بودجه کمیته امداد چقدر است؟

بودجه کمیته امداد چقدر است؟

از سال ٩١ و از روزهای پایانی دی ماه که زمزمه فرا رسیدن سال نو در محافل دولتی و غیر دولتی و خانواده های ایرانی می پیچد، در حالی که بیش از چهار میلیون مددجوی تحت پوشش بزرگ ترین نهاد حمایتی کشور چشم دوخته اند به گردش زبان سرپرست کمیته امداد که خبر خوشی در […]

از سال ٩١ و از روزهای پایانی دی ماه که زمزمه فرا رسیدن سال نو در محافل دولتی و غیر دولتی و خانواده های ایرانی می پیچد، در حالی که بیش از چهار میلیون مددجوی تحت پوشش بزرگ ترین نهاد حمایتی کشور چشم دوخته اند به گردش زبان سرپرست کمیته امداد که خبر خوشی در جهت التیام زخم های ناشی از فقرشان داشته باشد، مسوولان این نهاد حمایتی شکوه کسری اعتبار و ناتوانی در پرداخت عیدی مددجویان و افزایش مستمری ها در سال آینده سر می دهند. رویه ای که نتیجه ای نداشته جز آنکه به ناکام گذاشتن امید مددجویانی منجر شود که در تمام سال های گذشته حتی از شمول تاکید بند یک ماده ٩٧ قانون برنامه چهارم توسعه درباره افزایش مستمری ماهانه خانواده های نیازمند و بی سرپرست و زنان سرپرست خانوار تحت پوشش نهادهای حمایتی بر مبنای۴٠ درصد حداقل حقوق و دستمزد مقرر سالانه هم، محروم شده اند.

به گزارش روزنامه اعتماد، این بازی امسال هم این طور ادامه یافت که مسوولان کمیته امداد، پرداخت عیدی مددجویان را منوط به دریافت مطالبات خود از دولت کردند و حسین انواری: سرپرست کمیته امداد، سه روز قبل در جمع خبرنگاران، به دولت هشدار داد: «بنده به دولت اخطار می دهم که مجموعه امداد با کسری ۴۰۰ میلیارد تومانی روبه روست و با توجه به شرایط احتمال اعتراض و تجمع وجود دارد و قطعا با این شرایط ما نمی توانیم عیدی را پرداخت کنیم چرا که در پرداخت مستمری و حقوق مددجویان با مشکل روبه رو هستیم.» کسری اعتباری ۴٠٠ میلیارد تومانی، در حالی مانع از پرداخت عیدی ۴٠ و ۵٠ و ۶٠ و ٧٠ هزار تومانی هزاران مددجو می شود که سرجمع درآمدهای سالانه کمیته امداد از محل ردیف های متعددی همچون واریز سازمان ها و دستگاه های دولتی، بودجه مصوب سالانه، مشارکت های مردمی، جشن های سالانه، فعالیت های اقتصادی و تخفیف های ریز و درشت از اعتبارات یک وزارتخانه هم فراتر می رود.

البته طی هفته های گذشته مسوولان کمیته امداد اعلام کرده اند که بن های خرید کالادر اختیار مددجویان قرار می گیرد تا بتوانند از فروشگاه نوروزی کمیته امداد، مایحتاج مورد نیاز خود را تهیه کنند. مسوولان کمیته امداد شاید از یاد برده اند وقتی این مددجویان که عمدتا در دو دهک زیر خط فقر به سر می برند و اغلب، مردان و زنانی هستند که تنها منبع درآمدشان، مستمری ۴٠ الی ٧۵ هزار تومانی کمیته امداد و یارانه ۴۵ هزار و ۵٠٠ تومانی دولت است، با کدام پول برای خرید «ملزومات» عید بروند؟ اتمام حجت مسوولان کمیته امداد با دولت بیش از آنکه رنگ خالی بودن خزانه این نهاد حمایتی برای تامین عیدی مددجویان داشته باشد، بوی تلاش برای تسویه حساب تا ریال آخر دارد. آن هم با وجود آنکه کمیته امداد در بین تمام دوایر دولتی، تنها نهادی است که هر ساله بیشترین تخصیص از اعتبارات خود را از جیب دولت می گیرد. چنان که حسین انواری، سرپرست کمیته امداد در روزهای پایانی دی ماه اعلام کرد که تا پایان آذر ماه، ٩٠ درصد بودجه این نهاد حمایتی پرداخت شده است.

کمیته امداد: به دلیل کسری اعتبار عیدی نمی دهیم (+جدول بودجه)
۱۰ بهمن ۱۳۹۳ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI