زابل؛ آلوده‌ترین شهر جهان!

نماینده مجلس با بیان اینکه اگر محیط زیست تدبیری می‌کرد هم اکنون شرایط زابل اینگونه نبود، گفت: با توجه به اینکه تابستان و بادهای ۱۲۰ روزه سیستان را در پیش داریم باید محیط زیست هر چه سریعتر اقداماتی را انجام دهد تا شاهد آلودگی هوای شدید در تابستان نباشیم.

سید باقر حسینی گفت: علت اینکه زابل به عنوان آلوده‌ترین شهر جهان انتخاب شد طوفان‌های شن و ماسه است، آنجا کارخانه‌ای وجود دارد که باعث آلودگی هوا شود و شرایط آنجا به گونه‌ای است که یک دشت هموار است و  باد همیشه در حال وزیدن است بنابراین هیچ چیز نمی‌تواند آنجا را آلوده کند و فقط طوفان‌های شن و ماسه‌ این مشکل را برای مردم سیستان ایجاد کرده است.

وی افزود: متأسفانه به دلیل خشکسالی‌های پیاپی که وارد نوزدهمین سال شده تالاب هامون خشک شده است به همین دلیل شن و ماسه‌های کف رودخانه با طوفان‌های مداوم ۱۲۰ روزه که متوسط بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ روز طول می‌کشد باعث ایجاد طوفان‌های گرد و خاک می‌شود به صورتیکه گاهی اوقات میزان غلظت آلاینده‌ها به چندین برابر حد بحران می‌رسد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: معلوم می‌شود اگر محیط زیست تدبیر می‌کرد هم اکنون شرایط اینگونه نبود موضوع حق آبه تالاب هامون موضوعی است که باید پیگیری شود اما چیزی که می‌تواند مشکل را حل کند این است که باید شن‌های روان تثبیت شود و با این کار می‌توانیم بخش مهمی از آلودگی هوا را در سیستان حل کنیم.

حسینی اظهار داشت: در فروردین سال ۹۳ تصویب شد که ۳ هزار هکتار برای تثبیت شن‌های روان اختصاص داده شود اما متأسفانه هیچ کاری انجام نشد، نهالکاری برای چند سال آینده می‌تواند جواب می‌دهد با توجه به اینکه انواع جدید مالچ هم اکنون وجود دارد که هیچ تأثیر منفی بر خاک نداشته بلکه تأثیر مثبت هم دارد، دولت باید برنامه ریزی کند و این قسمت‌هایی که کانون بحران است را مالچ پاشی کرده و این مشکل را حل کند و در کنار آن نهالکاری را هم داشته باشند.

وی گفت: در بسیاری از جاهای دنیا مانند چین این کار را انجام داده‌اند و این کار امکان پذیر است، با توجه به اینکه تابستان و بادهای ۱۲۰ روزه را در پیش داریم باید محیط زیست هر چه سریعتر و در مدت زمان کوتاهی این کانون‌ها را مالچ پاشی کرده و جلوی آلودگی شدید هوا را در این ایام بگیرد.

حسینی اظهار داشت: رئیس سازمان محیط زیست سه بار برای تالاب هامون به زابل آمده‌ است، اما کاری صورت نگرفته، صرف دیدار کارساز نیست و باید واقعا راهکار عملی ارائه شود. / مشرق نیوز

۱ خرداد ۱۳۹۵ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI