دیدار روحانی با نخست وزیر ایتالیا

رییس جمهوری کشورمان خطاب به نخست وزیر ایتالیا گفت: خوشحالیم در پساتحریم ایتالیا در کنار اتحادیه اروپا برای توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران قدم برداشته است. حسن روحانی در نشست خبری مشترک با ماتئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا که ظهر امروز در کاخ سعدآباد انجام شد،گفت:  در مذاکرات اگرچه ایتالیا عضو ۵+۱ نبود اما […]

رییس جمهوری کشورمان خطاب به نخست وزیر ایتالیا گفت: خوشحالیم در پساتحریم ایتالیا در کنار اتحادیه اروپا برای توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران قدم برداشته است.

حسن روحانی در نشست خبری مشترک با ماتئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا که ظهر امروز در کاخ سعدآباد انجام شد،گفت:  در مذاکرات اگرچه ایتالیا عضو ۵+۱ نبود اما با انتخاب خانم موگرینی ایتالیا نقش خود را در این مذاکرات ایفا کرد.

رییس دولت با اشاره به اینکه بعد از اجرایی شدن برجام و پایان تحریم، اولین سفر من به اروپا و ایتالیا بود؛ متذکر شد: امروز در کمتر از سه ماه نخست وزیر ایتالیا از کشور ما دیدن می‌کند و باید بگویم هم سفر من به رم، و هم سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران پیام روشنی دارد.
اهم اظهارات رییس جمهور را در ادامه به نقل از ایلنا بخوانید؛

*این پیام، اراده دو دولت برای توسعه روابط در زمینه‌های اقتصادی فرهنگی آموزشی بین دو کشور، همچنین در زمینه صنعت حمل و نقل گردشگری علم و فناوری و اقتصادی را نشان می‌دهد و براین اساس تفاهمات و اسناد خوبی بین دو کشور امضا شد که امروز باید برای اجرایی شدن آنها قدم‌های خوبی برداریم.

* در ایتالیا حدود ۳۰ سند و در تهران ۶ سند به امضا رسیده، امضای این اسناد می‌تواند مسیر جدیدی را در روابط دو کشور به ویژه در زمینه سرمایه‌گذاری و انتقال فناوری از ایتالیا به ایران فراهم کند.

* در زمینه روابط بانکی و بیمه و صادرات بین دو کشور قدم‌های خوبی برداشته شده است  نیاز به حرکت سریع‌تری برای حل و فصل برخی موضوعات است گرچه تحریم بانکی برداشته شده است، اما در عین حال عواقب روانی از دوران تحریم‌ها  باقی است و نیاز به اقداماتی برای زدودن آنها داریم.

*خوشحالیم در پساتحریم ایتالیا در کنار اتحادیه اروپا برای توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران قدم برداشته است. قبل از تحریم ایتالیا بزرگترین شریک تجاری ایران در اتحادیه بوده است، امروز هم می‌خواهیم ایتالیا نقش گذشته خود را ایفا کند. همچنین با ایتالیا در زمینه علمی و دانشگاهی روابطی خوبی داشتیم و این رابطه ما می خواهیم توسعه بدهیم.

*در زمینه روابط مردم دو کشور با توجه به جاذبه‌های فراوان و کشور و انتقال تجربه‌های ایتالیا در زمینه گردشگری تماس‌ها و همکاری‌های خود را می‌خواهیم افزایش دهیم.

*در زمینه اسلام‌هراسی در بحث امروز دو طرف نکاتی را مطرح کردند و ضرورت دارد دنیا بداند ادیان اسمانی از جمله اسلام رابطه‌ای با ترور ندارد و حامل پیام صلح هستند لذا قرار شد در زمینه ترویج این موضوع با توجه به قرابت‌های اسلام و مسیحیت تلاش‌های دو کشور آغاز شود و ادامه‌دار باشد.
* معضلات کشورهای منطقه جزو موارد دیگر بحث دو طرف بود و موضوع همکاری ایران و ایتالیا دبرای حل این مشکلات مورد تاکید قرار گرفت. علاوه بر اراده دو طرف برای مبارزه با تروریسم، مشکلاتی که در زمینه انسانی در یمن و سوریه وجود دارد به ویژه در مورد پناهجویان و نیازهای آنها به غذا و دارو مورد تاکید دو طرف قرار گرفت.
* تردید ندارم سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران آغاز توسعه روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف خواهد بود و بار دیگر به ایشان و هیات همراه برای سفر به تهران خوشامد می‌گویم.

تلاش برای رفع کامل تحریم ها در نشست آتی گروه ۷ /مزاح رنتزی با لباس ایرانی مقامات ایتالیایی
ماتئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا نیز در نشست خبری مشترک با حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری، ضمن تشکر از محبت بیکران رییس جمهوری و هیات دولت جمهوری اسلامی ایران، افزود: دوستی بی شائبه میان ملت ایران و ایتالیا همواره وجود داشته است. این نخستین بار است که به تهران سفر می کنم ولی بسیاری از همکاران من که در هیات همراهم حضور دارند پیش از این افتخار بازدید از جمهوری اسلامی ایران را داشته اند.
رنتزی به روابط عمیق جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا در دوران نخست وزیران مختلف ایتالیا اشاره کرد و افزود: توافق هسته ای حول محور اعتماد متقابل شکل گرفته است و محسوب می شود. اعتقاد داریم که از فراز چنین ارتباطاتی است که ما می توانیم همکاری های خود را بر روی پایه های استواری شکل دهیم.

اهم اظهارات نخست وزیر ایتالیا را به نقل از ایرنا بخوانید؛
* نیاز است که ارتباطات بازرگانی و اقتصادی در اسرع وقت ممکن و به فوریت شکل بگیرد.
* برای بنا نهادن پایه های استوار در راستای توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی نیاز به نهادهایی است، این نهادها شامل بانک و موسساتی هستند که خطوط اعتباری و مالی را در اختیار ما قرار می دهند از این روی در هیات همراه من نمایندگان عالی رتبه این موسسات حضور دارند.
* در هیات همراه من مدیران عامل بانک ها، بیمه دولتی ، صندوق توسعه صادرات و دیگر موسسات ایتالیا حضور دارند. جهت ایجاد آینده استوار و توسعه اقتصادی نیاز به دادن فضای لازم برای فعالیت های اینگونه موسسات مالی و اعتباری وجود دارد.
* همچنین در هیات همراه من از بخش های گوناگونی از جمله بخش ترابری برای ایجاد خطوط راه آهن نوین با همکاری های دو کشور، بخش توسعه همکاری های فرودگاهی، ناوبری دریایی نمایندگان عالی رتبه ای حضور دارند تا برای استفاده هرچه بهینه تر از توانایی های بالقوه موجود در دو کشور قدم های استواری را برداریم.
*{ با اشاره به فعالیت شرکت دانیلی ایتالیا و آشنایی رییس جمهوری اسلامی ایران با این شرکت}: به مزاح باید بگویم که مدیرعامل این شرکت پیراهنی مشابه پیراهن مقام های رسمی ایران به تن کردند که کراوات ندارد و این نشان از نوع همکاری های صمیمانه موجود بین دو کشور در سده های مختلف به خصوص در زمینه فولاد دارد.
* در زمینه های علمی و دانشگاهی در زمینه فناوری های توسعه یافته، تبادل اطلاعات و همکاری ها در این زمینه نو و ایجاد پل ارتباطی علمی میان ایران و ایتالیا برای تبادل دانش و فناوری ارتباطات منسجمی میان دو کشور شکل گرفتند.
دنبال کردن دیدگاه رئیس جمهوری ایران در پرهیز از خشونت و افراطی گری
* یکی از این فرازها که از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است همانا بخش مرتبط با حقوق بشر و صیانت از این حقوق است؛ در این زمینه ما دیدگاه جنابعالی را دنبال می کنیم مبتنی بر این که پرهیز از خشونت، افراطی گری و اعتقاد راسخ در این زمینه که ادیان جهت ایجاد صلح و آرامش میان بشریت شکل گرفته اند.
* هستند افراد و شهروندانی در کشورهایی بسیار حتی در کشورهای اروپایی که اعتقاد بر این دارند که مفهوم اسلام و اسلامی بودن و گرویدن به این دیدگاه همانا دست یازیدن به خشونت و افراط گرایی است. ما باید با چنین دیدگاهی مبارزه کنیم، یکی از ابزارهای کارآمد برای مبارزه با چنین دیدگاهی همانا ابزار فرهنگی است.
**تلاش برای رفع کامل تحریم ها در نشست آتی گروه هفت
*امیدوارم که در نشست آتی گروه هفت که در ایتالیا برگزار می شود، بتوانیم به این موضوع هر چه بیشتر بپردازیم، یعنی نسبت به پرداختن به رفع کامل تحریم ها و ایجاد فضای هر چه سالم تر برای ارتقای سطح روابط اقتصادی همزمان جستجو در راستای تعمیق ارزش های فرهنگی و ارزش های والای انسانی برآمده از دیدگاه های منبعث از اعتقاد راسخ مبتنی بر مذهب گرایی پرهیزگر از افراطی گرایی تلاش لازم را به عمل آوریم. در این زمینه دست شما را برای همکاری های هر چه نزدیک تر خواهیم فشرد.

۲۳ فروردین ۱۳۹۵ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI