مهمترین اخبار امروز مطبوعات جهان درباره ایران! - دانلود سخنرانی رائفی پور

مهمترین اخبار امروز مطبوعات جهان درباره ایران!

انتشار بیانیه هشت کشور صنعتی جهان درباره تحریم نفتی ایران، بازتاب سخنان وزیر اقتصاد ایران در مورد‌ آینده قیمت‌های نفت، بیانیه ضدایرانی شورای همکاری خلیج فارس، اظهارات وزیر دفاع اتریش درباره برنامه هسته‌ای ایران و در پایان، تصمیم آفریقای جنوبی به قطع واردات نفت از ایران، از مهمترین عناوین امروز مطبوعات جهان درباره ایران به […]

انتشار بیانیه هشت کشور صنعتی جهان درباره تحریم نفتی ایران، بازتاب سخنان وزیر اقتصاد ایران در مورد‌ آینده قیمت‌های نفت، بیانیه ضدایرانی شورای همکاری خلیج فارس، اظهارات وزیر دفاع اتریش درباره برنامه هسته‌ای ایران و در پایان، تصمیم آفریقای جنوبی به قطع واردات نفت از ایران، از مهمترین عناوین امروز مطبوعات جهان درباره ایران به شمار می‌روند.

به گزارش «تابناک»، اظهارات «شمس‌الدین حسینی»، وزیر اقتصاد ایران درباره آینده قیمت‌های نفت در صورت ادامه تحریم ایران، از مطالبی بود که در برخی مطبوعات غربی بازتاب پیدا کرد.

شمس‌الدین حسینی که در مصاحبه با «فرید زکریا» در برنامه «جی.پی.اس» شبکه «سی.ان.ان» سخن می‌گفته، اظهار داشته است: در صورت عملی شدن تحریم نفتی ایران، بهای نفت به بشکه‌ای ۱۶۰ دلار خواهد رسید.

سخنان آقای حسینی افزون بر «سی.ان.ان» در سایت شبکه خبری «بلومبرگ» و نیز برخی روزنامه‌ها از جمله «جروزالم پست» بازتاب یافته است.

اما در نقطه مقابل این خبر، بیانیه گروه «جی. ۸» یا هشت کشور صنعتی جهان درباره بازارهای نفت خودنمایی می‌کند. سایت شبکه خبری «ای.بی.سی.نیوز» گزارش داده که در دومین روز نشست «جی. ۸» در کمپ دیوید آمریکا، اعضای این گروه در تلاشی برای افزایش فشار بر ایران، اعلام کرده‌اند اجازه اخلال در بازار جهانی نفت را نخواهند داد و در صورت لزوم، به آژانس بین‌المللی انرژی متوسل خواهند شد. این امر می‌تواند به معنای استفاده از ذخایر استراتژیک جهانی به منظور مقابله با افزایش قیمت‌های نفت بر اثر تحریم‌های نفتی ایران باشد.

روزنامه‌های «یو.اس.ای.تودی»، «واشنگتن پست» و «واشنگتن تایمز» از دیگر مطبوعاتی هستند که این خبر را منتشر کرده‌اند.

در مطلبی اقتصادی، روزنامه «میل اند گاردین» آفریقای جنوبی از تصمیم این کشور برای قطع کامل واردات نفت از ایران خبر داده است.

بر پایه گزارش این روزنامه، آفریقای جنوبی تقریباً همه واردات نفت خود از ایران را متوقف کرده و می‌خواهد تحریم‌های آمریکا بر صنعت نفت ایران را رعایت کند.

روزنامه «گالف دیلی نیوز» بحرین خبر داده که نمایندگان دایم کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در سازمان ملل، در بیانیه‌ای آنچه را دخالت در امور داخلی کشورهای این شورا دانسته‌اند، محکوم کرده‌اند؛ اشاره این نمایندگان به مخالفت ایران با تشکیل اتحادیه خلیج فارس و از میان رفتن حاکمیت ملی بحرین بوده است.

روزنامه «نیویورک تایمز» در مطلبی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای پیش روی در بغداد، این پرسش را در تیتر خود مطرح کرده که «آیا ایران گام بعدی را برخواهد داشت؟». در این مطلب با اشاره به فضای مثبت مذاکرات استانبول، بیان شده که همین عامل باعث تمایل طرفین به ادامه یافتن مذاکرات شد.

این روزنامه همچنین می‌نویسد در صورت دیدن نشانه‌هایی معتبر از سوی ایران، تحریم‌ها باید تخفیف پیدا کنند و خواسته ایران از مذاکرات نیز همین موضوع برداشته شدن تحریم‌هاست.

روزنامه «تایمز اسرائیل» به سخنان وزیر دفاع اتریش درباره ایران و رژیم صهیونیستی توجه نشان داده است.

«نوربرت دارابوس»، وزیر دفاع اتریش ضمن بیان اینکه ایران هنوز قادر به ساخت بمب هسته‌ای نیست، گفته که بر این اساس، تهدیدات اسرائیل، غیرضروری به شمار می‌رود. وی همچنین «آویگدور لیبرمن»، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی را فردی «غیر قابل تحمل» خوانده است.

در پایان، روزنامه «هاآرتص» از انتشار چهار جلد کتاب تاریخ هولوکاست از سوی یک یهودی ایرانی تبار خبر داده است. این روزنامه مدعی شده کار «آری بابک نیا»، نویسنده این کتاب، با حمایت «یونسکو» و با هدف تقریب روابط میان مسلمانان و یهودیان انجام پذیرفته است

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۱ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI