زیباترین سینماهای دنیا +تصاویر

زیباترین سینماهای دنیا +تصاویر

یک پزشک/تاریخ سینما ۱۲۰ سال قدمت دارد, از آخرین سالهای قرن ۱۹ تا آغاز قرن ۲۱. تصاویر متحرک بتدریج از کاروانهای شادی شروع شد و تا آنجا پیشرفت کرد که یکی از مهمترین ابزار ارتباطات و تفریحات و رسانه پرتعداد قرن ۲۰ شد. تصاویر متحرک فیلمها تحت تاثیر سه عامل هنر، تکنولوژی و سیاست بوده است.قبل […]

یک پزشک/تاریخ سینما ۱۲۰ سال قدمت دارد, از آخرین سالهای قرن ۱۹ تا آغاز قرن ۲۱. تصاویر متحرک بتدریج از کاروانهای شادی شروع شد و تا آنجا پیشرفت کرد که یکی از مهمترین ابزار ارتباطات و تفریحات و رسانه پرتعداد قرن ۲۰ شد. تصاویر متحرک فیلمها تحت تاثیر سه عامل هنر، تکنولوژی و سیاست بوده است.قبل از پیدایش سینما نمایش و رقص مولفه‌های مشترک بسیاری با فیلم داشت، از قبیل متن نمایش، نورپردازی، طراحی لباس، تولید، کارگردانی، بازیگری، بینندگی، مستمعین و درجه بندی. سابقه دو هنر فوق به هزاران سال قبل از فیلم بر می گردد. بسیاری از اصطلاحات فنی این دو حوزه نیز در آینده در نظریه و نقد فیلم بکار رفت مثل اصطلاح میزانسن. در سال ۱۸۷۸ میلادی، ادوارد مایبریج با حمایت مالی للاند استانفورد که سیاستمدار و موسس دانشگاه استنفورد بود موفق به عکسبرداری پشت سر هم از اسبی به نام سالی گاردنر شد. این عکسهای متوالی توسط ۲۴ دوربین پشت سر هم برداشته شد. آزمایش فوق در ۱۱ ژوئن در مزرعه پالو آلتو و با حضور نشریات برگزار شد. دوربین ها به موازات حرکت اسب در یک مسیر مستقیم قرارداده شد و شاتر هر دوربین بوسیله سیمی که با سم اسب در ارتباط بود کنترل می شد. هر تصویر در یک هزارم ثانیه برداشت می شد ( تصویر زیر ).

220px-Muybridge_race_horse_animated

فیلم بعدی که تجربه شد منظره باغ روندهای بود که در ۱۴ اکتبر ۱۸۸۸ میلادی بوسیله لوئیس پرینس در لیدز، ایالت یورکشایر غربی انگلیس ساخته شد. لذا انگلیس بعنوان اولین کسانی که تصویر متحرک دست یافته اند شناخته می شوند.در ۲۱ ژوئن ۱۹۸۹ میلادی، ویلیام گرین حق امتیازی به شماره ۱۰۱۳۱ برای دوربین کرونوفوتوگرافیک اش گرفت. ظاهرا دوربین او قادر به گرفتن ۱۰ عکس بر روی فیلم سلولولید سوراخ دار بوده است. گزارشی از این دوربین در روزنامه عکسی انگلستان در تاریخ ۲۸ فوریه ۱۸۹۰ میلادی منتشر شد. گرین یک سری تصویر از قضیه را برای توماس ادیسون یعنی کسی که در آزمایشگاهش دستگاهی به نام کینتوسکوپ را ساخته بود ارسال کرد. این گزارش بار دیگر در مجله Scientific American در تاریخ ۱۹ آوریل همان سال به انتشار رسید. گرین در سال ۱۸۹۰ مکانی برای نمایش تهیه کرد اما سرعت پایین نمایش عکسها باعث عدم توجه چشم گیری به آن شد. در دوران صامت پیوند تصویر با صدای همزمان برای مبدعین این امر ممکن نبود، در واقع روشی برای این کار تا اواخر ۱۹۲۰ پیدا نشده بود. از این جهت در ۳۰ سال اول عمر سینما، فیلم ها صامت بودند هرچند که با موسیقی زنده و حتی گاهی هم جلوه‌های صوتی محیطی و حتی تفسیرهایی که توسط نمایش دهنده فیلم ارائه می شد همراه بود. اولین نمایش تجاری فیلم در ۱۴ آوریل ۱۸۹۴ در اتاقک کینتوسکوپ صورت گرفت. مشهود است که ادیسون در پی اختراع سیستم صوتی فیلم بوده، اتفاقی که تا ۱۹۲۷ و در فیلم خواننده جاز صورت نگرفت. در ۱۸۹۶ فهمیدند که در صورت نمایش برای افراد بیشتر پول بیشتری حاصل خواهد شد. از این رو کمپانی ادیسون پروژکتوری که توسط آرمات و ژنکینز ساخته شده بود و نامش فانتسکوپ بود را گرفتند و به ویتاسکوپ تغییر نام دادند.

با این مقدمه ی کوتاه از تاریخچه ی سینما به دیدن زیباترین سینماهایی که در جهان وجود دارند می رویم.


سالن مصری, فیلمخانه ی آمریکا در لس آنجلس

572600__880

سالن مردمان امروزی در سانفرانسیسکو

572609__880

سینما نارنجی درپکن

cinema-club-interior-in-beijing__880

سالن شهر نیوپورت

cinemas-interior__880

سینما سانتاکولومبا در بارسلونا

cinemas-interior-cinema-citi-santa-coloma__880

سینما شهر لیریا در پرتغال

cinemas-interior-cinema-city-leiria-portugal__880

سینما الکتریکی در تپه ناتینگ

cinemas-interior-electric-cinema-london__880

سالن دریاچه ی قدیمی در اوکلند

cinemas-interior-grand-lake-theatre__880

سالن چینی در لس آنجلس

cinemas-interior-graumans-chinese-theatre__880

سالن فیلم در پاریس

cinemas-interior-lodyssée-de-pi__880
cinemas-interior-boat-cinema1

استودیو های هالیوودی دیزنی

cinemas-interior-theater-restaurant-2__880

سالن جواهر در بریجپورت

cinemas-interior-the-bijou-theatre1__880

سالن تاج در لس آنجلس

cinemas-interior-the-crest-westwood__880

سالن فاکس در اوکلند

cinemas-interior-the-fox-theatre__880
cinemas-interior-the-fox-theatre-2

سینما ال ماتادرو در مادرید اسپانیا

Cineteca-El-matadero-Madrid-España__880

سالن چهار ستاره در سانفرانسیسکو

franck-bohbot-cinemas-02__880

سالن براوا در سانفرانسیسکو

franck-bohbot-cinemas-06__880

سالن اوریندا در کالیفرنیا

franck-bohbot-cinemas-08__880

سینما نائب السلطنه در بریسبین استرالیا

rc3__880

سالن پارامونت در اوکلند کالیفرنیا

The-Paramount-Theater__880

منبع

۹ بهمن ۱۳۹۳ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI