متن نامه سلمان به عمر خلیفه دوم - دانلود سخنرانی رائفی پور

متن نامه سلمان به عمر خلیفه دوم

متن نامه سلمان در جلد ۲۲ بحار الانوار آمده است. ترجمه آن را هم از استاد جواد محدثی در کتاب سلمان فارسی (دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، ۱۳۷۵) نقل کرده ایم: در دوره ای که سلمان فارسی والی مداین بود، به قدری ساده زندگی می کرد که گاهی اهالی، او را برای باربری استخدام […]

متن نامه سلمان در جلد ۲۲ بحار الانوار آمده است. ترجمه آن را هم از استاد جواد محدثی در کتاب سلمان فارسی (دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، ۱۳۷۵) نقل کرده ایم:

در دوره ای که سلمان فارسی والی مداین بود، به قدری ساده زندگی می کرد که گاهی اهالی، او را برای باربری استخدام می کردند. یک بار خلیفه دوم نامه ای سرزنش بار به او نوشت و از این شیوه او انتقاد کرد. سلمان در جواب نامه عمر بن خطاب چنین نوشت:

به نام خدا

از سلمان، آزاد شده پیامبر به عمر بن خطاب

نامه سرزنش کننده و ملامت بار تو به من رسید. نوشته بودی که مرا امیر مداین کرده ای و از حصیربافی و نان جوین خوردن من ایراد گرفته بودی. این، چیزی نیست که یک مؤمن به خاطر آن ملامت شود. سوگند به خدا، نان جو خوردن و حصیر بافتن و از مردم بی نیاز بودن و چشم به سفره دیگران ندوختن، نزد خداوند محبوب تر و به تقوا نزدیک تر است. من پیامبر را دیدم که وقتی نان جوین می یافت، می خورد و ناراحت هم نبود.

به خدا سوگند، آن چه دندانم بتواند نرم کند تا از گلو فرو برود، در نظر من تفاوتی نمی کند که نان گندم و مغز گوسفند باشد یا آرد جو.

اما این که گفته ای با رفتارم حکومت را ضعیف و خوار کرده و خود را زبون ساخته ام تا آن جا که اهل مداین از فرمانروایی من بی خبرند و مرا همچون پلی برای عبور یا باربری برای کشیدن بارهایشان می پندارند و این موجب سستی و خواری حکومت الهی است؛ پس بدان که خواری در مسیر طاعت خدا، محبوب تر از عزت در نافرمانی خدا است. می دانی که پیامبر خدا هم با مردم نزدیک بود و با آنان انس و الفت داشت و در عین حال که پیامبر و زمامدار بود، مردم با او بسیار نزدیک بودند. مگر نه این که پیامبر غذای ساده می خورد و لباس خشن می پوشید و همه طبقات مردم نزد او مساوی بودند؟

ای عمر! مگر پیامبر نفرمود که هر کس سرپرست هفت نفر از مسلمانان شود و عدالت نکند، با خشم خدا روبه رو خواهد شد؟ کاش من، با این خواری و ضعفی که تو گفته ای، از حکومت مداین به سلامت بگذرم. خداوند فرموده است خانه آخرت از آنِ کسانی است که در روی زمین، قصد سرکشی و نافرمانی ندارند و عاقبت برای متقین است.

بدان که حکومت من برای اقامه حدود خدا در میان مردم است و من بر اساس سنت و روش پیامبر عمل می کنم.

تنظیم برای تبیان

۷ شهریور ۱۳۹۰ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

I believe you have remarked some very interesting details , thanks for the post.

KHAMENEI KHAMENEI