تعداد اصولگرایان و اصلاح طلبان در مجلس دهم + اینفوگرافی

تعداد اصولگرایان و اصلاح طلبان در مجلس دهم + اینفوگرافی

پس از سرانجام رسیدن انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، یک ترکیب نسبتاً متوازن از دو جریان سیاسی اصلی کشور شکل گرفت و هر دو جریان توانستند کرسی‌های برابری را از آن خود کنند و در این میان نقش جریان سوم یا همان جریان مستقل برای تصمیمات حیاتی در مجلس آینده بسیار کلیدی شد. با […]

پس از سرانجام رسیدن انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، یک ترکیب نسبتاً متوازن از دو جریان سیاسی اصلی کشور شکل گرفت و هر دو جریان توانستند کرسی‌های برابری را از آن خود کنند و در این میان نقش جریان سوم یا همان جریان مستقل برای تصمیمات حیاتی در مجلس آینده بسیار کلیدی شد.

با نهایی شدن نتایج دور دوم از دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، آرایش مجلس آینده نهایی شد و اصول گرایان و اصلاح طلبان با کرسی‌های مساوی در مجلس حضور خواهند داشت و تاثیر جریان مستقل مجلس پررنگ‌تر از هر دوره‌ای خواهد شد.

پس از سرانجام رسیدن انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، یک ترکیب نسبتاً متوازن از دو جریان سیاسی اصلی کشور شکل گرفت و هر دو جریان توانستند کرسی‌های برابری را از آن خود کنند. در این میان برخی سیاسیون ممکن است در روزهای آینده از موضع مستقل به یکی اردوگاه های اصلاح‌طلب یا اصول گرایان تغییر رویه دهند اما در مجموع هیچ یک از دو جریان اصلی نتوانسته اکثریت مجلس را به دست آورد.

کاندیداهای اصول‌گرا در دور نخست ۱۰۲ کرسی و در دور دوم ۱۸ کرسی مجلس را به خود اختصاص دادند و با ۱۲۰ نماینده در مجلس دهم حضور خواهند داشت. کاندیداهای اصلاح‌طلب نیز که در دور نخست ۸۳ کرسی را از آن خود کرده بودند، در دور دوم موثرتر عمل کردند و ۳۷ کرسی دیگر را از آن خود کردند و بدین ترتیب توانستند همچون اصول گریان ۱۲۰ کرسی مجلس را به دست آورند تا بدین ترتیب نقش سایر جریان‌های سیاسی فعال نیز در تصمیم‌گیرهای مجلس دهم موثر باشد.

کاندیداهایی که خود را اصول‌گرا یا اصلاح‌طلب نخواندند و صرفاً با پلاکارد اعتدال‌گرا در این دوره از انتخابات مجلس حضور یافتند، در دوره نخست ۷ کرسی و در دور دوم یک کرسی به خود اختصاص دادند و کاندیداهای مستقل نیز به عنوان یکی جریان‌ مهم و تاثیرگذار در تصمیمات مجلس دهم، در دور نخست ۲۹ کرسی و در دور دوم ۱۲ کرسی و در مجموع ۴۱ صندلی مجلس را به خود اختصاص دادند و در شرایطی که مجلس اکثریت ندارد، برای نخستین بار در تاریخ مجلس شورای اسلامی، نقش کلیدی یافتند.

با توجه به ابطال آرای مینو خالقی از حوزه انتخابیه اصفهان، از سوی شورای نگهبان رای‌گیری برای این حوزه نیز به انتخابات میان‌دوره‌ای موکول شده و در این چارچوب مجلس دهم با حضور ۲۸۹ نماینده مجلس و آرایشی که در اینفوگرافی «تابناک» نیز به تصویر کشیده شده، آغاز به کار خواهد کرد./تابناک

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

بنا بر این دولت عزیزمون بدون تو سری خوردن از دست ی مشت دلواپس میتواند ۹ماه مانده از حکومتشو ادامه بده.

نويسنده ديدگاه :mohammad

جناب راتفی پور صرفا پر حرارت سخن می گویند و مطالعه ایشان سطحی است وگرنه در مجامع علمی تحقیقاتی از ایشان استفاده می شد. ..حساسیت بنده بر اطلاق وازه بزرگ استاد است که ما آن را استخفاف نکنیم

KHAMENEI KHAMENEI