خانه پیرنیا آیینه تمام قد معماری ایرانی - دانلود سخنرانی رائفی پور

خانه پیرنیا آیینه تمام قد معماری ایرانی

به نظرتان ممکن است یک ایرانی ادعا کند به معماری سنتی ایران علاقه‌مند است، اما خانه پیرنیا را در نائین ندیده باشد؟ نه! ممکن نیست اما این خانه فقط برای آنها که به معماری ایرانی مشتاق هستند جذاب نیست و حتی آنها که سر از معماری در نمی‌آورند هم مسحورش می‌شوند. می‌دانید چه چیز در […]

به نظرتان ممکن است یک ایرانی ادعا کند به معماری سنتی ایران علاقه‌مند است، اما خانه پیرنیا را در نائین ندیده باشد؟ نه! ممکن نیست اما این خانه فقط برای آنها که به معماری ایرانی مشتاق هستند جذاب نیست و حتی آنها که سر از معماری در نمی‌آورند هم مسحورش می‌شوند.

می‌دانید چه چیز در خانه پیرنیا، آدم را عاشق می‌کند؟ شاید فکر کنید موزه مردم‌شناسی خانه پیرنیا می‌تواند بهانه‌ای برای دل‌بسته‌شدن به این خانه باشد. خانه از مجسمه‌هایی پر شده است که زندگی بومیان منطقه را بخوبی نمایش می‌دهد. 

البته درست حدس زده‌اید، موزه پیرنیا یکی از موزه‌های دیدنی مردم‌شناسی در کشورمان است، اما دلیل دل‌بستن‌مان به خانه پیرنیا فقط این نیست.

شاید با خودتان بگویید دلیل این علاقه، احتمالا معماری خاص سنتی خانه است. اتاق‌ها، شاه‌نشین، ایوان‌ها، پله‌ها و… همه به شکلی با هم ترکیب شده‌اند که انگار هیچ‌کدام را نمی‌شود از مجموعه کلی خانه جدا کرد یا نادیده گرفت البته درست حدس زده‌اید، زیبایی خانه پیرنیا در حد کمال است؛ شاهکار هنر معماران صفوی است و یکی از بهترین نمونه‌های معماری سنتی در خانه‌های کویری ایران به حساب می‌آید، اما دلیل دل‌بستن‌مان به خانه پیرنیا فقط این نیست.

شاید از ذهن‌تان بگذرد که ما احتمالا عاشق نقاشی‌ها و گچ‌کاری‌های روی سقف و دیوارهای خانه شده‌ایم؛ منظورم همان نقاشی‌هایی است که داستان هفت‌پیکر نظامی ‌را روایت می‌کنند.

البته درست حدس زده‌اید، گردشگری وجود ندارد که وارد خانه پیرنیا شود و نگاهش سقف و دیوارهای خانه را طواف نکند و لب به تحسین نگشاید، اما دلیل دل‌بستن‌مان به خانه پیرنیا فقط این نیست.

می‌دانید ما از کی عاشق این خانه شدیم؟ از وقتی​ از هشتی‌اش عبور کردیم و وارد حیاط بخش اندرونی شدیم.

این حیاط دلیل دلبستگی ما به خانه پیرنیاست؛ حیاط، طوری طراحی شده است که پایین‌تر از سطح خانه قرار بگیرد و همیشه هوایی مطبوع و خنک داشته باشد و با حوضی بزرگ و باغچه‌ای سبز از درختان انگور و پسته و انجیر، تابستان نشین اهالی خانه شود.

نمی‌شود همه زیبایی‌های خانه پیرنیا را در قالب کلمات توصیف کرد و به همین خاطر باید خودتان بروید و ببینید.

یادتان باشد برای بازدید از خانه پیرنیا و موزه مردم‌شناسی‌اش اول باید به نائین سفر کنید و آن‌وقت هیچ نائینی​ای نیست که از او بپرسید خانه پیرنیا کجاست و او نشانی را بلد نباشد!

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI