رئیس جدید حزب عدالت و توسعه ترکیه کیست؟

“بن علی یلدریم” از افراد نزدیک به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، مأمور تشکیل کابینه شد.

پس از استعفای “احمد داود اوغلو”، اکنون بن علی یلدریم رئیس جدید حزب عدالت و توسعه (حزب حاکم) است.

یلدریم پس از مأمور شدن برای تشکیل کابینه، تأکید کرد که مهمترین مأموریتش تعدیل قانون اساسی برای اعطای اختیارات بیشتر به رئیس جمهور است. یلدریم به عنوان یکی از افراد مخلص و نزدیک اردوغان به شمار می آید. وی از زمانی که اردوغان شهردار استانبول بود و به ویژه هنگام تأسیس حزب عدالت و توسعه در سال ۲۰۰۱، او را همراهی کرده است، و طی این مدت مشاور مورد اعتماد او بود.

یلدریم در سال ۱۹۵۵ در شهر ارزنجان به دنیا آمد. و دارای تحصیلات دانشگاهی در رشته مهندسی و دریانوردی است و بر بسیاری از پروژه های مهم تأسیساتی و حمل و نقل دریایی این کشور نظارت داشته است. پروژه هایی که باعث افزایش محبوبیت اردوغان و پیروزی او در انتخابات مختلف از سال ۲۰۰۲ شده است.

یلدریم از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ وزیر حمل و نقل بود. وی در این مدت خط حمل و نقل دریایی استانبول یالوا و استانبول بالیک را افتتاح کرد، و خطوط حمل و نقل دریایی داخلی را با فراهم کردن ۲۲ اتوبوس دریایی و تجهیز ۲۲ بندر و راه اندازی ۴ کشتی بین دو بخش اروپایی و آسیایی استانبول تقویت کرد.

یلدریم در مارس گذشته برای شهرداری ازمیر نامزد شد ولی رأی نیاورد، و اردوغان او را به عنوان مشاورش در امور سرمایه گذاری تعیین کرد.

نام یلدریم همچنین برای جانشینی اردوغان برای ریاست حزب عدالت و توسعه مطرح شد، اما شورای این حزب احمد داود اوغلو را برگزید و یلدرم همچنان در پست خود به عنوان وزیر راه باقی ماند.

پس از استعفای داود اوغلو به دلیل اختلاف با اردوغان، دوباره نام یلدریم بر سر زبانها افتاد.
وی هنگامیکه وزیر راه بود، اظهاراتش در رسانه‌ها در توجیه کنترل مکالمات تلفنی از سوی دولت، جنجال ساز شد. وی در پاسخ به معترضان گفته بود: “اگر قصد ندارید کار غیرقانونی انجام دهید، چرا نگران کنترل (تلفنهایتان) هستید.” / مشرق نیوز

۱ خرداد ۱۳۹۵ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI