ایران به پرهیز از پرتاب موشک دعوت شده است!

ایران به پرهیز از پرتاب موشک دعوت شده است!

ویتالی چورکین نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل اعلام کرد: براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که تمامی قطعنامه های ضد ایرانی قبلی را باطل کرد، تهران از انجام آزمایش های موشکی منع نشده است، بلکه به پرهیز از پرتاب دعوت شده است که می تواند نادیده بگیرد.

ویتالی چورکین نماینده دائمی روسیه در مصاحبه با روزنامه اینترنتی «وزگلیاد» با اشاره به دستاوردهای توافق هسته ای بین ایران و ۱+۵، گفت: برجام مهم ترین پیشرفت در عرصه دیپلماسی بین المللی سال های اخیر بود.
وی در گفت وگو با این روزنامه روسی افزوده است: پذیرش قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که بخش اصلی آن را طرح برجام مورد توافق بین ایران و ۱+۵ تشکیل می دهد، نمونه بارزی است که حتی پیچیده ترین مسائل بین المللی را زمانی که برای حل آن اراده سیاسی و آمادگی تو افق وجود داشته باشد، می توان فیصله داد.
چورکین تاکید کرد: بدیهی است زمانی که سخن از چنین نظام پیچیده ای به میان می آید به دشواری می توان گفت چه طرفی بگونه کامل از اجرای توافق ها رضایت دارد.
مقام روسی در ادامه گفت که تهران ناراضی است، زیرا لغو تحریم های یکجانبه اغلب به عادی سازی روابط تجاری اقتصادی منجر نمی شود و بسیاری از شرکت های غربی از برخورد احتمالی آمریکا هراس دارند و کشورهای مقابل نیز موضوع پرتاب موشک توسط ایران را مطرح می کنند در حالیکه این کشور دیگر در این باره ممنوعیتی ندارد.
چورکین اظهار کرد: در هر حال بر این باوریم که اجرای برجام خوب پیش می رود. از سوی دیگر اعضای شورای امنیت در مورد آزمایش موشکی ایران تفاهم نداشتند، در همین حال خاطرنشان می کنم در قطعنامه ۲۲۳۱ که باطل کننده قطعنامه های ضد ایرانی قبلی است، تهران از انجام آزمایش های موشکی منع نشده و فقط به پرهیز از آن دعوت شده است و با توجه به اینکه می توان دعوت را نادیده گرفت بر این باوریم که تهران قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض نکرده است.
نماینده روسیه در نشست امروز شورای امنیت با موضوع بررسی روند اجرایی برجام در شش ماه گذشته ضمن انتقاد از گزارش بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در این باره و تاکید بر پایبندی ایران به توافق هسته ای با گروه ۵+۱، گفت که وی به نکات مهمی در باره پیشرفت های ایران برای اجرای این توافق، اشاره نکرده است.
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز امروز پس از انتشار گزارش دبیرکل سازمان ملل در باره روند اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ اعلام کرد: این گزارش با روح و متن برجام و حتی قطعنامه ۲۲۳۱متعارض است، زیرا در این قطعنامه برجام و تأیید و توافق درباره آن را نشانه تغییری بنیادین در بررسی برنامه هسته ای ایران توسط شورای امنیت عنوان کرده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه اشاره گزارش دبیرکل سازمان ملل به کوتاهی های آمریکا و طرف های غربی در عمل به تعهدات خود در برجام را گام مثبتی دانست، اما تاکید کرد: اینکه گزارش از کنار این موارد به سادگی عبور کرده، و از درخواست جدی از اعضای ١+۵ برای پایبندی به تعهدات طفره می رود، مایه تاسف است.
قاسمی افزود: جامعه بین المللی انتظار دارد دبیرکل سازمان ملل موارد کوتاهی آمریکا و برخی از دیگر اعضای ١+۵ در عمل به تعهدات برجامی خود را که مورد گواهی بسیاری از کشورها می باشد، به روشنی و صراحت منعکس نماید.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: ابراز نگرانی این گزارش نسبت به آزمایشات موشکی ایران، اقدامی کاملاً مغرضانه و جانبدارانه می باشد، چون برخلاف نص صریح قطعنامه ۲۲۳۱ و صرفاً با استناد به معیارهای اعلام شده توسط آمریکا و زیر پا گذاردن کلیه اصول حرفه ای وکاملا خارج از حیطه اختیارات دبیرکل در این رابطه اظهار نظر کرده است.
بهرام قاسمی افزود: ایران مجددا تاکید می نماید که موشک های بالستیک ایران به دلیل آنکه برای حمل کلاهک های هسته ای طراحی نشده اند به هیچ عنوان در حیطه صلاحیت قطعنامه ٢٢٣١ قرار نمی گیرد و لذا به هیچ کسی اجازه حتی اظهار نظر در مورد سامانه دفاعی خود را نمی دهد.
/ مشرق نیوز
۲۷ تیر ۱۳۹۵ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI