حقوق رئیس جمهورهای دنیا چقدر است؟ - دانلود سخنرانی رائفی پور

حقوق رئیس جمهورهای دنیا چقدر است؟

بخش مالی سی‌ان‌ان، برمبنای نرخ کنونی دلار، گزارشی را از میزان حقوق و دستمزد سالانه روسای جمهور و نخست‌وزیران کشورهای دارای اقتصاد توسعه‌یافته و نوظهور منتشر کرده که در این بین، باراک اوباما، با دریافت حقوق سالانه ۴۰۰ هزار دلار پیشتاز است. به گزارش اقتصاد نیوز، در سال ۲۰۰۱ میلادی و پس از انتخاب «جورج […]

بخش مالی سی‌ان‌ان، برمبنای نرخ کنونی دلار، گزارشی را از میزان حقوق و دستمزد سالانه روسای جمهور و نخست‌وزیران کشورهای دارای اقتصاد توسعه‌یافته و نوظهور منتشر کرده که در این بین، باراک اوباما، با دریافت حقوق سالانه ۴۰۰ هزار دلار پیشتاز است.

به گزارش اقتصاد نیوز، در سال ۲۰۰۱ میلادی و پس از انتخاب «جورج دبلیو.بوش» به سمت ریاست جمهوری آمریکا، دستمزد ریاست جمهوری در آمریکا دوبرابر شد. بدین‌ترتیب، حقوق حال حاضر باراک اوباما، سالانه ۴۰۰ هزار دلار است. علاوه بر این حقوق، اوباما همچنین یک حساب تنخواه معاف از مالیات، به ارزش ۵۰ هزار دلار دریافت می‌کند.

پس از باراک اوباما، «استفان هارپر»، نخست وزیر کانادا، با حقوق سالانه ۲۶۰ هزار دلار، در رده دوم قرار دارد.

«آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان با دریافت سالانه ۲۱۶ هزار یورو معادل ۲۳۴ هزار و ۳۸۳ دلار سومین سیاستمدار پردرآمد جهان است. طبق اسناد دولتی، وی همراه با وزرایش، از آغاز ماه مارس، ۲.۲ درصد افزایش حقوق داشته‌اند.

رتبه چهارم این رده‌بندی در اختیار «جاکوب زوما»، رییس‌جمهور آفریقای‌جنوبی قراردارد. حقوق سالیانه وی مبلغی بالغ بر ۲۲۳ هزار و ۵۰۰ دلار است. «دیوید کامرون»، نخست‌وزیر انگلیس، با دستمزد سالانه ۱۴۲ هزار و ۵۰۰ یورو معادل ۲۱۴ هزار و ۷۸۲ دلار، در رده پنجم قرار دارد. این دستمزد حقوق ۶۷ هزار و ۶۰ یورویی عضویت او در پارلمان انگلیس را نیز دربر می‌گیرد.

«شینزو آبه»، نخست‌وزیر ژاپن، از دیگر سیاسیون پردرآمد است. او که سالانه ۲۰۲ هزار و ۷۰۰ دلار حقوق دریافت می‌کند، در رده ششم این رده‌بندی قرار گرفته‌است.

اما «فرانسوا اولاند»، رییس‌جمهور فرانسه، در این رده‌بندی می‌بایست رتبه بالاتری را کسب می‌کرد که پس از دراختیار گرفتن دفتر ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۱۲، ۳۰ درصد از دستمزدش کاسته شد. اولاند درصورت عدم کاهش دستمزد، می‌بایست سالانه ۲۵۵ هزار و ۶۰۰ یورو معادل ۲۷۴ هزار و ۵۲۲ دلار دریافت می‌کرد که در اینصورت پس از اوباما دومین سیاستمدار پردرآمد شناخته می‌شد؛ اما وی اکنون ۱۹۴ هزار و ۲۵۱ دلار دستمزد دریافت می‌کند.

پس از اولاند، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه قراردارد که هفته گذشته، با مواجه شدن کشورش با بدترین بحران مالی سال‌های اخیر، از کاهش ۱۰ درصدی دستمزدش خبرداد. او درحال حاضر سالانه ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار روبل، معادل ۱۳۶ هزار دلار حقوق دریافت می‌کند.

اما «متیو رنزی»، نخست‌وزیر کشور بحران‌زده ایتالیا، با حقوق سالانه ۱۲۴ هزار و ۶۰۰ دلار در رتبه نهم قرار دارد که «دیلما روسف»، نخستین رییس‌جمهور زن برزیل، با حقوق ۱۲۰ هزار دلاری در پشت سر رنزی، در رتبه دهم قرار‌دارد.

«نارندرا مودی»، نخست‌وزیر هند، با دریافت دستمزد سالانه تنها یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار روپیه که مبلغی کمتر از ۳۰ هزار دلار می‌شود، در رتبه ۱۱ این رده‌بندی قرارگرفته‌است.

رتبه آخر این رده‌بندی، در اختیار «شی‌جی‌پینگ»، رییس‌جمهور چین است. اگرچه او سکان دومین اقتصاد بزرگ جهان را دراختیار دارد، اما او درمقایسه با سایر همتایانش دستمزد بسیار کمتری دریافت می‌کند. حقوق سالانه «شی‌جی‌پینگ»، تنها ۲۲ هزار دلار است. جالب اینجاست که حقوق دریافتی وی به تازگی و با افزایش ۶۰ درصدی که از ابتدای سال‌جاری اعمال شده، به این سطح رسیده‌است.

۲۲ فروردین ۱۳۹۴ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

نويسنده ديدگاه :ناشناس

رءییس ایران

نويسنده ديدگاه :ناشناس

حقوق روحانی چقدره؟؟

KHAMENEI KHAMENEI