اتحادیه اروپا: فروش S300 به ایران تاثیری بر مذاکرات هسته‌ای نخواهد داشت

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از نگرانی اتحادیه اروپا از تصمیم روسیه مبنی بر رفع تحریم تحویل سامانه‌های موشکی اس ۳۰۰ به ایران خبر داد و گفت: اما این تصمیم تاثیری در مذاکرات هسته‌ای نخواهد داشت. سخنگوی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه از نگرانی اتحادیه اروپا از تصمیم روسیه مبنی […]

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از نگرانی اتحادیه اروپا از تصمیم روسیه مبنی بر رفع تحریم تحویل سامانه‌های موشکی اس ۳۰۰ به ایران خبر داد و گفت: اما این تصمیم تاثیری در مذاکرات هسته‌ای نخواهد داشت.

سخنگوی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه از نگرانی اتحادیه اروپا از تصمیم روسیه مبنی بر رفع تحریم تحویل سامانه‌های موشکی اس ۳۰۰ به ایران خبر داد و گفت: اما این تصمیم (فروش سامانه‌های دفاع موشکی به ایران) تاثیری در مذاکرات ایران و ۱+۵ درباره برنامه‌ هسته‌ای تهران نخواهد داشت.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز گذشته با صدور فرمانی ممنوعیت تحویل سامانه موشکی دفاع هوایی اس-۳۰۰ به ایران را لغو کرد.

کرملین اعلام کرد: این فرمان ممنوعیت انتقال (شامل حمل و نقل هوایی) سامانه موشکی دفاع هوایی اس-۳۰۰ از طریق روسیه و حمل آن به خارج از سرزمین‌های این کشور به سمت جمهوری اسلامی ایران همچنین در اختیار قرار دادن آن به جمهوری اسلامی ایران در خارج از سرزمین‌های روسیه را با استفاده از کشتی‌ها یا هواپیماهای حامل پرچم دولت روسیه لغو می‌کند.

در سال ۲۰۱۰ بود که طی دوران دمیتری مدودف، رئیس جمهوری وقت روسیه قرارداد ۸۰۰ میلون دلاری فروش سامانه موشکی دفاع هوایی اس-۳۰۰ را لغو کرد. در آن زمان روسیه اعلام کرده بوده در راستای تحریم‌های مصوب شورای امنیت سازمان ملل علیه کشورمان به خاطر برنامه هسته‌ای ایران، این اقدام را انجام داده است.

در مقابل نیز تهران نیز شکوائیه‌ای را برای دریافت غرامت ۴ میلیارد دلاری از روسیه به دادگاه داوری ژنو ارائه کرد.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای درباره لغو ممنوعیت تحویل سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ به ایران اظهار نظر کرد و گفت که تحریم‌ داوطلبانه علیه تحویل سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ به ایران دیگر ضرورتی ندارد.

وی همچنین گفت: کشورهای گروه ۱+۵ اعلام کردند که در مذاکرات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران پیشرفت صورت گرفته است. تحریم داوطلبانه تحویل سامانه اس-۳۰۰ به ایران دیگر ضروری نیست.

لاوروف در ادامه افزود: سامانه اس‌۳۰۰ برای اسرائیل و دیگر کشورهای منطقه تهدیدی به شمار نمی‌رود. این سامانه یک سیستم دفاع موشکی است که ماهیت کاملا دفاعی دارد./ایتارتاس

۲۶ فروردین ۱۳۹۴ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI