مکانی که در آن سرهای مبارک شهدای کربلا نگه داشته شد/تصاویر

مکانی که در آن سرهای مبارک شهدای کربلا نگه داشته شد/تصاویر

پس از آوردن سر مطهر امام حسین علیه السلام به همراه سایر سرهاى شهداى کربلا علیه السلام، سر مطهر آن حضرت را به مدت سه روز در اتاقکى در گوشه شمال شرقى مسجد قرار دادند. بعدها در آن‌جا بقعه‌اى به یادبود این حادثه غم‌انگیز ساختند که به مقام رأس‌الحسین علیه السلام مشهور گردید. این مکان […]

پس از آوردن سر مطهر امام حسین علیه السلام به همراه سایر سرهاى شهداى کربلا علیه السلام، سر مطهر آن حضرت را به مدت سه روز در اتاقکى در گوشه شمال شرقى مسجد قرار دادند.
بعدها در آن‌جا بقعه‌اى به یادبود این حادثه غم‌انگیز ساختند که به مقام رأس‌الحسین علیه السلام مشهور گردید. این مکان پس از محراب امام زین‌العابدین علیه السلام در داخل اتاقى به ابعاد  ۴ * ٣  متر قرار دارد و در جدار داخلى گنبد آن اسامى ائمه نقش بسته است. در سمت چپ این اتاق ضریحى قرار دارد که قبلاً از جنس چوب بود و اخیراً آن را مرمرکارى نموده و ضریحى نقره‌اى بر روى آن نصب کرده‌اند. این ضریح به صورت مستطیل با ابعاد  ١ / ۵ * ١  متر مى‌باشد. در داخل ضریح پایه‌اى مستقر است و بالاى آن چیزى به شکل سر با پوشش سبز رنگ قرار دارد که گویا از چوب یا سنگ ساخته شده است.

در داخل شبستان محفظه‌اى از نقره و بسیار کوچک به اندازه سر یک انسان در داخل دیوار به یاد محل قرار دادن سر مبارک حضرت جاسازى شده است که معمولاً زایران آن را مى‌بوسند.
بر بالاى این محفظه ابیاتى به زبان ترکى بدین شرح نوشته شده است:

شهید کربلا سبط احمد مصطفى دربو
که آن را محمد فکرى الحسینى در سال  ١٢٩١  قمرى سروده است.

۱۰ آبان ۱۳۹۴ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI