ناکامی‌های داخلی و خارجی عربستان عامل اعدام شیخ نمر

ناکامی‌های داخلی و خارجی عربستان عامل اعدام شیخ نمر

شکست‌ها و ناکامی‌های ملک سلمان به عنوان پادشاه عربستان در عرصه داخلی و بین‌المللی از عوامل اصلی تصمیم وی برای اعدام شیخ نمر بود. به گزارش پایگاه خبری ظهور ۱۲، به نقل از رویترز، عربستان سعودی به چه علت شیخ نمر را اکنون اعدام کرد. این روحانی برجسته از سال ۲۰۱۲ در حبس قرار داشت اما […]


ناکامی‌های داخلی و خارجی عربستان عامل اعدام شیخ نمر

شکست‌ها و ناکامی‌های ملک سلمان به عنوان پادشاه عربستان در عرصه داخلی و بین‌المللی از عوامل اصلی تصمیم وی برای اعدام شیخ نمر بود.

به گزارش پایگاه خبری ظهور ۱۲، به نقل از رویترز، عربستان سعودی به چه علت شیخ نمر را اکنون اعدام کرد. این روحانی برجسته از سال ۲۰۱۲ در حبس قرار داشت اما در ۲ ژانویه به همراه ۴۶ تن دیگر که اکثرا اعضای القاعده بودند اعدام شد.

هرچند عوامل خارجی در اتخاذ این تصمیم دخیل بودند که اختلاف میان ایران و عربستان را می‌توان از جمله این عوامل برشمرد اما دلیل اصلی پیامی بود که ملک سلمان با این اقدام برای حامیان و مخالفان خود در داخل عربستان ارسال کرد.

اسلام شیعی که در عربستان جزو اقلیت به شمار می‌روند اما در ایران و عراق اکثریت جمعیت را به خود اختصاص داده‌اند درحال رشد و گسترش است. پس از حمله سال ۲۰۰۳ آمریکا به عراق درحال حاضر بغداد از نفوذ ایران به خوبی استقبال می‌کند.

آمریکا به عنوان شریک همیشگی عربستان طی سالهای اخیر عملا به همکاری با ایران در مبارزه با داعش مشغول است. قیمت نفت درحال کاهش است. آمریکا بیش از یک دهه قبل وابستگی خود به انرژی را کاهش داده است. این کشور درحال حرکت به سمت یک رابطه دیپلماتیک با ایران است و رابطه میان عربستان و آمریکا نیز به سردی گراییده است. بسیاری نگران حمایت سعودیها از دولت اسلامی هستند.

این عناصر بی‌ثبات کننده درپی اختلافات خانوادگی آل سعود نماین شدند. ملک سلمان با اعدام شیخ نمر به دنبال ارسال این پیام به مخالفان خود بود که کنترل تمام اوضاع را در دست دارد. از سوی دیگر بهانه کافی به دولت عربستان برای سرکوب مخالفان شیعه در این کشور را خواهد داد که ۱۰ تا ۱۵ درصد از جمعیت را به خود اختصاص داده‌اند.

با اعدام ۴۶ عضور القاعده نیز سلمان به دنبال ارسال این پیام بود که وی تحمل حمایت از القاعده و داعش در داخل عربستان را ندارد. تمام این موارد حاکی از آن است که سلطنت سعودی از وقوع یک انقلاب اسلامی از درون به مراتب بیش از تهدیدات نظامی خارجی می‌هراسد.

انتهای پیام ./

۲۳ دی ۱۳۹۴ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI