جایگاه سوم ایران در جدیدترین گزارش ماهانه اوپک

جایگاه سوم ایران در جدیدترین گزارش ماهانه اوپک

اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود اعلام کرد تعداد دکل‌های نفت و گاز فعال ایران از ابتدای سال ۲۰۱۶ تا ۱۶ ما می (اردیبهشت ماه) ۳ دکل افزایش یافته و به ۵۷ دکل رسیده است.

اوپک در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد تعداد دکل‌های نفت و گاز فعال ایران از ابتدای سال ۲۰۱۶ تا ۱۶ ما می (اردیبهشت ماه) ۳ دکل افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، از سال ۲۰۱۲ تا پایان سال ۲۰۱۵ تعداد دکل‌های فعال نفت و گاز  ایران ۵۴ دکل بوده است که این تعداد از ابتدای سال ۲۰۱۶ به ۵۷ دکل افزایش یافته است.

بخشی از تحریم‌های غرب علیه ایران از ابتدای سال ۲۰۱۶ لغو شد و بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران همواره تاکید داشته است که ایران پس از لغو تحریم‌ها تولید نفت خود را افزایش دهد و همچنین با باز پس گرفتن سهم خود از بازار میزان صادرات نفتش را به سطح قبل از تشدید تحریم‌ها یعنی سال ۲۰۱۲ برساند.

از زمان لغو تحریم‌ها، صادرات نفت ایران افزایش یافته است اما برخی از تحلیلگران معتقدند که این افزایش ناشی از افزایش تولید نبوده و از محل نفت‌های ذخیره شده ایران بر روی آب صورت گرفته است.

در عین حال، اوپک در همین گزارش بر اساس منابع ثانویه از افزایش تولید نفت ایران در ماه می ۲۰۱۶ به میزان ۳ میلیون و ۵۶۲ هزار بشکه در روز خبر داده است. بر اساس این گزارش، تا ۱۶ می ۲۰۱۶  تعداد ۱۴۶۰ دکل نفت و گاز در جهان فعال بوده است که نسبت به ماه گذشته ۲۰ دکل از فعالیت خارج شده‌اند.

تعداد دکل‌های نفت و گاز آمریکا تا ۱۶ می ۴۰۷ دکل بوده است که نسبت به مدت مشابه ماه گذشته ۲۹ دکل غیرفعال شده است. دکل‌های فعال نفتی عربستان نیز در همین تاریخ برابر با ۱۵۴ دکل بوده است که نسبت به مدت مشابه ماه گذشته تغییری نداشته است.

بیشترین تعداد دکل فعال در میان اعضای اوپک به عربستان با ۱۵۴ دکل و پس از آن ونزوئلا با ۱۰۲ اختصاص دارد و ایران با ۵۷ دکل در جایگاه سوم قرار دارد. / مشرق نیوز

۲۳ خرداد ۱۳۹۵ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI