ده ها میلیارد دلار خسارت حملات تروریستی به عراق!

ده ها میلیارد دلار خسارت حملات تروریستی به عراق!

عراق از سال ۲۰۰۳ تاکنون به علت حملات تروریستی متحمل ده ها میلیارد دلار خسارت شده است.

وزارت برنامه ریزی عراق اعلام کرد که برآوردها نشان می دهد که حملات تروریستی از سال ۲۰۰۳ تا سال ۲۰۱۶ بیش از ۳۶ تریلیون دینار ( ۳۰ میلیارد و ۲۴۰ میلیون دلار ) به مراکز دولتی و دارایی های شخصی مردم خسارت وارد کرده است.

وزارت برنامه ریزی عراق، همچنین، از ناپدید شدن مبلغی کلان خبر داد و افزود: «آمار وزارتخانه های مختلف نشان می دهد که بیش از یک تریلیون و ۴۴۸ میلیارد دینار ( یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ) نیز ناپدید شده است». این وزارت جزئیات ناپدید شدن این مبلغ کلان را اعلام نکرد. گزارش وزارت برنامه ریزی عراق نشان می دهد که حدود ۶۱ درصد از خسارات های وارده به بخش های دولتی و شخصی مربوط به دوران سیطره داعش بر شماری از مناطق و شهرهای عراق است و بعید به نظر می رسد که دولت عراق با توجه به کسری بودجه و کاهش قیمت نفت بتواند هزینۀ بازسازی کشور را تأمین کند.

منابعی در هیأت دولت عراق نیز اعلام می کنند که ۳۰ میلیارد دینار (۲۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار) در صندوق بازسازی استان الانبار واریز شده است ولی هنوز هیچ چیز از این اموال برای بازسازی استان مذکور هزینه نشده است. عید الکربولی، عضو شورای استان الانبار در غرب عراق، در مصاحبه با سایت عراقی “العالم” گفت: «به جز مناطقی که به تازگی از سیطره داعش در استان الانبار آزاد شده است ، ۸۰ درصد از مناطق آزادشده قبلی به علت فعالیت های مخرب داعش خسارت دیده و ویران شده است».

دولت عراق سپتامبر ۲۰۱۴ صندوق ویژۀ بازسازی مناطق آزادشده از سیطره داعش را به ریاست عبدالباسط ترکی، رئیس بانک مرکزی این کشور، تشکیل داد و ۵۰۰ میلیارد دینار  ( بیش از ۴۲۰ میلیون دلار ) به عنوان بودجۀ اولیه برای این صندوق تعیین کرد. / مشرق نیوز

۲۹ خرداد ۱۳۹۵ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI