تاریخ آغازین فراماسونری در ایران

تاریخ آغازین فراماسونری در ایران

نایب‌السلطنه عباس میرزا پسر فتحعلی‌شاه در دوران حاکمیت خود بر تبریز، شش نفر را روانه انگلستان کرد. این شش نفر عبارت بودند از: میرزا صالح شیرازی، میرزا جعفر مهندس، میرزا جعفر طبیب، میرزا رضا (مترجم فارسی ناپلئون بناپارت)، محمد‌علی شاگرد قورخانه و میرزا حاجی بابا که خود در لندن مشغول تحصیل علم طب بوده است. […]

نایب‌السلطنه عباس میرزا پسر فتحعلی‌شاه در دوران حاکمیت خود بر تبریز، شش نفر را روانه انگلستان کرد. این شش نفر عبارت بودند از: میرزا صالح شیرازی، میرزا جعفر مهندس، میرزا جعفر طبیب، میرزا رضا (مترجم فارسی ناپلئون بناپارت)، محمد‌علی شاگرد قورخانه و میرزا حاجی بابا که خود در لندن مشغول تحصیل علم طب بوده است.

در میان این عده، میرزا صالح شیرازی، به خط خود سفرنامه‌ای نوشته که از روز حرکت کردن از تبریز به همراه کلنل «میجر دارسی» به سوی روسیه و از آنجا به انگلستان تا روز بازگشت به استانبول و سپس ورود به ایران را روز به روز یادداشت کرده است. وی در این سفرنامه، تاریخ روابط روس و فرنگستان و شمه‌ای از تاریخ ناپلئون و حمله به روسیه و حریق مسکو و غیره تا ایام توقف او در جزیره سنت هلن برشته تحریر کشیده است.

داستان تحصیل او و پنج تن از شاگردان ایرانی در لندن و اشکالات عجیب و غریبی که در راه پیشرفت کار ایشان بوجود می‌آمده است، براستی داستان غم فزائی است که تا کسی نخواند نتواند باور داشت.

میرزاصالح مذکور در ضمن داستان خود بوسیله بعض رجال خیر‌اندیش وارد در انجمن فراماسون‌ها می‌شود، و خود در دو جای سفرنامه خود که به خط اوست باین موضوع تصریح کرده به تاریخ پنجشنبه بیستم رجب مطابق سیزدهم ماه مه ۱۲۳۳ هجری قمری می‌نویسد:

«… چون مدتها بود که خواهش دخول مجمع فراموشان را داشته فرصتی دست نمی‌داد تا اینکه مستر‌پارس، استاد اول فراموشان را دیده که داخل به محفل آنها شده باشم و قرارداد روزی را نمودند که در آنجا روم… روز ۲۰ رجب مطابق ۱۳ می‌ به همراه مستر پارس و «دارسی» داخل به فراموشخانه گردیده شام خورده در ساعت یازده مراجعت کردم. زیاده ازین درین باب نگارش آن جایز نیست…»

باز در وقایع چهارشنبه ۱۳۲۳ (۱۳ نوامبر ۱۸۱۸) می‌نویسد:

«… در صحن کلیسا مستر هریس نامی را که بزرگ‌خانه فراموشان بود و بنده را به دو مرتبه از مراتب مزبور رسانیده بود مرا دیده مذکور ساخت که یک هفته دیگر عازم ایران هستید و فردا فراموشخانه باز است اگر فردا شب به آنجا خود را رسانیدی مرتبه اوستادی را به تو می‌دهم و اگرنه ناقص به ایران می‌روی ـ خواستم زیاده در خصوص رفتن گفتگو کنم فرصت نشد…»

«… روز پنجشنبه مطابق چهارم نوامبر هنگام صبح از مهمانخانه مزبور سوار شده دو ساعت از ظهر گذشته وارد به لندن گردید و چون روزی بود که بنده بایست داخل به فراموشخانه شود، یک ساعت بعد از آن که در سه ساعت از ظهر گذشته باشد داخل به فراموش خانه شده و هفت ساعت از ظهر گذشته بعد از شام از فراموش خانه بیرون رفتم…»

پس در این صورت میرزا صالح نخستین کسی است که از ایرانیان وارد این جمعیت شده و به قراری که نوشته‌اند همو اول کسی است که مطبعه حروفی وارد ایران کرده و خود او هم در سفر‌نامه‌اش اشاره به فرا گرفتن طریقه چاپ و مرکب سازی کرده و از خریداری اسباب و ابزار کار چاپ هم ذکری می‌کند.

و همواست که به عقیده پروفسور براون در عهد محمد شاه نخستین روزنامه فارسی دایر کرده است و شنیده‌ام که اولین لژماسونی را هم او در ایران راه انداخته است.

(ماهنامه یغما جلد سوم (سال ۱۳۲۹) چاپ اسفند ۱۳۶۲)

منبع : مجله الکرونیکی دوران – وعده صادق


۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

سلام
مرسی از این که به ما سرزدید و نظر دادید.
اگر باتبادل لگو موافق هستید به ما خبر دهید
یاعلی

نويسنده ديدگاه :.

سلام
مرامنامه وبلاگ ظهور بسیار نزدیک است منتشر شد
http://u313i.blogfa.com/

بی پایه روایت از محرم کردند
بر اصل سند اضافه و کم کردند
تاریخ که شد کشک خدایا دیدیم
مختار و حرمله دوئل هم کردند

اماده تبادل لینک و لوگو

نويسنده ديدگاه :SHIA

سلام
ای گل همیشه بهارم کی میایی ؟
بروزم
چگونه همه مردم این ندا را می فهمندبا تلویزیون ،رادیو ،…
منتظر لطف شما هستم
موفق و سلامت و شادباشید یا علی http://shia.mihanblog.com/

نويسنده ديدگاه :هديه

سلام دوست عزیز عالی بود لطفا به فروشگاه من هم سر بزن ممنونم.[گل]

نويسنده ديدگاه :s.tanhadokht

میخواستم بگم که اولین ماسون ایرانی میرزا عسگر خان ارومی افشاری بوده که به عضویت لژهای فرانسوی در اومده( ایشون سفیر فتحلی شاه در دربار ناپلئون بود)
و میرزا ابوطالب هم اولین ایرانی ای بود که به عضویت لژهای ماسونی انگلیس در اومد
اسنادش هم موجوده اگه بخواید براتون بفرستمش

نويسنده ديدگاه :مینادشتی

سلام چندروز پیش چند تا مطلب راجع به فراماسونری ها خوندم و دارم راجع بهشون تبلیغ میکنم و درحال راه اندازی یه وبلاگ جامع در این موردم خوشحال میشم اگه در این رابطه مطلبی داشته باشی و بهم بدی و اگه بطونی از همکارام باشی.
مرسی

نويسنده ديدگاه :mahsa

hi merc az weblage jalebeton mikham bedonam vaghan harfaye aghaye raefipor sehat dare akharesh chi mishe migan sale 2012 etefaghate badi miufte vaghan sehat dare.tanxe

KHAMENEI KHAMENEI