توکلی: روحانی اشتباه رئیس جمهور قبلی را در لایحه بودجه تکرار کرد/نمایندگان و وزرا از لیست یارنه بگیران کنار رفتند

کی از نمایندگان تهران، در مخالفت با لایحه بودجه ۹۵ و موافقت با گزارش کمیسیون تلفیق، از مشابهت های بودجه نویسی دولت روحانی و احمدی نژاد سخن گفت و گلایه کرد.  احمد توکلی نماینده تهران به عنوان عضو چندین و چند ساله کمیسیون های برنامه و بودجه و تلفیق، گفت که موافقتش با مصوبه کمبیبون […]

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-04-10 06:41:44Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

کی از نمایندگان تهران، در مخالفت با لایحه بودجه ۹۵ و موافقت با گزارش کمیسیون تلفیق، از مشابهت های بودجه نویسی دولت روحانی و احمدی نژاد سخن گفت و گلایه کرد.

 احمد توکلی نماینده تهران به عنوان عضو چندین و چند ساله کمیسیون های برنامه و بودجه و تلفیق، گفت که موافقتش با مصوبه کمبیبون تلفیق، به منزله تایید نظام بودجه ریزی کشور نیست. چرا که این نظام در حال حاضر منجر به افزایش اعتماد سرمایه گذاری و کاهش رکود نمی شود.

او که از ورود به مجلس دهم، بازمانده است، می گفت کمیسیون تلفیق یک سوم وقتش را برای بررسی ردیف های بودجه ۹۵ گذاشته است، این وقت را کافی خواند و تاکید کرد: ممانعت از قانون گذاری در حین بررسی لایحه بودجه ۹۵از جمله مزایای این لایحه است که هم دولت آن را لحاظ کرده و هم کمیسیون تلفیق.

اهم سخنان وی از این قرار است:

**در مورد هدفمندی یارانه ها کمیسیون تلفیق گام مثبتی برداشته و نمایندگان مجلس، وزرا و اساتید دانشگاه و افراد با درآمد بالا را از فهرست یارنه بگیران، حذف کرده است. مشکل این است که روحانی حرف نتثوابی زد و گفت سرکشی به حساب شخصی افراد، سرک کشیدن به زندگی خصوصی مردم است در حالیکه نظران مالیاتی، نامحرم نیستند و در تمامی دنیا این ناظران بر حساب های بانکی مردم نظارت دارند.

**اگر دولت به حساب های مردم نظارت کند، هم مستحق ها شناسایی می شوند و پول بیت المال برای پرداخت یارانه هدر نمی رود و هم می توان مالیات را افزایش داد.

**کمیسیون تلفیق برخی تبصره های خطرناک بودجه ۹۵ را حذف کرد. از جمله تبصره ای که یادآور روزهای آخر دولت احمدی نژاد بود که ۷۴ هزار میلیارد تومان از ذخایر بانک مرکزی را صرف تمامی بدهی های دولت می کرد. در حالیکه ما از این بند شکایت کرده و با همراهی آقای لاریجانی و نجابت، به شورای پول و اعتبار و دیوان عدالت اداری رفته و از آن دولت شکایت کردیم و خدا خیرشان دهد که شکایت ما را پذیرفتند که دولت حق ندارد برای پرداخت بدهی هایش از بانک مرکزی پول بردارد. البته آقای احمدی نژاد سعی کرد رای دیوان عدالت را دور بزند و از طریق شورای اعتبار این پول را تامین کند که با تصویب قانونی این کار را غیرقانونی اعلام کردیم.

**متاسفم که دولت روحانی هم می خواست همین روال از دولت قبل را ادامه دهد. اگرچه آقای طیب نیا لطف کرد و برای من توضیحاتی داد که بانک ها بتوانند با دنیا ارتباط بهتری برقرار کنند؛ اما خوشحالم که کمیسیون تلفیق آن را حذف کرد. دولت به جای انباشت گندم، اول موش های انبارها را باید بگیرد! نباید فقط پول در اختیار دولت بگذاریم.

** کمیسیون تلفیق، گام خوبی برای حفظ منابع صندوق توسعه ملی برداشت. دولت قبل برداشتی از این صندوق داشت که برخلاف وعده اش شش ماهه پس نداد و پولی که باید صرف خرید دارو می شد، خرج ساختمان سازی شده! صنایع روستایی و گردشگری، ۱۷۳ میلیارد تومان از این بودجه را صرف دو ساختمان کرده است! کارهای عجیبی با پول این صندوق شده از جمله پرداخت بودجه رفاهی کارکنان یک وزارتخانه!

**حساب صندوق توسعه ملی را باید یک راه نجات در کشور دانست و به آن دست درازی نکرد.

۲۱ فروردین ۱۳۹۵ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI