بوکوحرام کاروان یونیسف را هدف حمله قرار داد

بوکوحرام کاروان یونیسف را هدف حمله قرار داد

سخنگوی ارتش نیجریه گفت: عناصر بوکوحرام درحالی که مخفی شده بودند، کاروان یونیسف را هدف حمله ای غافلگیرانه قرار دادند.

به نقل از خبرگزاری فرانسه از لاگوس،صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) و ارتش نیجریه روز جمعه اعلام کردند که تروریست های بوکوحرام به کاروان بشردوستانه این سازمان در بخش ناآرام شمال شرقی نیجریه حمله کردند.
این اولین حمله از این دست به امدادگران سازمان ملل در این منطقه که مرکز شورش هفت ساله بوکرام در شمال نیجریه است، به شمار می رود.
یونیسف با صدور بیانیه ای اعلام کرد: این کاروان پس از انجام ماموریت کمک رسانی، از شهر ‘باما’ عازم شهر ‘مایدوگوری’ در ایالت ‘بورنو’ بود که هدف حمله قرار گرفت.
بیانیه یونیسف حاکی است که کارمندان این نهاد و صندوق جمعیت سازمان ملل از جمله اعضای حاضر در کاروان سازمان ملل بودند و دو نیروی امدادرسان در جریان حمله زخمی شدند.
یونیسف در بیانیه خود اعلام کرد: این یک حمله صرف به امدادگران نبود، بلکه حمله به مردمی بود که بیشترین نیاز را به کمک های امدادگران دارند.
یونیسف یادآور شد که سازمان ملل به طور موقت ماموریت امدادرسانی خود در این منطقه را تا زمان بررسی اوضاع امنیتی به حال تعلیق درآورده است.
در همین حال، سرهنگ ‘سانی عثمان’ سخنگوی ارتش نیجریه ضمن تائید این حمله گفت: عناصر بوکوحرام درحالی که مخفی شده بودند، این کاروان را هدف حمله ای غافلگیرانه قرار دادند.
وی افزود: نظامیان حمله را دفع کردند که در جریان آن دو سرباز و سه غیرنظامی از جمله امدادرسان های سازمان ملل زخمی شدند.
برخی شهرهای واقع در شمال شرقی نیجریه از جمله شهر باما به مدت ۱۸ماه از کمک های انسان دوستانه محروم بودند، تا اینکه نیروهای امدادرسان ماه گذشته وارد این شهرها شدند.
کمک رسانی به بسیاری از شهرهای این منطقه تنها با همراهی ارتش نیجریه امکان پذیر است.
براساس اعلام سازمان ملل، ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در اطراف دریاچه چاد زندگی می کنند که به شدت به غذا نیاز دارند. این دریاچه، مرز نیجریه، چاد، کامرون و نیجر را تشکیل می دهد.
سازمان پزشکان بدون مرز نیز در هفته جاری هشدار داد که موارد زیادی سوء تغذیه در ایالت بورنو در شمال شرقی نیجریه مشاهده شده است.
این سازمان اعلام کرد که بین ۵۰۰ هزار تا ۸۰۰ هزار نفر در این منطقه گرفتار شده اند و امدادگران نمی توانند خود را به آنها برسانند.
گروه تروریستی بوکوحرام که درصدد اعمال قوانین خاص خود در منطقه شمال نیجریه است، حدود ۲۰ هزار نفر را از سال ۲۰۰۹ به کشتن داده و باعث بی خانمانی بیش از دو میلیون و ۶۰۰ هزار تن شده است.
/ مشرق نیوز
۷ مرداد ۱۳۹۵ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI