می‌تواند رقیبی جدی برای دو فوق‌سنگین کشورمان در رقابت امشب باشد.

سانگ گون جئون از کره‌جنوبی و ایگور شمیچکو از اکراین دیگر وزنه‌برداران مدعی کسب مدال در دسته فوق‌سنگین المپیک ۲۰۱۲ لندن هستند و بهداد سلیمی و سجاد انوشیروانی باید در رقابت با آنها، برای کسب یکی از خوش‌رنگ‌ترین مدال‌های المپیک تلاش کنند.

سلیمی که یکی از شانس‌های مسلم کسب مدال طلای کاروان ورزشی ایران است، در آستانه رقابت امشب گفت: من کارهایی را که باید انجام می‌دادم را انجام دادم و بقیه‌اش با خداست. خوشبختانه در این چند روز به آب و هوا و ارتفاع لندن عادت کرده‌ام و بی‌صبرانه منتظر شروع رقابت‌های فوق‌سنگین هستم.

قهرمان سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ جهان افزود: جو المپیک سنگین است و هر کسی نمی‌تواند از پس این مساله بربیاید، اما کیانوش رستمی و حمید سوریان با مدال‌های خود کار بقیه را راحت‌تر کردند. من هم امیدوارم با دعای خیر مردم بتوانم مدال خوش‌رنگ طلا را به‌دست بیاورم.

سجاد انوشیروانی دیگر وزنه‌بردار فوق‌سنگین ایران نیز با تمام وجود آماده است تا بتواند در رقابت امشب یکی از سکوها را به خود اختصاص دهد. نایب‌قهرمان سال ۲۰۱۱ جهان گفت: من نمی‌گویم که حتما باید مدال بگیرم، اما برای گرفتن مدال تلاش کردم. بعد از مسابقه‌های جهانی هفت ماه است که در اردو بوده‌ام و در این هفت ماه تنها سه روز همسرم را دیده‌ام. باید یک جایی مزد این زحماتمان را بگیریم. هم من و هم بهداد برای جنگیدن روی تخته می‌رویم؛ برای بهترین مدال‌های المپیک.

رقابت‌های دسته فوق‌سنگین وزنه‌برداری که به لحاظ معرفی قوی‌ترین ورزشکار المپیک، از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است، ساعت ۲۲:۳۰ امشب به وقت تهران آغاز می‌شود.

۱۶ مرداد ۱۳۹۱ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

نويسنده ديدگاه :امین

هرکول نه! “رستم”

KHAMENEI KHAMENEI