روحانی می داند که رقیب جدی انتخاباتی اش احمدی نژاد است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اصولگرایان اگر به وحدت نرسند مجبور خواهند شد که از احمدی نژاد حمایت کنند. به خاطر داریم که به دلیل عدم ائتلاف سراسری در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری هیچ کدام از کاندیداهای نزدیک به طیف اصولگرایی نتوانستند رای بیاورند. پس عدم ائتلاف زمینه را […]

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اصولگرایان اگر به وحدت نرسند مجبور خواهند شد که از احمدی نژاد حمایت کنند. به خاطر داریم که به دلیل عدم ائتلاف سراسری در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری هیچ کدام از کاندیداهای نزدیک به طیف اصولگرایی نتوانستند رای بیاورند. پس عدم ائتلاف زمینه را برای حمایت از احمدی نژاد فراهم می کند.

اینها بخشی از تحلیل احمد بخشایش، نماینده مردم اردستان و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ارتباط با تحرکات سیاسی احمدی نژاد در عرصه سیاست کشور است. سفر محمود احمدی نژاد به ترکیه در چند روز اخیر بازتاب گسترده ای در رسانه های داخلی و خارجی داشته است. احمدی نژاد به دعوت فاتح اربکان پسر نجم الدین اربکان، برای شرکت در مراسم هفتمین سالگرد درگذشت نخست وزیر سابق ترکیه در راس هیاتی به این کشور سفر کرده است. بسیاری این روزها این سوال را مطرح می کنند که آیا احمدی نژاد باز هم رئیس جمهور ایران می شود؟ در گفتگو با احمد بخشایش زمینه حضور رئیس جمهور سابق ایران در عرصه سیاست را بررسی کردیم.
آقای بخشایش ارزیابی شما از سفر محمود احمدی نژاد به ترکیه چیست؟ و اصولا چرا این سفر مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است؟
احمدی نژاد شخصیتی است که علاوه بر اینکه دو دوره بر مسند ریاست جمهوری ایران تکیه زده است، همواره به دلیل نگرش های ویژه ای که نسبت به مسائل مختلف بین المللی داشته مورد توجه قرار می گیرد و رسانه های خارجی نیز به همین دلیل این سفر را پوشش داده اند.
اما به غیر از رسانه های خارجی، این سفر در داخل هم بازتاب و واکنش های متفاوتی در پی داشته است.
من معتقدم این بازتاب بیشتر از جانب طیف های نزدیک به دولت صورت گرفته است و آن هم به این دلیل است که آنها احمدی نژاد را رقیب اصلی خود در انتخابات آینده ریاست جمهوری می دانند.
یعنی معتقدید که احمدی نژاد مجددا به صحنه رقابت سیاسی بر می گردد؟
قطعا در صورت تایید شورای نگهبان، وی به عرصه سیاست باز می گردد و رقیب جدی روحانی خواهد بود. همین سفر ترکیه هم به نوعی می تواند یک بعد ایدئولوژیک داشته باشد زیرا به دعوت چهره های سیاسی این کشور صورت گرفته است.
تحلیل شما از حرکت دولت و شخص آقای روحانی در مقابل این رقیب انتخاباتی چیست؟
من فکر می کنم که دولت و جریان های نزدیک به اعتدالگرایی به دلیل قدرتی که اکنون در دست دارند از طریق حل مسائل و مشکلات اقتصادی و بازگشت آرامش نسبی در جامعه تاکنون چند قدمی از رقیب جلوتر هستند اما انتقادی که می توانم به بدنه دولت وارد کنم این نکته است که در نقد دولت گذشته وارد افراط گرایی و گاهی سیاه نمایی های بیش از اندازه نشوند. همین چند روز قبل آقای روحانی تورم بهمن ماه را صفر درصد اعلام کرد آیا مردم می توانند این حرف رئیس جمهورشان را بپذیرند؟
حال اگر در نظر بگیریم که احمدی نژاد قصد دارد به عرصه سیاست بازگردد و دوباره به ریاست جمهوری یا انتخابات مجلس فکر کند چقدر از حمایت جناح اصولگرا برخوردار می شود؟ در حال حاضر چهره های مطرح اصولگرایی از منتقدین وی محسوب می شوند.
احمدی نژاد به انتخابات مجلس نمی اندیشد. او خود را برای رقابت بزرگتری در سطح انتخابات ریاست جمهوری آماده می کند. اصولگرایان اگر به وحدت نرسند مجبور خواهند شد که از احمدی نژاد حمایت کنند. به خاطر داریم که به دلیل عدم ائتلاف سراسری در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری هیچ کدام از کاندیداهای نزدیک به طیف اصولگرایی نتوانستند رای بیاورند. پس عدم ائتلاف زمینه را برای حمایت از احمدی نژاد فراهم می کند. در میان اصولگرایان، جبهه پایداری که اکنون لوکوموتیوران این جریان است از آقای احمدی نژاد حمایت می کنند. اصولگرایان باید بدانند که جامعه به دنبال حرف نو و چهره هایی است که بتواند زبان مردم جامعه باشد.
فکر می کنید نزدیکان دولت کنونی برای رقابت با این رقیب احتمالی از چه شیوه ای استفاده خواهند کرد؟
اگر دولت آقای روحانی بتواند آرامش و رفاه نسبی برای مردم فراهم کند و فضای نشاط در جامعه ایجاد کند به اعتقاد من می تواند رقیب را شکست دهد. اما باز هم تاکید می کنم که در عرصه رقابت های سیاسی نباید همه عملکرد یک دولت را سیاه یا سفید مطلق نشان دهیم. رقابت سیاسی نباید به یک جنگ و نزاع داخلی تبدیل شود. روحانی به خوبی درک کرده است که احمدی نژاد رقیبی سرسخت و آب دیده در کارزار انتخابات آینده است و قطعا برای پیروزی مبارزه خواهد کرد. معنای انتخابات هم همین است.
شما به تایید صلاحیت آقای احمدی نژاد از سوی شورای نگهبان اشاره کردید یعنی معتقدید که ممکن است از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شود؟
من نمی توانم پیشگویی کنم و تنها احتمالات را در نظر می گیرم.
فکر می کنید که احمدی نژاد در میان مردم یا همان پایگاه های اجتماعی چقدر شانس موفقیت دارد؟
احمدی نژاد همواره در میان مردم شهرستان ها و روستاها طرفداران خاص خود را داشته و خواهد داشت و این هم به دلیل نوع نگاه و رفتارهای خاصی است که شاید وی را متمایز از سایر روسای جمهور ما می کند. دولت یازدهم هم به این مسئله آگاه است و اگر در این بازی سیاسی بد بازی کند می توان گفت عرصه را به رقیب واگذار خواهد کرد. احمدی نژاد در ۸ سال ریاست جمهوری اش به روستاها و شهرستان های کوچک خدمات زیادی کرد. البته اگر به دوره های مختلف انتخابات نگاه کنیم می بینیم که مردم به روسای جمهوری که زمانی بر این کرسی نشسته اند اقبال چندانی نشان نمی دهند و شاید به دنبال چهره های جدید هستند.
دولت نهم و دهم درگیر حواشی شد که آثار آن تاکنون نیز ادامه دارد مثل محکومیت آقای رحیمی که روزی معاون اول رئیس جمهور بود. چقدر این حواشی می تواند بر رقابت سیاسی جریان نزدیک به احمدی نژاد اثرگذار باشد؟
باید در نظر داشت که اختلاس و حاشیه های مختلف برای همه دولت ها ممکن است اتفاق بیافتد اما پشت سر گذاشتن آن و تنویر افکار عمومی در حل کردن این مسائل بسیار حائز اهمیت است. در جریان آقای رحیمی که اشاره کردید به نظر من نامه هایی که میان آقایان احمدی نژاد و رحیمی رد و بدل شد تنها توجیه بود و نتوانست به روشن شدن افکار عمومی کمک کند. احمدی نژاد برای پیروزی دوباره در انتخابات نیازمند برخورد صریح تر با مردم است. نکته مهم دیگری که نظام از آن لطمه می خورد اتهام زنی مداوم به مسئولین کشور است که نباید به عادت در میان ما تبدیل شود باید حرف های ما و اتهاماتمان با سند و مدرک قاطع باشد.
در مقابل، پایگاه اجتماعی دولت را در این زمان نزدیک به دو سال چطور ارزیابی می کنید؟
دولت یازدهم و شخص آقای روحانی در میان طبقات مختلف اجتماعی حامیان جدی دارد و عملکرد دولت در زمینه سیاست خارجی، فعالیت های اقتصادی و ایجاد نوعی نشاط در جامعه مثبت بوده است. به عنوان مثال در بودجه سال ۹۴ توجه بسیار ویژه ای به عمران و آبادی کشور داشته است که به نظر من می تواند برای کشور سودمند باشد./ایمنا

۱۱ اسفند ۱۳۹۳ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI