رسیدگی به پرونده غارت اموال ایران توسط دیوان عالی آمریکا

رسیدگی به پرونده غارت اموال ایران توسط دیوان عالی آمریکا

دیوان عالی آمریکا امروز به پرونده غارت ۲.۵ میلیارد دلار پول ایران در آمریکا رسیدگی می کند و قرار است حکم این پرونده در ماه ژوئن (خرداد ۹۵)  اعلام شود. به گزارش پایگاه خبری ظهور ۱۲ به نقل از رویترز، کنگره و دولت باراک اوباما که اغلب بر سر سیاست آمریکا در قبال ایران هم اختلاف […]


رسیدگی به پرونده غارت اموال ایران توسط دیوان عالی آمریکا

دیوان عالی آمریکا امروز به پرونده غارت ۲.۵ میلیارد دلار پول ایران در آمریکا رسیدگی می کند و قرار است حکم این پرونده در ماه ژوئن (خرداد ۹۵)  اعلام شود.

به گزارش پایگاه خبری ظهور ۱۲ به نقل از رویترز، کنگره و دولت باراک اوباما که اغلب بر سر سیاست آمریکا در قبال ایران هم اختلاف نظر دارند، از دیوان عالی این کشور خواسته اند تا به خانواده های شهروندان آمریکایی کشته شده در انفجار ۱۹۸۳ مقر نظامیان آمریکایی در بیروت و دیگر حملات اجازه دهد حدود ۲ میلیارد دلار از اموال بلوکه شده دولت ایران را تصاحب کنند.

دیوان عالی آمریکا امروز چهارشنبه در یک جلسه استماع، استدلال های بانک مرکزی ایران برای لغو حکم صادره از سوی یک دادگاه آمریکایی در سال ۲۰۱۴ را خواهد شنید. بر اساس این حکم پول متعلق به بانک مرکزی ایران باید به خواهان هایی که شامل خانواده های صدها آمریکایی کشته یا مجروح شده در حملات مرتبط با ایران است، پرداخت شود. خواهان ها در سال ۲۰۰۷ توانسته اند از یک دادگاه فدرال آمریکا حکمی ۲.۶۵ میلیارد دلاری علیه دولت ایران بگیرند.

این پول در حال حاضر در نیویورک در یک حساب در نزد سیتی بانک نگهداری می شود.

پرونده مطروحه نزد قضات دیوان عالی آمریکا در این زمینه است که آیا کنگره اصل تفکیک قوا را که در قانون اساسی آمریکا منعکس شده نقض کرده است یا نه. کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۲ با تصویب قانونی، مبالغی را که در حساب متعلق به دولت ایران قرار داشت، برای پرداخت غرامت به خواهان های آمریکایی اختصاص داد.

استدلال بانک مرکزی ایران این است که قوه مقننه آمریکا به شکلی نابه جا به دنبال از پیش تعیین کردن نتیجه یک پرونده در حال رسیدگی در نزد قوه قضائیه این کشور بوده است.

خواهان ها ایران را به تامین تجهیزات برای حزب الله لبنان متهم می کنند که گفته می شود مسئول انفجار سال ۱۹۸۳ بیروت بوده است. در این انفجار ۲۴۱ عضو ارتش آمریکا کشته شده اند. آنها همچنین به دنبال گرفتن غرامت کشته و مجروح شدگان در دیگر حملات مرتبط با ایران از جمله انفجار ۱۹۹۶ الخبر عربستان هستند که در جریان آن ۱۹ عضو ارتش آمریکا کشته شدند.

به گفته تحلیلگران اتحاد کاخ سفید و کنگره برای تصاحب ۲.۵ میلیارد دلار پول ایران در این مورد مخصوص نمی تواند تاثیری در رای قضات داشته باشد چرا که بحث تفکیک اختیارات بین دو دستگاه حکومتی در آمریکاست.

 

انتهای پیام./

۲۳ دی ۱۳۹۴ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI