روزانه ۲۰۰میلیارد مواد مخدر در ایران خریداری می شود

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: براساس آمارها اکنون روزانه ۲۰ میلیارد تومان مواد مخدر در سطح خرده فروشی معامله می شود که این مساله اقتصاد سالم کشور را دچار خدشه می کند. به گزارش ایرنا، علیرضا جزینی روز یکشنبه در نشست خبری تشریح عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال […]

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: براساس آمارها اکنون روزانه ۲۰ میلیارد تومان مواد مخدر در سطح خرده فروشی معامله می شود که این مساله اقتصاد سالم کشور را دچار خدشه می کند.

به گزارش ایرنا، علیرضا جزینی روز یکشنبه در نشست خبری تشریح عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ۱۳۹۳ افزود: باید اقداماتی در زمینه فروش مواد مخدر توسط خرده فروشان صورت گیرد تا بتوان از برخی از این اقدامات جلوگیری بعمل آورد که یکی از اقدامات، اصلاح قانون پولشویی در کشور است که امیدواریم این موضوع عملیاتی شود.

وی ادامه داد: بر اساس اعلام سازمان ملل، قاچاقچیان روسیه با ۱۸ میلیارد دلار، اروپا با ۱۳ میلیارد دلار، چین با ۷.۳ میلیارد دلار و آمریکا با هشت میلیارد دلار در بازارهای جهانی در سال فعالیت دارند.

جزینی تصریح کرد: اکنون یک گرم هرویین در افغانستان ۲.۴ دلار و در انگلستان ۶۳.۳ دلار و یک گرم تریاک در افغانستان ۱۰ سنت و در انگلستان ۱۵.۸ دلار است.

** مرگ بیش از دو هزار معتاد در سال ۹۳

وی به مرگ دو هزار و ۷۴۷ معتاد در سال ۹۳ اشاره کرد و گفت: این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل آن دو درصد رشد دارد.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه این آمار توسط پزشکی قانونی گزارش شده، افزود: دو هزار و ۴۶۸ نفر از این تعداد معتادان مرد بودند که نسبت به مدت مشابه سال قبل سه درصد کاهش دارد.

وی گفت: همچنین ۲۷۹ نفر از این معتادان فوت شده زن بودند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۳ درصد افزایش دارد.

** کشف ۵۵۵ تن انواع موادمخدر در سال ۹۳

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر به کشف ۵۵۵ تن انواع مواد مخدر در سال ۹۳ خبر داد و گفت: ۷۸ درصد از این مواد مکشوفه تریاک، ۱۴ درصد حشیش، پنج درصد هروئین و مرفین، کمتر از یک درصد شیشه و دو درصد سایر موادمخدر بوده است.

وی تصریح کرد: ۷۶ درصد از موادمخدر در مرزها و حاشیه مرزها کشف شده و سهم سگ های موادیاب از موادمخدر کشف شده نیز ۴۳ تن بود.

جزینی میزان کشفیات قرص و آمپول در کشور را با ۶۵۰ درصد افزایش، ۸۷ میلیون و ۳۷۰ هزار عدد برشمرد و افزود: این آمارها نشان می دهد که نگرانی ما در خصوص کشف مواد روانگردان بدون دلیل نبوده است.

وی همچنین تعداد افراد دستگیر شده در سال ۹۳ در زمینه موادمخدر را ۲۷۱ هزار نفر اعلام کرد و ادامه داد: همچنین ۸۲ هزار و ۵۰۰ نفر از معتادان متجاهر نیز در سال گذشته جمع آوری شدند.

جزینی با بیان اینکه برای کشف این میزان موادمخدر در کشور دو هزار و ۳۰۰ مورد عملیات انجام شده است، افزود: در این راستا سه هزار باند و گروه منهدم شد و یکهزار و ۷۹ قبضه سلاح و مقادیری مهمات نیز کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۳ درصد افزایش یافته و متاسفانه در درگیری ها ۱۶ نفر از نیروهای مقابله کننده به درجه رفیع شهادت رسیدند و ۱۱۸ نفر از قاچاقچیان و اشرار نیز کشته شدند.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر همچنین سهم نیروی انتظامی در کشفیات موادمخدر کشور را ۸۹ درصد بیان کرد.

** هنوز آمار جدیدی از تعداد معتادان کشور نداریم

جزینی آمار معتادان کشور را یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر عنوان کرد و گفت: ۱۰ درصد از این معتادان را زنان تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: شیوع شناسی برای شناسایی تعداد معتادان کشور از سال گذشته آغاز شده اما هنوز جمعیت جدیدی از معتادان در کشور نداریم.

** مشاهده نمونه هایی از مصرف کنندگان ماده مخدر «گل» در کشور

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: نمونه هایی از مصرف کنندگان ماده مخدر «گل» در کشور مشاهده شده که به بیماری های بدون درمان مبتلا شده اند.

وی تصریح کرد: متاسفانه این افراد حالت سرخوشی و پرخاشگری دارند و با رانندگی باعث مرگ خود شدند.

** فرد معتاد به «کروکودیل» فقط یکسال زنده می ماند

جزینی درمورد ماده مخدر کروکودیل نیز گفت: کروکودیل یکی از ماده های مخدر خطرناک است که در جامعه جهانی وجود دارد و به خصوص در روسیه بیشترین آسیب را وارد کرده است.

وی تصریح کرد: فردی که کروکودیل مصرف می کند، بیش از یکسال زنده نمی ماند و گوشت بدنش جدا می شود و خوشبختانه در ایران تاکنون گزارشی مبنی بر مصرف این ماده مخدر را نداشته ایم.

** فعالیت ۱۶۰ واحد درمان نگهدارنده در کشور

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر از فعالیت ۱۶۰ واحد درمان نگهدارنده در کشور خبر داد و گفت: همچنین ۱۲ مرکز کاهش آسیب موادمخدر در کشور فعالیت دارد.

وی ادامه داد: با فعالیت این مراکز ۶۷ درصد از بیمارانی که مبتلا به «اچ ای وی» بودند و علت اصلی استفاده از سرنگ مشترک بوده به ۴۵ درصد کاهش یافته است.

جزینی افزود: متاسفانه انتقال بیماری از طریق رابطه جنسی نیز از ۱۲ به ۳۶ درصد افزایش یافته که باید نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرد.

** فعالیت ۱۰۰ مرکز درمانی غیرمجاز

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: در سال گذشته(۱۳۹۳) یکهزار و ۵۳۰ مرکز درمانی غیرمجاز در کشور ساماندهی شد، اما براساس آخرین گزارش ها اکنون ۱۰۰ مرکز غیرمجاز در کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه این مراکز درمانی غیرمجاز در استان های البرز، استان خراسان رضوی و تهران فعالیت دارند، افزود: در سال جاری اقداماتی برای ساماندهی و یا پلمب این مراکز صورت می گیرد.

** ارائه آموزش فنی و حرفه ای به ۱۲۰ نفر از معتادان متجاهر در روز

جزینی با بیان اینکه بطور روزانه ۱۲۰ نفر از معتادان متجاهر در کشور آموزش های فنی و حرفه ای را فرا می گیرند، افزود: قرار است در سال جاری سه هزار نفر این آموزش ها را فراگیرند.

وی راه اندازی صندوق حمایت از اشتغال بهبود یافتگان موادمخدر با مشارکت های نهادهای اجتماعی و اعطای تسهیلات پنج تا ۱۰ میلیوت تومانی به این افراد برای ایجاد اشتغال را از دیگر برنامه های این ستاد در سال جاری در حوزه درمان عنوان کرد.

** فقط پنج درصد مبلغ بیمه معتادان در سال ۹۳ هزینه شد

جزینی به اختصاص ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای بیمه معتادان در سال ۹۳ اشاره کرد و گفت: فقط پنج درصد از این اعتبار هزینه شد که قرار است مابقی آن نیز در سال جاری هزینه می شود و در سال جاری نیز قرار است مبلغ ۳۰ میلیارد تومان نیز به این موضوع اختصاص داده شود.

وی اولویت بیمه را با کودکان، زنان و معتادان پرخطر بویژه افراد در بافت های حاشیه ای عنوان کرد و افزود: این بیمه برای مراکز درمانی سرپایی و اقامتی در حوزه درمان مورد استفاده قرار می گیرد.

** واگذاری ۳۴۳ مسکن به بهبودیافتگان

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر به تامین مسکن برای بهبودیافتگان از موادمخدر اشاره کرد و گفت: در سال گذشته ۹۷۸ واحد مسکونی ویژه این افراد در نظر گرفته شده که ۳۴۳ واحد آن به این افراد واگذار شده است.

** ۲۰ درصد کارگران موادمخدر مصرف می کنند

جزینی با بیان اینکه براساس طرح شیوع شناسی در واحدهای صنعتی و تولیدی متاسفانه ۲۰ درصد کارگران موادمخدر مصرف می کنند، افزود: ارائه آموزش مهارت های زندگی و سبک فرزندپروری در سال گذشته به دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از دیگر برنامه های حوزه فرهنگی و پیشگیری این ستاد است.

وی راه اندازی خط مشاوره اعتیاد را یکی دیگر از برنامه های این حوزه عنوان کرد و گفت: ۴۰۲ هزار نفر با این خط تماس گرفتند که بطور میانگین روزانه یکهزار و ۵۰۰ نفر با این خط تماس داشته اند.

جزینی با بیان اینکه ۸۴ رصد تماس گیرندگان زن بودند، افزود: همچنین شش درصد مصرف کننده با این خط تماس گرفته اند و ۴۹ درصد سووالات تماس گیرندگان، مشاوره در حوزه مصرف شیشه بوده است.

** قانون پولشویی باید اصلاح شود

وی همچنین در مورد قانون پولشویی که از سال ۷۶ به تصویب رسیده است، گفت: این قانون نیازمند اصلاح است.

جزینی ادامه داد: به همین منظور پیگیری های لازم را انجام داده ایم تا دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر به عنوان یکی از اعضای شورای پولشویی سازمان ملل متحد شود.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر همچنین به تشکیل کمیته ای در خصوص پولشویی در کشور اشاره کرد.

** نگرانی مردم وجود معتادان متجاهر است

جزینی یکی از نگرانی ها مردم را حضور معتادان متجاهر عنوان کرد و افزود: در استان تهران و کلانشهرها با همکاری شهرداری ها، مراکز حمایتی ایجاد شده که قرار بود در تهران شش هزار و ۸۰۰ فضا را شهرداری فراهم کند اما تاکنون دو هزار فضا ایجاد شده و اغلب افراد بی خانمان در این مراکز نگهداری می شوند.

وی ادامه داد: متاسفانه ۴۰ درصد جرایم خرد مربوط به این معتادان است به همین منظور برنامه ریزی جدی برای این افراد داریم.

** افزودن ۱۰۳ کیلومتر جاده مرزی به ساختار کنترل مرز

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در مورد فعالیت های سال ۹۳ این ستاد افزود: در سال گذشته، ۱۰۳ کیلومتر جاده مرز، ۴۴ برجک و پنج گروهان مرزی به ساختار کنترل مرزهای کشور افزوده شد.

وی با بیان اینکه انسداد مرزی در سال جاری نیز استمرار دارد، گفت: در سال جاری با همکاری نیروهای مقابله کننده، کنترل مرز را تشدید می کنیم.

** ساماندهی ۱۱ هزار و ۵۰۰ معتاد در ایام عید

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه به موادمخدر با ساماندهی ۱۱ هزار و ۵۰۰ معتاد در ایام عید اشاره کرد.

منبع: ایرنا
۳۱ فروردین ۱۳۹۴ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI