کاهش صدور پروانه ساختمانی در شهر تهران - دانلود سخنرانی رائفی پور

کاهش صدور پروانه ساختمانی در شهر تهران

بر اساس جدیدترین گزارش مرکز آمار، در پاییز سال ۱۳۹۴ ، فقط ۱۷۴۱ پروانه ساختمانی در شهر تهران صادر شد که نسبت به فصل تابستان ۹۴ حدود ۲۳.۷ درصد کاهش داشته است.

مرکز آمار از کاهش ساخت مسکن در کشور پس از روی کار آمدن دولت یازدهم خبر داد.

روند نزولی ساخت مسکن فقط مربوط به تهران نیست بلکه به کل کشور سرایت کرده است. بر اساس اعلام مرکز آمار، در پاییز سال ۱۳۹۴ تعداد ۲۵۲۷۰ پروانه ساختمانی توسط شهرداری‌های کل کشور صادر شد که نسبت به تابستان گذشته حدود ۲۱.۵ درصد کاهش داشته است.

لازم به ذکر است در ابتدای فعالیت دولت تعداد پروانه‌های ساخت مسکن در کشور به حدود ۶۰ هزار واحد هم رسیده بود، اما به علت سیاست‌های اقتصادی که منجر به تشدید رکود شد، ساخت مسکن با سرعت رو به افول گذاشت.

کاهش ساخت مسکن از لحاظ تعداد واحدهای مسکن نیز در دولت سرعت گرفته است. بر اساس گزارش مرکز آمار، تعداد واحدهای مسکونی پیش بینی شده در پروانه های صادرشده برای احداث ساختمان در تهران در پاییز سال ۱۳۹۴ بالغ بر ۱۶۰۷۲ واحد بوده که نسبت به فصل مشابه سال ۹۳ حدود ۸ درصد کاهش داشته است.

در سطح کل کشور نیز تعداد واحد مسکونی پیش بینی شده در پروانه های صادرشده برای احداث ساختمان در پاییز سال ۱۳۹۴ بالغ بر ۶۸۹۹۲ واحد بوده که نسبت به فصل تابستان ۱۹.۶ درصد کاهش داشته است.

در ابتدای دولت یازدهم تعداد واحدهای مسکونی پیش بینی شده در پروانه های صادرشده در کل کشور در سطح ۲۵۰ هزار واحد قرار داشت که در این دولت به شدت نزول کرده است.


با توجه به روند جمعیتی کشور و سالانه یک میلیون ازدواج، ایران به ساخت یک میلیون مسکن جدید در سال احتیاج دارد که با روند فعلی به هیچ وجه این مهم تحقق نخواهد یافت.

کاهش ساخت مسکن در کشور منجر به تشدید رکود در صنایع وابسته به مسکن هم شده و کاهش تولید کارخانجات مرتبط و بیکاری گسترده‌ای را نیز به دنبال داشته است.

متاسفانه مسئولان وزارت راه و شهرسازی دولت  به جای توجه به بخش تولید مسکن، تمرکز خود را بر افزایش وام خرید قرار دادند که به علت ناتوانی مردم از بازپرداخت اقساط گزاف این تسهیلات، عملا راه به جایی نبرده‌اند. / راه دانا

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI