آمادگی 7هزار پزشک علیه سریال درحاشیه - دانلود سخنرانی رائفی پور

آمادگی ۷هزار پزشک علیه سریال درحاشیه

سریال “در حاشیه” به کارگردانی مهران مدیری باز هم حاشیه‌ساز شد. به گفته مشاور رئیس سازمان نظام پزشکی، هفت هزار پزشک برای شرکت در یک تجمع با هدف اعتراض به صداوسیما اعلام آمادگی کرده‌اند. مهران مدیری در صحنه‌ای از سریال “در حاشیه” حاشیه‌های سریال “در حاشیه” از پیش از پخش آن از سوی صداوسیمای جمهوری […]

سریال “در حاشیه” به کارگردانی مهران مدیری باز هم حاشیه‌ساز شد. به گفته مشاور رئیس سازمان نظام پزشکی، هفت هزار پزشک برای شرکت در یک تجمع با هدف اعتراض به صداوسیما اعلام آمادگی کرده‌اند.

مهران مدیری در صحنه‌ای از سریال در حاشیهمهران مدیری در صحنه‌ای از سریال “در حاشیه”

حاشیه‌های سریال “در حاشیه” از پیش از پخش آن از سوی صداوسیمای جمهوری اسلامی آغاز شده بود. در ابتدا نام این سریال “اتاق عمل” بود.

در آذرماه سال گذشته اخبار ضد و نقیضی مبنی بر احتمال توقف ضبط سریال منتشر شد. این خبر اما با تغییرات مدیریتی جدید در سازمان صداوسیما و انتصاب علی اصغر پورمحمدی به عنوان معاون سیما، این بار به صورت رسمی اعلام شد.
بنا بر این خبر مشخص شد که ساخت سریال متوقف شده است تا قسمت‌هایی از فیلمنامه مورد بازنگری قرار گیرد. پس از آن در اسفند سال گذشته در پی جلسه‌های مشترک بین صداوسیما و وزارت بهداشت، با اعمال تغییراتی در فیلمنامه، فیلمبرداری آن از سر گرفته شد.

این پایان حاشیه‌های “در حاشیه” نبود. این بار سازمان نظام پزشکی به “نمایش رفتارهای خلاف قانون پزشکان” در این سریال اعتراض کرد، اما با این وجود مهران مدیری در صفحه اینستاگرام خود خبر نهایی پخش سریال را داد و اعلام کرد: «احتمالا نام این سریال “دکتر” خواهد بود.»

اما نام سریال باز هم تغییر کرد و در نهایت صداوسیما در اسفند ۱۳۹۳ تیزرهای این سریال را با نام “در حاشیه” پخش کرد. قرارداد پخش آن هم با شبکه تهران لغو شد و در نهایت در شبکه ۳ در نوروز ۱۳۹۴ به نمایش درآمد.

با اعلام زمان پخش این سریال، مدیر شبکه سوم صداوسیما هم اعلام کرد: «مخاطبان بهترین نظارت‌کنندگان هستند. آنها با دانش، سواد بصری و رسانه‌ای که دارند می‌توانند تشخیص دهند که نیت اصلی سازمان صداوسیما ایجاد فضای شادی و نشاط است. دوستان اجازه دهند کار دیده شود و بعد قضاوت کنند.»

آمادگی ۷ هزار پزشک با هدف اعتراض به صداوسیما

با آغاز پخش اما نه تنها حاشیه‌های “در حاشیه” کمتر نشد، بلکه به تازگی رئیس کل سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای به رییس سازمان صداوسیما نسبت به آنچه که آن را “تخریب رابطه پزشک و بیمار و عواقب واکنش احتمالی جامعه پزشکی به نهادهای امنیتی و قضایی” نامیده است، هشدار داد.

مهران مدیری در سریال مرد هزار چهرهمهران مدیری در سریال “مرد هزار چهره”

علیرضا زالی در این نامه آورده است: «تصویر کلی حاصل از برنامه های صدا وسیما متاسفانه نمایی غیرقابل اعتماد، ناامیدکننده و آکنده با انواع ناهنجاری‌ها و فسادها را در ذهن مخاطب از نظام سلامت به یادگار می‌گذارد. این در حالی است که بدون شک جامعه پزشکی ایران یکی از موفق‌ترین و سالم‌ترین نظام‌های سلامت در منطقه و حتی جهان است.»

همچنین رضا لاری‌پور، مشاور رئیس سازمان نظام پزشکی، در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های داخلی از آمادگی بیش از هفت هزار پزشک برای شرکت در تجمعی با هدف اعتراض به صداوسیما خبرداد.

دفاع سازمان صدا و سیما از “در حاشیه”

با بلند شدن صدای اعتراض سازمان نظام پزشکی، روز یکشنبه (۱۶ فروردین / ۵ آوریل) مدیرکل روابط عمومی سازمان صداوسیما به ایرنا گفت: «این سریال قصد تخریب و توهین به هیچ قشری علی‌الخصوص پزشکان را ندارد. سریال مدیری تنها یک برنامه تلویزیونی است که مسائلی در حوزه پزشکی و معضلات مرتبط با آن را با زبان طنز بیان می‌کند.»

مدیرکل روابط عمومی سازمان صداوسیما با تاکید بر پایین بودن آستانه تحمل شهروندان در کشور گفته است: «برخی افراد و گروه‌ها تنها با ساخت و تولید یک برنامه طنز تلویزیونی تلقی توهین و تخریب می‌کنند، اما این مسئله واقعیت ندارد. هدف سازندگان سریال “در حاشیه” تخریب نیست. هدف اصلی از ساخت و تولید یک برنامه طنز ارائه معضلاتی است که در جامعه وجود دارد و شاید به دفعات نیز در رسانه‌های مختلف در قالب مقالات، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های مطبوعاتی بیان شده است.»

اعتراض به طرح معضل “زیرمیزی” در قالب طنز

یکی از مسائلی که در این سریال مورد انتقاد شدید بسیاری از پزشکان و سازمان نظام پزشکی قرار گرفته است، معضل “زیرمیزی” گرفتن پزشکان از بیماران است.

مدیرکل روابط عمومی سازمان صداوسیما هم با اشاره به همین نکته گفته است: «در رسانه‌های مختلف از گذشته به معضل “زیرمیزی” پرداخته شده است و تاکنون هیچ عکس‌العمل تندی هم در کار نبوده، اما وقتی یک کارگردان آن را در قالب طنز بیان کرده و نیت تخریب و توهین نیز نداشته، با آماج معترضان این صنف روبه‌رو می‌شود.»

به گفته مدیرکل روابط عمومی سازمان صدا‌وسیما، از زمان کوتاه آغاز پخش این سریال تاکنون تماس‌های تلفنی بسیاری با صداوسیما گرفته شده و بسیاری از مردم سریال “در حاشیه” را تمجید کرده‌اند.

حاشیه‌های “در حاشیه” در شبکه‌های مجازی

به دنبال اعتراضاتی که به پخش سریال جدید مهران مدیری شده، بسیاری از کابران شبکه‌های مجازی هم به اظهارنظر و بیان تجربیات شخصی خود در برخورد با پزشکان در ایران پرداخته‌اند.

کاربری در فیس‌بوک در واکنش به خبر اعتراض پزشکان به معضل “زیرمیزی” می‌نویسد: «آخ آخ ببخشید که “بعضی” پزشکان زیرمیزی نمی‌گیرند. برخی از پزشکان تا پول میلیونی به حسابشون ریخته نشه، مریض رو به مرگ رو جراحی نمی‌کنند. ببخشید که اشتباه که نه، بی‌مسئولیتی بعضی پزشکان باعث مرگ الکی خیلی از بیماران شده. ماهایی که یکی از عزیزامون رو بخاطر قصور پزشکی از دست دادیم به خاطر اینکه بهتون برخورده ازتون عذرخواهی می‌کنیم.»

کاربر دیگری اما در دفاع از جامعه پزشکان در ایران می‌نویسد: «امیدوارم کسانی که ناجوانمردانه جامعه پزشکان را نقد می‌کنند، یک روز در اوج نیاز، یک پزشک زندگیشان را نجات بده تا این طور پزشکان را به باد انتقاد نگریند.»

کاربر دیگری هم می‌نویسد: «هیچکس نمی‌تونه منکر زحمات پزشکان باشه. پزشک‌هایی هم هستن که کاملا اخلاقی و حرفه‌ای کار می‌کنند، ولی پیغمبرسازی از هیچ قشری کار درستی نیست.»

با کدام حرفه می‌توان شوخی کرد؟

حاشیه‌های سریال “در حاشیه” همچنان ادامه دارد. این بار جامعه ‌پزشکان به سریال “در حاشیه” انتقاد دارند، اما داستان این ‌گونه انتقادها در جامعه ایران سری دراز دارد.

پیش از این جامعه پرستاران به فیلم “بچه‌های نسبتا بد” به خاطر به تصویر کشیدن دریافت رشوه از سوی یک پرستار اعتراض کرده بودند. بار دیگر جامعه وکلا به سریال “او یک فرشته بود” که یک وکیل در آن در نقش “شیطان” ظاهر شده بود، معترض شده بودند.

کارمندان اداره ثبت احوال هم از معترضان به سریال‌های تلویزیونی بودند. آنها به نقش مسعود شصت‌چی، کارمند بایگانی اداره ثبت احوال در سریال “مرد هزار چهره” که آن هم از ساخته‌های مهران مدیری بود، اعتراض کرده بودند.
ماموران پلیس، فوتبالیست‌ها و کارمندان شیرخوارگاه‌ها هم در صف شاکیان توهین به حرفه‌شان در سریال‌های تلویزیونی و یا فیلم‌های سینمایی که در سال‌های اخیر پخش یا اکران شده هستند.

پرداختن به حرفه‌های مختلف در سریال‌ها و فیلم‌ها، به ویژه مجموعه‌های طنز در ایران، کار ساده‌ای نیست. به خاطر شمار بالای مخاطبان این‌گونه برنامه‌ها، شاید بتوان از آن به عنوان یکی از خطوط قرمز اهالی تلویزیون و سینما نام برد.

۲۰ فروردین ۱۳۹۴ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

نويسنده ديدگاه :as

اگر به جای پزشکی در مورد شغلی دیگر درست میکرد بازهم نامه مینوشتن ؟ … بازهم اعتراض میکردن ؟

سریال خوبیه واقعیت جامعه پزشکی همینه هرکس می گه نه معلوم میشه تا حالا گذرش به بیمارستانها یا مطب دکترها نیفتاده چرا باید دروغ بگیم

نويسنده ديدگاه :reza

بخدا همش از روی حسادت مردم ایران به پزشکاست
بخدا تقریبا همه ایرانی ها(از جمله من) دلشون میخواست پزشک بشن ، اماقبولی توی پزشکی یه هوش بالا میخواست که ماها نداشتیم

آخه چرا بین این همه شغل ، برا پزشکا اینهمه سریال طنزو گزارش و… میسازن؟؟
آخه چرا فقط توی ایران ضد پزشک حرف زده میشه؟ جز حسادته؟

شما یک لحظه تصور کنید
پزشک ها بیان فقط و فقط یک ساعت دست از کار بکشن !!!!
مملکت ب فنا میره ، هزارااان نفر میمیره

اما شغل های دیگه چی ؟؟؟ بعضیا که اصن نباشن خیلی بهتر میشه وضع مردم……

پس الکی نیست میگن پزشکی مقدسه

منجون خودمو مدیون پزشکام
ازهمین جا دست هممممه پزشکای کشور رو میبوسم
هرمقدار هم درامد دارید بخدا حقتونه نوش جونتون

اختلاسگرا رو ول کردن و با این کارا ذهن مردم رو ب سمت شماهای بزرگوار بردن.

نويسنده ديدگاه :ali

من نمیدونم مردم ما چرا نسبت به پزشکان این همه کینه دارند آیا درآمد یا ارج اجتماعی بالای آنها نوعی حسادت ناخوداگاه نسبت به آنها پدید آورده است؟ یک جراح پلاستیک بیش از سی سال با درس و بیمارستان و طرح عمر گذرانده و یا یک جراح عمومی بیش از بیست و پنج سال درس خوانده و استرس کشیده! آزمونهای پزشکان ایرانی جزو دشوارترین آزمونهای جهان است و یک جراح پلاستیک علاف که سرش را مثل اردک تکان میدهد! و یک جراح عمومی که در فیلیپین آباد درس خوانده به هیچوجه مجوزهای لازم از وزارت بهداشت ایران را کسب نمیکند. سطح طنز مدیری در در حاشیه بسیار افت دارد و شبهه سفارشی بودن این کار سخیف را بیشتر میکند. پزشکان محترمند و بدون وجود مبارک آنها هیچ جامعه ای برای حتی یکروز قابل تصور نیست. طنز واقعی برای تمام اصناف و اقشار دوست داشتنی است ولی در حاشیه بیشتر از مایه طنز مایه هجو دارد.

KHAMENEI KHAMENEI