با چه اجازه ای از این دختران عکس میگیرید؟ - دانلود سخنرانی رائفی پور

با چه اجازه ای از این دختران عکس میگیرید؟

به این تصاویر نگاه کنید! اینها نه زن خیابانی هستند و نه فروشندگان موادمخدر یا سارق، این زنان و دختران حتی مجرم یا متهم هم نیستند. تنها قرار است آنها پس از دقایقی «تذکر» و «ارشاد» در مورد وضعیت حجاب‌شان به خانه بازگردند. به تعبیری اغلب این دختران پوشاک خود را از فروشگاه‌هایی خریداری کرده‌اند […]

به این تصاویر نگاه کنید! اینها نه زن خیابانی هستند و نه فروشندگان موادمخدر یا سارق، این زنان و دختران حتی مجرم یا متهم هم نیستند.

تنها قرار است آنها پس از دقایقی «تذکر» و «ارشاد» در مورد وضعیت حجاب‌شان به خانه بازگردند. به تعبیری اغلب این دختران پوشاک خود را از فروشگاه‌هایی خریداری کرده‌اند که به قانونی‌ترین شکل ممکن و با پرداخت مالیات دولت و عوارض شهرداری و سایر وجوهات قانونی کالای خود را فروخته‌اند. پلیس اما اعتقاد دیگری دارد و به منظور آنچه سلامت روانی جامعه می‌خواند، قصد «ارشاد» این دختران و گاهی اوقات پسران را دارد. تا اینجای کار اقدام پلیس هر چند مخالفانی دارد اما واجد هیچ عمل غیرقانونی نیست. پلیس با مجوز مجلس و شورای انقلاب فرهنگی متولی برخورد با بدحجابی یا آنچه «مانکن‌ها در خیابان» نامیده می‌شود، است. ایراد اما در نقطه‌ای وارد است که پلیس به عکاسان اجازه می‌دهد به سادگی از چهره این دختران عکاسی کنند. پلیس حتی خود، این عکاسان را همراهی می‌کند تا عملیات‌شان را مستند‌سازی کنند اما آیا در این میان حریم خصوصی افراد رعایت می‌شود؟ پاسخ قطعا منفی است. پرسش اینجاست که پلیس به چه منظوری به عکاسان اجازه می‌دهد داخل گشت‌های خود تصویر دختران را ثبت کنند؟ گذشته از حریم خصوصی بودن چهره افراد که این اجازه را نمی‌دهد، عکاسان به سادگی از آنها عکاسی کرده و منتشر ‌کنند، این امر واجد یک اشکال اخلاقی نیز هست. چرا باید تصویر «من» نوعی در حالی که به هر دلیلی برای دقایقی در اختیار پلیس بوده‌ام در اختیار کسانی قرار بگیرد که هیچ توانی در نظارت بر آنها ندارم. پلیس و عکاسان ممکن است بگویند مطابق قانون، چهره تمامی این افراد در هنگام انتشار عمومی پوشانده شده و شناسایی آنها غیرممکن است اما در این میان نکته دیگری نیز هست که پاسخی برای آن وجود ندارد. تصویر واضح و روشن این دختران در آرشیو عکاسان است و آنها می‌توانند هر لحظه از آنها استفاده کنند یا اینکه فرض کنیم این آرشیو براساس یک اتفاق به دست غیر بیفتد. تصور کنید در این شرایط چه اتفاقی ممکن است رخ دهد. این فرض را با در نظر داشتن هشدارهای پلیس مبنی بر موارد مکرر سوءاستفاده از تصاویر دختران در اینترنت تکمیل کنید تا به عمق اشتباه در حال انجام پی ببرید. این مساله به‌خصوص زمانی حاد‌تر می‌شود که با تماشای تصاویر متوجه حساسیت‌های این دختران در پوشاندن چهره خود به هر وسیله ممکن می‌شوید. این دختران راضی به عکاسی از خود در داخل ماشین یا هنگام ورود و خروج به ماشین‌های پلیس نیستند اما کاری هم از دست‌شان برنمی‌آید، چراکه عکاسان خبری با مجوز و همراهی پلیس اقدام به عکاسی می‌کنند. این عکاسان پس از اتمام برنامه هر یک به مسیر خود می‌روند و این تنها چهره و تصویر دختران است که بدون اجازه آنها در کیف و دوربین عکاسان در شهری به بزرگی تهران جابه‌جا می‌شود، ممکن است که هیچ‌گاه دیگر این تصاویر منتشر نشود و کسی این دختران را در خودرو پلیس نبیند یا نشناسد اما به همان میزان هم ممکن است به هر دلیلی از این تصاویر سوءاستفاده شود و تصویر بدون روتوش دختران در ماشین‌های پلیس منتشر شود، در این صورت است که هر انگ ناشایست و ناروایی به این دختران می‌تواند زده شود. پلیس باید به محدوده قانونی خود بازگردد و اجازه عکاسی را از عکاسان خبری سلب کند.

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۱ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

نويسنده ديدگاه :reza

با سلام و احترام
مطالب جالب دارید
منتظر نگاه مهربانتان در وبلاگمون هستیم

نويسنده ديدگاه :رضا

تو سایت الف، طرف تو قسمت نظرات اومده نوشته اینا فاحشن! فاحشه!. خدا لعنتش کنه. منم برداشتم تو جوابش یه سری توضیحات دادم ولی نامردا منتشر نکردند. من کاملا با حجاب موافقم.

نويسنده ديدگاه :مرتضی

حرف،حرف درستی است.امیدوارم بعد ازاین به این موارد حتما توجه بشود.

نويسنده ديدگاه :عباس

متأسفم که اینقدر با دین خدا بازی می شه.تا زمانی که با این همه منابع خدادادی که داریم فقر،بیکاری وتورم درجامعه بیداد میکنه چطورتوقع دارید یه جوون از دین زده نشه؟یه سوال دارم کشورهای اروپایی که این منابع خدادادی ماروهم ندارن چطور این همه ازلحاظ اقتصادی پیشرفت کردند؟ازاختلاس،رشوه،رانت خواری و … دست بردارید بعد ببینید جوونها چطور با اشتیاق به دین جذب میشن.چرابه خود نمیاید؟شما با عملکرد بدتون دارید برضد دین تبلیغ می کنید و جوونهارو ازدین فراری میدید.

نويسنده ديدگاه :ریزبین

البته حرف نویسنده درست میباشد ولی نه در مورد اینها. زیاد نگران این گونه افراد نباشید زیرا خودشان آنطور که نویسنده برایشان سینه چاک میکنند حتی ککشان هم نمیگزد چرا؟برای اینکه اگر درد آبرو داشتند اینطور خودشان را در معرض هر چشم ناپاک قرار نمیدادند .اگر حریم خصوصی را متوجه میشدند با لباس داخل منزل به بیرون نمی آمدند.اگر به خانه وخانواده احترام میگذاشتند اینطور با هفتاد قلم آرایش در مکانهای عمومی ظاهر نمیشدند.وصدها اگر دیگر…
واقعا بعضی از اینها مانکن هستند یعنی پول میگیرند تا با این پوشش در انظار ظاهر شوند.
اصلا همین که با این وضع بیرون میآیند خودش جرم است .نمیدانم معنی جرم از نظر نویسنده دیگر چیست؟!!!
فقط کسی جرات جریمه کردنشان را ندارد. چون زبان دارند اندازه قدشان که این دیگه چه برخوردی؟مگه مملکت آزادی نداره؟و…..

KHAMENEI KHAMENEI