واردات ایران از آمریکا ۲۰برابر شده است!

واردات ایران از کشور آمریکا در ۲ ماه ابتدای سال جاری ۲هزار درصد (۲۰برابر) در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش‌ یافته و به ارزش ۵۱میلیون و ۳۴۹هزار دلار رسیده که بخش عمده آن مربوط به واردات دانه‌های روغنی است.

میزان واردات کالا از آمریکا در ۲ماهه ابتدای سال ۹۵، در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۸هزار و ۲۸۱ درصد (۸۰ برابر) ازلحاظ وزنی  و ۲هزار درصد (۲۰ برابر) ازلحاظ ارزشی، افزایش  یافته و آمریکا هفدهمین کشور عمده صادرکننده کالا به ایران شده است.

بنا بر آمار گمرک ایران درحالی در ۲ماهه امسال ۸۳هزار تن کالا  به کشور آمده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۹۹۱ تن بوده است.

بنابراین گزارش، بر اساس استعلام صورت گرفته از سوی گمرک ایران؛ دلیل این افزایش واردات از آمریکا ورود یک محموله بزرگ دانه‌های روغنی اعلام و  این موضوع توسط انجمن روغن‌کشی ایران نیز تأیید و عنوان شد؛ اخیراً یک کشتی ۶۰هزار تنی دانه‌های روغنی سویا به‌ارزش ۲۴ میلیون دلار  از کشور آمریکا به ایران آمده و به شرکت صنعتی بهپاک تحویل داده‌ شده است.

جدیدترین آمار منتشرشده از سوی اداره آمار آمریکا نشان می‌دهد صادرات این کشور به ایران در چهارمین ماه سال جاری میلادی (فروردین) نسبت به مدت مشابه سال قبل، یک‌چهارم شده و به ۶ میلیون دلار رسیده است، اما آمار ماه پنجم میلادی یعنی”می” برابر با اردیبهشت ماه شمسی، هنوز منتشر نشده که این امر نشان‌دهنده افزایش واردات در اردیبهشت‌ماه است.

یکی از دلایل تغییر مسیر واردات ایران به‌سمت آمریکا، سیل ۲ ماه گذشته آرژانتین و از بین رفتن ۵ تا ۷ میلیون تن دانه‌های روغنی بوده که باعث شده است، بخشی از خریداران جهانی نیز به‌سمت آمریکا روند، اما باید اذغان داشت شرایط پسابرجام در این تغییر مسیر بی‌تأثیر نیست.

/ مشرق نیوز
۲۴ خرداد ۱۳۹۵ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI