شبه نظامیان پ‌ک‌ک با آتش بس مخالفت کردند

به نقل از آسوشیتدپرس، شبه نظامیان کرد پ‌ک‌ک با انتشار بیانیه‌ای در خبرگزاری “فیرات” ، ضمن مخالفت با درخواست عبدالله اوجالان رهبر کردهای ترکیه مبنی بر زمین گذاشتن سلاح، تاکید کردند که دولت ترکیه باید ابتدا گام هایی را برای پیشبرد دموکراسی برداشته و طرح جنجالی امنیتی را از پارلمان باز پس بگیرد. بیانیه شبه […]

به نقل از آسوشیتدپرس، شبه نظامیان کرد پ‌ک‌ک با انتشار بیانیه‌ای در خبرگزاری “فیرات” ، ضمن مخالفت با درخواست عبدالله اوجالان رهبر کردهای ترکیه مبنی بر زمین گذاشتن سلاح، تاکید کردند که دولت ترکیه باید ابتدا گام هایی را برای پیشبرد دموکراسی برداشته و طرح جنجالی امنیتی را از پارلمان باز پس بگیرد.

بیانیه شبه نظامیان پ‌ک‌ک در پاسخ به درخواست اوجالان منتشر شده است. اوجالان از شبه نظامیان پ ک ک خواسته بود تا با برگزاری نشست فوق العاده در بهار، در خصوص پایان دادن به مبارزه مسلحانه، تصمیم گیری کنند.

اوجالان از سال ۱۹۹۹ میلادی در زندانی در یک جزیره در جنوب استانبول به سر می برد ولی هنوز نفوذ خود را بر پ ک ک حفظ کرده است. ترکیه از سال ۲۰۱۲ میلادی، مذاکره با اوجالان را برای پایان دادن به درگیری های خونین، آغاز کرده است که منجر به مرگ هزاران نفر از سال ۱۹۸۴ میلادی تاکنون شده است.

اوجالان در سال ۲۰۱۳ میلادی اعلام آتش بس کرد و به پ ک ک دستور داد تا جنگجویان خود را به شمال عراق منتقل کند. این بخشی از تلاش های صلح بوده است. آتش بس همچنان پابرجا مانده است ولی پ ک ک عقب نشینی نیروهای خود از ترکیه را متوقف کرده است.

در درگیری های ۳ دهه گذشته بین نیروهای ارتش ترکیه و شبه نظامیان پ ک ک، بیش از ۴۰ هزار نفر کشته شده اند. پ ک ک از سوی ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا در فهرست گروه های تروریستی قرار گرفته است.

۱۱ اسفند ۱۳۹۳ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI