مرکز آمار ایران از افزایش ۹درصدی اجاره‌بها خبر داد - دانلود سخنرانی رائفی پور

مرکز آمار ایران از افزایش ۹درصدی اجاره‌بها خبر داد

در حالی مرکز آمار ایران از افزایش متوسط ۹درصدی اجاره‌بها در زمستان پارسال نسبت به زمستان سال ۹۳ خبر داده که به‌گفته مشاوران املاک طی دو ماه اول امسال نرخ اجاره‌بها نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یافته است.

به نقل از اقتصادآنلاین، اخیراً مرکز آمار ایران در گزارشی از افزایش ۹.۵درصدی اجاره‌بها در زمستان سال گذشته نسبت به زمستان سال ۹۳ خبر داد.

بر این اساس میانگین مبلغ اجاره ماهانه به‌علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌‌های معاملات شهر تهران معادل ۱۹۸ هزار و ۱۵۳ ریال با میانگین مساحت ۷۵ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۳ سال بود.

این میزان اجاره‌بها نسبت به فصل قبل از آن یعنی پاییز ۹۴ چهار درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن (زمستان ۹۳) ۹.۵ درصد، افزایش داشته است.

تعداد معاملات اجاره زیربنای مسکونی انجام شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران نیز طی زمستان ۹۴ نسبت به فصل پاییز همان سال ۷.۹ درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل (زمستان ۹۳) ۱۹.۴ درصد کاهش داشته است.

از سوی دیگر رئیس اتحادیه مشاوان املاک نیز دیروز از افزایش معاملات مسکن خبر داد و به تسنیم گفت: در فروردین امسال  ۶۳۹۰ قرارداد خرید و فروش در شهر تهران و ۸۱۹۹ قرارداد اجاره ثبت شد، در حالی که در فروردین ۹۴ در خرید و فروش ۵۹۸۹ فقره و در اجاره ۷۳۱۸ فقره بوده است.

عقبایی افزود: در حوزه اجاره تا ۱۴ اردیبهشت ماه امسال ۷۷۶۲ قرارداد اجاره در تهران ثبت شد در حالی که در مدت مشابه پارسال ۶۸۰۴ قرارداد داشته‌ایم.

مشاوران املاک سطح پایتخت نیز از افزایش صعودی قراردادهای اجاره‌بها خبر می‌دهند. یکی از مشاوران املاک مرکز تهران در این باره به تسنیم گفت: از ابتدای اردیبهشت ماه تعداد قراردادهای اجاره افزایش یافته و البته نرخها نیز بین ۱۰ تا ۱۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

وی افزود: هنوز فصل جابه‌جایی آغاز نشده است و با تعطیلی مدارس در خردادماه احتمالاً نرخ اجاره‌بها تا ۵ درصد دیگر نیز افزایش می‌یابد.

بر اساس این گزارش رهن و اجاره‌بهای یک واحد ۴۰متری واقع در ابوذر به‌ترتیب ۱۰ میلیون تومان و ۴۰۰ هزار تومان تعیین شده است. رهن یک واحد ۱۰۰متری نوساز واقع در دروس ۱۵۰ میلیون تومان و رهن و اجاره‌بهای یک واحد ۵۰متری در آپادانا به‌ترتیب ۳۰ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است.

همچنین یک دستگاه آپارتمان ۱۲۰متری واقع در ساعی از سوی مالک آن با رهن ۱۲۰ میلیون تومان و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

یک مستأجر برای یک واحد مسکونی ۱۲۵متری در سعادت‌آباد نوساز با تمام امکانات باید ۱۰۰ میلیون تومان پول پیش و ماهانه ۵ میلیون تومان اجاره به موجر پرداخت کند. رهن و اجاره واحد ۶۵متری واقع در استاد معین، واحد ۶۵متری واقع در شارق شرقی و ۶۰متری در ارامنه شرقی به‌ترتیب ۱۰ میلیون و یک میلیون تومان، ۴۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و ۵۵ میلیون و ۱۰۰۰ تومان تعیین شده است. / راه دانا

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI