معرفی کامل حمید رسایی/رسایی را دقیق تر بشناسیم

“حمید رسایی” در اولین روز مرداد ماه سال ۱۳۴۷ در یکی از محله‌های جنوب تهران به دنیا آمد. دوره دبستان و متوسطه را در خیابان ایران که یکی از محلات مذهبی تهران بود، به پایان رساند و وارد هنرستان شد. رفت و آمدها به پایگاه بسیج او را به جبهه‌های جنگ تحمیلی کشاند. حضور ممتد […]

“حمید رسایی” در اولین روز مرداد ماه سال ۱۳۴۷ در یکی از محله‌های جنوب تهران به دنیا آمد. دوره دبستان و متوسطه را در خیابان ایران که یکی از محلات مذهبی تهران بود، به پایان رساند و وارد هنرستان شد.

رفت و آمدها به پایگاه بسیج او را به جبهه‌های جنگ تحمیلی کشاند. حضور ممتد ۱۶ماهه در جبهه‌های جنگ و همنشینی با دوست طلبه‌ای، او را به حضور در کلاس‌های درس طلبگی علاقه‌مند کرد. مهرماه سال ۱۳۶۵ وارد حوزه علمیه قم شد اما به دلیل حضور در جبهه‌های دفاع مقدس و کسب افتخار جانبازی، تحصیل دروس حوزوی را به طور جدی از سال ۱۳۶۷ آغاز کرد.

دروس مقدمات حوزه را در مدرسه علمیه کرمانی‌ها و نزد اساتید محترمی چون حجج اسلام عالی، موسی گرگانی و … آغاز کرد و سپس دروس فقه واصول را در مدرسه علمیه معصومیه ادامه داد.

دوره سطح را نزد اساتید معظمی چون آیت الله استادی، سید احمد خاتمی، موسوی تهرانی، مسعودی خمینی و محمدی خراسانی به پایان رساند. با آغاز دوره درس خارج از آیات عظام مکارم شیرازی، تبریزی، فاضل لنکرانی و علیدوست بهره برد. در همین ایام با تدریس دورس دوره مقدمات در مدارس علمیه قم، به تکمیل اندوخته‌های خود پرداخت.

در طول این مدت در کنار تحصیل و تدریس، در ایام تبلیغی به شهرها و مناطق مختلف کشور هجرت کرد و به دلیل آشنایی با زبان عربی به مدت بیش از دو سال برای تدریس و تبلیغ در کشورهای اوگاندا، لبنان، بلغارستان، فلیپین، پاکستان و … حضور پیدا کرد. از سال ۱۳۷۱ با حضور در مرکز تحقیقات سپاه و سپس ورود به موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث با کار علمی در مورد حدیث آشنا شد و در مقطعی مسئولیت یکی از مدیریت‌های آن را به عهده داشت.

*** فعالیت‌های سیاسی

“رسایی” فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی را به صورت عام و فراگیر از سال ۱۳۷۴ با تالیف اولین کتاب سیاسی خود با عنوان “روحانیت و سلامت انتخابات” آغاز کرد. وی در طول هشت سال گذشته با دعوت مجامع مختلف مردمی و نهادهای انقلابی و دانشگاهی در بیش از ۲۵۰ جلسه سخنرانی، میزگرد و مناظره شرکت داشته که بخش عمده آن به موضوعات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی روز اختصاص داشته است.

وی که با سخنرانی‌ها و ارتباطات خود، توانست در جریان انتخابات ریاست جمهوری مددکار جریان عدالت‌طلب در کشور باشد، پس از روی کار آمدن دولت نهم با دعوت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئولیت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را پذیرفت.

“حمید رسایی” در انتخابات هشتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران ثبت نام کرد و نهایتا جبهه متحد اصولگرایی، پس از بررسی کاندیداهای متعدد جریان اصولگرای کشور در تهران، وی را به عنوان یکی از ۳۰ کاندیدای مورد حمایت خود انتخاب شد.

گفتنی است که وی در دوره نهم مجلس شورای اسلامی نیز نمایندگی مردم تهران را برعهده دارد.

*** دیدگاه‌های سیاسی “رسایی”

پس از تغییر و تحولات سیاسی در بدنه اجرایی کشور و حاکمیت جریان مشهور به اصلاحات، برخی انحرافات فکری و سیاسی را در لایه‌های این جریان مشاهده و به آگاه سازی سیاسی وفرهنگی در این خصوص پرداخت. در این دوره بود که تمام تلاش خود را به نقد مکتوب جریان ناسالم در جبهه اصلاحات اختصاص داد و همزمان با راه اندازی و تاسیس دفتر جریان شناسی تاریخ معاصر، بیش از ۱۴ عنوان کتاب در موضوعات مختلف سیاسی روز و آسیب شناسی فرهنگی به چاپ رساند.

وی در ماجرای بازداشت مهدی هاشمی و اعتراض به روند پیگیری این پرونده توسط قوه قضائیه در نطق میان دستور خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در روز سه شنبه ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۱ سخنانی را ایراد کرد که مورد اعتراض قوه قضائیه قرار گرفت.

متن کامل سخنان رسایی به همراه فایل صوتی آن را می‌توان در اینجا مشاهده کرد.
لیست کتاب هایی که به قلم “حمید رسایی” تالیف شده است:

روحانیت و سلامت انتخابات / انتشارات دفتر تبلیغات / ۱۳۷۴
سیمای خوشبختی (چاپ چهارم) / انتشارات دفتر تبلیغات / ۱۳۷۶
انتخاب ششم / انتشارات دفتر تبلیغات/ ۱۳۷۸
انتخابات و دانشگاهیان / نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها / ۱۳۷۸
تحصن چرا و چگونه (چاپ سوم) / فیضیه/
پایان داستان غم انگیز ج ۱ (چاپ پنجم) / انتشارات کیهان/ ۱۳۷۹
پایان داستان غم انگیز ج ۲ (چاپ چهارم) / انتشارات کیهان/ ۱۳۸۰
بازی ترور (چاپ سوم) / انتشارات کیهان/ ۱۳۸۰
شیک پوش کهنه گو (چاپ ششم) / پرتو ولایت/ ۱۳۸۱
آغاز یک پایان (چاپ چهارم) / همای غدیر/ ۱۳۸۱
مجلس ششم از نگاه اصلاح طلبان (چاپ ششم) / همای غدیر/ ۱۳۸۱
ناقوس انحطاط (چاپ دوم) / پرتو ولایت/ ۱۳۸۲
کارنامه نقد عملکرد مجلس ششم / کار علمی گروهی / همای غدیر/۱۳۸۲
مثل مدرس (چاپ پنجم) / همای غدیر/۱۳۸۳

۱۶ اسفند ۱۳۹۳ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI