توقف هلی‌برد در منطقه پاسارگاد و تداوم حریق

با وجود تداوم حریق در منطقه پاسارگاد و نرسیدن نیروها و دستگاه‌های کمکی تخصصی از سوی نهادهای متولی، فرماندار شهرستان پاسارگاد از توقف هلی‌برد در این منطقه خبر داد!

طاهر یزدانی فرماندار شهرستان پاسارگاد، گفت: مهار کامل حریق در جنگل‌های پاسارگاد را تایید نمی‌کنم.

ایزدی گفت: خلبان و عوامل پروازی هلی‌کوپتر هلال‌احمر حاضر در محل اعلام کردند که چون ساعت پروازی آنان محدود است دیگر امکان ادامه کار را نخواهند داشت و هلی‌برد نیروها متوقف شده است.

یزدانی با تایید اینکه هلی‌کوپتر هلال‌احمر حاضر در منطقه مربوط به استان خوزستان بوده است، گفت: اگر ما امکان هلی‌برد نیروها را با تعداد بیشتری هلی‌کوپتر داشتیم، می‌توانستیم افراد زیادتری را به منطقه اعزام کرده و کار را با سرعت بهتری پیش ببریم.

رئیس شورای تامین شهرستان پاسارگاد اضافه کرد: تاکنون پیگیری‌ها برای اعزام هلی‌کوپتر و هواپیمای آب‌پاش از مرکز، نتیجه‌ای نداشته است.

او با تصریح اینکه صبح امروز نیروهای بسیج، سپاه و ارتش نیز به نیروهای مردمی پیوسته‌اند، گفت: امروز ۱۳۰ نفر از نیروهای ارتشی در محل حاضر شدند اما علی‌رغم آنکه می‌شد از ظرفیت تکاوران استفاده مطلوبی را کرد تنها ۷ نفر از آنان با هلی‌کوپتر به منطقه منتقل شدند و ما بقی با استفاده از ماشین‌های آفرود به سمت کوهستان محل حریق عزیمت کرده‌اند.

یزدانی با قدردانی از نیروها و تشکل‌های مردمی حاضر در منطقه، تصریح کرد: بخشی از نیروهای اعزام شده به این منطقه به واسطه نداشتن تخصص و تجربه کافی از یک‌سو و نبود ابزار مناسب، عملا تاثیرچندانی در مهار حریق نداشته‌اند.

او در پاسخ به اینکه آیا گروه‌های اعزام به شکلی مدیریت می‌شوند که پس از پایان عملیات اطفاء حریق کسی مفقود، مصدوم یا با مشکل مواجه نشود؟ گفت: اعزام‌ها به شکل گروهی انجام و تلاش شده است که افراد به‌خوبی مدیریت شوند اما با توجه به پراکندگی آتش و اینکه تمرکز کار بر مهار حریق بوده است، نمی‌توان با قاطعیت گفت که همه افراد به‌خوبی در محل مدیریت می‌شوند.

یزدانی با بیان اینکه تخمین دقیقی از تعداد نیروهای حاضر در منطقه ندارد، اضافه کرد: براساس اعلام دوستان منابع‌طبیعی، امروز بیش از ۲ هزار قوطی کنسرو ماهی و بطری آب معدنی، بین افراد در منطقه توزیع شده است. البته فرمانداری شهرستان نیز مقدار قابل توجهی آب و کنسرو بین نیروها توزیع کرده است.

او گفت: مهار حریق در مناطق جنگلی و کوهستانی صعب‌العبور کاری تخصصی و نیازمند ابزار و وسایل مناسب است و نمی‌توان تنها با اتکاء به نیروهای غیرماهر مردمی و تجهیزات اندک، حریقی با این گستردگی را مهار کرد.

یزدانی در خصوص تخمین وسعت منطقه حریق، تصریح کرد: هیچ عدد دقیقی نمی‌توان در این مورد داد و اگر عددی داده می‌شود، دقت کافی را ندارد. از طرفی هنوز علت وقوع حادثه نیز مشخص نیست و آنچه بیان می‌شود، حدس و گمانه‌زنی است.

فرماندار شهرستان پاسارگاد همچنین تاکید کرد: به دوستان خبرگزاری‌ها و خبرنگاران اعلام کرده‌ایم که اخبار موثق و دقیق را از طریق فرمانداری پیگیری کرده و از انعکاس خبرهایی که به تایید این فرمانداری نرسیده است،‌ خودداری کنند.

یزدانی گفت: طی زمان آغاز حریق تاکنون، تنها یک‌بار هواپیمای آب‌پاش حوالی ساعت ۱۴ امروز بر فراز منطقه پرواز داشت و پس از آن دیگر مشاهده نشده است. البته این پرواز هم کمک چندانی به مهار آتش نکرد.

حریق منطقه پاسارگاد در محدوده تنگه‌بلاغی از ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه ۱۹ خرداد آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

فرماندار شهرستان پاسارگاد همچنین با تایید مهار حریق در برخی نقاط به شکل پراکنده، گفت: حریق در محدوده تنگه‌بلاغی هنوز وجود دارد و مهار نشده است. از طرفی وزش باد هم ادامه دارد که این موضوع به شعله‌ور شدن آتش‌ و انتقال آن به دیگر بخش‌ها، کمک می‌کند. / مشرق نیوز

۱۹ خرداد ۱۳۹۵ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI