52 درصد سهم صادرات ایران به کشور چین است+لیست کالاها

۵۲ درصد سهم صادرات ایران به کشور چین است+لیست کالاها

مدیر عامل مرکز آموزش بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت مبادلات ایران و چین را که در سال گذشته میلادی ۳۵ درصد رشد کرده و به ۵۲ میلیارد دلار رسیده، ۵۲ درصد از بازار صادراتی ایران عنوان و کالاهای وارداتی از چین و پتانسیل‌های صادراتی ایران به این کشور را اعلام کرد. عباس خالقی‌تبار اظهار […]

مدیر عامل مرکز آموزش بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت مبادلات ایران و چین را که در سال گذشته میلادی ۳۵ درصد رشد کرده و به ۵۲ میلیارد دلار رسیده، ۵۲ درصد از بازار صادراتی ایران عنوان و کالاهای وارداتی از چین و پتانسیل‌های صادراتی ایران به این کشور را اعلام کرد.

عباس خالقی‌تبار اظهار کرد: در سال ۲۰۱۴ صادرات چین به ایران ۸۰ درصد و صادرات ایران به چین ۱۰ درصد رشد داشته و به ۲۸ میلیارد دلار رسیده است.

وی افزود: حدود ۵۲ درصد سهم صادرات ایران به کشور چین است که کمتر از ۱۶ درصد آن شامل صادرات غیرنفتی می‌شود و بازار چین از مهم‌ترین و بزرگترین بازارهای هدف صادارتی برای ایران محسوب می شود.

خالقی‌تبار با اشاره به همایش کاربردی تجارت با چین که در ششم بهمن‌ امسال با حضور مسئولان عالی‌رتبه اقتصادی و رایزنان تجاری ایران و چین برگزار می‌شود، گفت: پتانسیل‌های صادراتی ایران و چین، اصول مذاکرات شرکت‌های ایران و چین، هشدار‌های لازم برای تجارت با شرکت‌های چینی، حل اختلافات با این کشور، نحوه‌ تاسیس در چین، معرفی نمایشگاه‌های معتبر تجاری و حمل و نقلی و بیمه و بانکی از جمله مواردی است که در این همایش به آن پرداخته می‌شود.

مدیر عامل مرکز آموزش بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره‌ نقش سازمان توسعه تجارت و اتاق مشترک برای افزایش تبادلات با چین گفت: مدیریت هوشمند واردات از جمله مباحث مهمی است که در تجارت با چین باید مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مهم‌ترین ظرفیت‌های صادارتی به چین

وی با بیان اینکه کشورمان در ۱۰ گروه کالایی ظرفیت صادرات برای چین دارد، گفت: نفت و فرآورده‌های نفتی که مصرف زیادی دارند از جمله این گروه‌های کالایی هستند و کامیون‌ها و مواد معدنی، فلزات اساسی و مهم مثل آلومینیوم و روی نیز از دیگر ظرفیت‌های صادراتی به چین است.

خالقی‌تبار فرآورده‌های دامی مثل پوست، چرم یا پای مرغ و همچنین سنگ‌های ساختمانی مثل مرمر و گرانیت را از دیگر ظرفیت‌های صادراتی برای چین عنوان کرد.

مدیر عامل مرکز آموزش بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: مواد شوینده و خشکبار همچون پسته، کشمش، بادام و زعفران و فرآورده‌های دریایی مثل ماهی، خاویار، میگو از دیگر ظرفیت‌های کالایی به چین محسوب می‌شود.

وی گفت: صنایع دستی مثل فرش و گلیم می‌تواند یکی از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های ما به چین باشد و صنایع غذایی مثل آب پرتقال، عکس، شکلات، مربا، کلم و گل‌کلم نیز از دیگر کالاهایی است که می‌تواند ظرفیت خوبی را برای صادرات به چین داشته باشد.

عمده واردات ایران از چین ماشین‌آلات صنعتی است

وی گفت: عمده واردات ما از چین، ماشین‌آلات صنعتی است و حدود ۵۰ درصد واردات ما از چین شامل ماشین‌آلات، اقلام الکترونیکی، تبلت، موبایل و به تازگی نیز خودرو است که جایگاه خود را در بازار ایران باز کرده است.

خالقی تبار با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد شرکت‌های بزرگ چینی تمایل پیدا کردند در خارج از چین کار کنند، افزود: مشکلات حمل و نقلی به کشور چین داریم؛ بنابراین بررسی مشکلات بارگیری و ترخیص کالا از دیگر مواردی است که باید به آن پرداخته شود.

فعالیت ۲ بانک ایرانی در چین

وی با بیان این‌که در حال حاضر دو بانک ایرانی در چین فعالیت می‌کنند، گفت: بحث تبادلات مالی با چین باید حل شود و جایگرینی واحدهای پولی دو کشور برای تبادلات پولی ضرورت دارد.

مدیر عامل مرکز آموزش بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به بازار امارات اظهار کرد: ارزش واردات مواد غذایی به امارات در سال ۲۰۱۴ بیش از ۴.۵ میلیارد دلار بود اما سهم ایران از این بازار صرفا به ۲۰ درصد رسید.

وی افزود: با نگاهی به واردات منابع غذایی به امارات به این نتیجه می‌رسیم که در سال ۲۰۱۴ حدود ۴.۵ میلیارد دلار مصرف مواد غذایی داشتند که پیش‌بینی می‌شود این میزان در سال ۲۰۱۵ از مرز پنج میلیارد دلار بگذرد و با توجه به مزیت‌های ایران، می‌توان میزان صادرات به امارات را افزایش داد.

خالقی تبار ادامه داد: موقعیت جغرافیایی ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس، قرابت فرهنگی ایران با آن کشورها، مزیت صادراتی برای برخی از کالاهای فسادپذیر ایران و صدور خدمات فنی و مهندسی از جمله مزیت های تجارت ایران با این کشورها محسوب می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: همایش کاربردی تجارت با ترکیه نیز در تاریخ ششم اسفند ماه و همایش کاربردی تجارت با آفریقا در دوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ برگزار می‌شود./ایسنا

۲۷ دی ۱۳۹۳ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI