دستمزد کارگران در آمریکا کاهش یافت

دستمزد کارگران در آمریکا کاهش یافت

به گفته اقتصاددانان، افزایش بیشتر میزان دستمزدها که نیروی کار آمریکا چشم انتظار آن هستند، احتمالا امسال با تقویت بازار کار، عملی خواهد شد. به گفته ۶۱ نفر از ۶۹ اقتصاد دانی که در نظرسنجی بلومبرگ شرکت کرده اند، دستمزدهای ساعتی کارمندان شرکت های مختلف به طور متوسط ۲ تا ۳ درصد افزایش خواهد یافت. […]

به گفته اقتصاددانان، افزایش بیشتر میزان دستمزدها که نیروی کار آمریکا چشم انتظار آن هستند، احتمالا امسال با تقویت بازار کار، عملی خواهد شد.

به گفته ۶۱ نفر از ۶۹ اقتصاد دانی که در نظرسنجی بلومبرگ شرکت کرده اند، دستمزدهای ساعتی کارمندان شرکت های مختلف به طور متوسط ۲ تا ۳ درصد افزایش خواهد یافت. رقم دستمزدها در یک سال منتهی به ماه دسامبر ۱.۷ درصد افزایش یافت.

هرچند نرخ تورم در آمریکا هنوز فاصله زیادی با ۳ تا ۴ درصد دارد، اما جانت یلن، رئیس فدرال رزرو گفته که نرخ تورم ۲ درصد را «نرمال» تلقی می کند. این اظهارات نشانه دیگری از بهبود وضعیت بازار کار آمریکاست. نرخ بیکاری در آمریکا که به سرعت در حال رسیدن به حدی است که سیاستگذاران می گویند با اشتغال کامل سازگار است، بدان معنا خواهد بود که کارفرمایان برای جذب افراد با استعداد و حفظ کردن آنها باید دستمزدهای بالاتری را پرداخت کنند.

رایان سویت، اقتصاددان ارشد موسسه مودیز آنالیتیکس در پنسیلوانیا گفت: «تا اواسط امسال باید افزایش معنادارتر دستمزدها آغاز شود.»

پایین بودن رقم دستمزدها تنها عامل منفی در بازار کار سال گذشته آمریکا بود. کارفرمایان به صورت متوسط ماهانه ۲۴۶ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کردند که بهترین عملکرد از سال ۱۹۹۹ تاکنون بود. نرخ بیکاری در ماه دسامبر به ۵.۶ درصد رسید که پایین ترین رقم از ژوئن ۲۰۰۸ تاکنون بود و تنها اندکی بیش از ۵.۲ تا ۵.۵ درصدی بود که فدرال رزرو به عنوان معیار اشتغال کامل تعریف کرده است.

سرعت کاهش بیکاری از پیش بینی های فدرال رزرو و تحلیلگران مستقل نیز پیشی گرفته است. نرخ متوسط بیکاری در سه ماهه پایانی سال گذشته به ۵.۷ درصد رسید که پایین تر از ۶.۳ تا ۶.۶ درصدی بود که توسط مقامات فدرال رزرو در دسامبر ۲۰۱۳ پیش بینی شده بود. این رقم همچنین کمتر از پیش بینی ۶.۶ درصدی اقتصاددانانی بود که در آن ماه در نظرسنجی بلومبرگ شرکت کرده بودند.

تنها نکته منفی این آمارها پایین بودن دستمزدهاست. متوسط دستمزدهای ساعتی کارگران در ماه دسامبر نسبت به ماه پیش از آن ۰.۲ درصد کاهش یافت که بزرگترین کاهش از زمان شروع ثبت آمارها در سال ۲۰۰۶ بود./بلومبرگ

۲۳ دی ۱۳۹۳ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI