6 حادثه دریایی مهم دنیا

به نوشته ظهور12 به نقل از باشگاه خبرنگاران »

از زمانی که کشتی ها به عنوان یک وسیله حمل و نقل و یا مبارزه و جنگیدن در دریاها مورد استفاده قرار گرفتند تعداد زیادی از آنها غرق شده اند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با تعدادی از معروفترین کشتی های غرق شده در تاریخ آشنا کنیم.

پرتلفات ترین حادثه دریایی

کشتی آلمانی ” ویلهلم گوستوف” در تاریخ 30 ژانویه 1945 میلادی در دریای بالتیک مورد حمله زیردریایی های شوروی قرار گرفت و پس از مورد اصابت قرار گرفتن با اژدر در ظرف مدت 45 دقیقه غرق شد. مسافرین این کشتی شامل نظامیان و غیرنظامیان آلمانی بودند که منطقه پروس شرقی را که توسط ارتش شوروی محاصره شده بودند ترک می کردند. چیزی در حدود 10528 نفر مسافر این کشتی بودند که در نهایت 9343 نفر از آنان جان خود را از دست داده و این حادثه به مرگبارترین حادثه تاریخ دریانوردی تبدیل شد.

پرتلفات ترین حادثه در زمان صلح

کشتی فیلیپنی ” MV Doña Paz ” در 20 دسامبر 1987 و پس از برخورد با کشتی ” MT Vector” در مسیر بین جزیره لیتی تا بندر مانیل غرق شد که به مرگ 4375 نفر منجر شد. پس از برخورد دو کشتی در میانه های شب ، کشتی ” Vector” که حامل چند هزار بشکه بنزین بوده است آتش می گیرد و این آتش به سرعت به کشتی مسافربر نیز می رسد. این کشتی بیش از حد مجاز مسافر سوار کرده بود و به همین دلیل امکانات نجات برای همه موجود نبوده است. بسیاری از مسافرینی که به درون آب پریدند یا از آتش سوزی های حاصله و یا حمله کوسه ها جان باختند.

پرنسس ایرلند؛ بدترین فاجعه برای کانادا

کشتی مسافر بر کانادایی به تاریخ 29 می 1914 با یک کشتی نروژی به دلیل مه بالا برخورد کرد. این برخورد که در ساعات اولیه صبح برخورد کرد باعث مرگ 1012 نفر شد. کشتی نروژی به سمت راست ” پرنسس ایرلند” برخورد می کند و باعث می شود تا بسیاری از افرادی که در بخش های پایین کشتی حضور دارند به سرعت غرق شوند.

مرگبارترین حادثه برای نیروی دریایی آمریکا

ناو آمریکایی ” یو اس اس ایندینیا پولیس ” پس از تحویل قطعاتی بسیار حساس برای عملیاتی کردن بمب اتمی در پایگاه هوایی ” تینیان” این کشتی به تاریخ 30 جولای 1945 مورد اصابت اژدر زیردریایی های ژاپنی قرار گرفته و در مدت 12 دقیقه غرق شد. از 1196 خدمه کشتی چیزی در حدود 300 نفر به صورت لحظه ای با کشتی به پایین رفته و غرق شدند. نزدیک به 900 نفر برای 3 روز در آبها سرگردان بودند و در این میان تنها 317 نفر زنده ماندند.

انفجاری که یک شهر را نابود کرد

در 6 دسامبر 1917 میلادی کشتی باربری فرانسوی به نام ” SS Mont-Blance ” که حاوی محموله مهمات برای ارتش فرانسه بود در ساحل شهر هالیفاکس کانادا با کشتی باربری نروژی IS Imo برخورد کرد. این انفجار و امواج به وجود آمده به وسیله آن بخش زیادی از شهر ” هالیفاکس” را نابود کرده و به مرگ 2 هزار تن انجامید.

تایتانیک؛ معروفترین حادثه

غرق این کشتی به واسطه این که در زمان خود بزرگترین کشتی به حاسب می آمد و همچنین به لحاظ این که در سالهای بعد فیلمی در مورد آن ساخته شده به مشهور ترین کشتی غرق شده در دنیا بدل شده است. در 14 آوریل 1912 میلادی این کشتی در اقیانوس منجمد شمالی با یک کوه یخ برخورد کرد و پس از تقریبا 3 ساعت در نیمه های شب غرق شد. این کشتی دارای 2228 نفر خدمه بود که از این تعداد 1523 نفر جان خود را از دست دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.