11میلیون جوان در آستانه ناباروری در ایران هستند

خطر ناباروری دخترانی را که در سن بالا ازدواج می کنند تهدید می کند؛ این هشداری است که بارها و بارها متخصصان گوشزد کرده اند.

روز گذشته هم دکتر محمداسماعیل مطلق، رئیس مرکز سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هشدار داد که 11میلیون جوان ایرانی در آستانه سن ناباروری هستند آنها به دلیل بالا رفتن سن، زمان باروری شان را از دست می دهند. بنابراین، لازم است مشکل مسکن و شغل در کشور حل شود تا آنها بتوانند ازدواج کنند.

به گزارش همشهری، کارشناسان بهترین سن باروری برای زنان را بین 23 و 24 سال اعلام می کنند و معتقدند که از این سن به بعد میزان ناباروری کم و کمتر خواهد شد و درصورت باردارشدن، احتمال عوارض بارداری برای مادر و جنین بیشتر است.

دکتر انسیه شاهرخ تهرانی نژاد، متخصص زنان و فوق تخصص نازایی و عضو تیم تخصصی پژوهشگاه رویان به همشهری می گوید: بهترین سن باروری برای زنان بین 23 و 24 سال است که این میزان به تدریج کم و کمتر شده تا حدی که در سن 30سال کمتر می شود. قدرت باروری بعد از 35سالگی به دلیل کاهش تعداد تخمک ها و افت کیفیت آنها افت می کند. به همین دلیل شیوع ناباروری بعد از سن 35سالگی دیده می شود و از این سن متأسفانه، میزان موفقیت درمان های ناباروری هم کمتر خواهد شد. برای مردان هم قدرت باروری بعداز سن 40 سال کاهش می یابد.

به گفته پژوهشگر پژوهشگاه رویان، بارداری های بعد از سن 35سالگی عوارضی هم دارد. میزان شیوع سقط جنین بعد از 35سالگی بیشتر می شود چراکه تخمک ها کیفیت خود را کم کم از دست می دهند، احتمال سقط جنین هم افزایش می یابد.

در بارداری های بعد از 30سال، احتمال فشار خون در دوران بارداری زیاد تر و دیابت هم خطرساز می شود. همچنین احتمال ناهنجاری های جنینی افزایش می یابد. علاوه براین، احتمال اختلال رشد جنین هم وجود دارد و بیماری های دیگری هم مادر و جنین را در بارداری های بعد از 35سالگی تهدید می کند. این فوق تخصص نازایی پژوهشگاه رویان به دختران مجرد توصیه می کند که به دلیل اشتغال، ادامه تحصیل و بهانه های این چنینی فرصت باروری خود را از دست ندهند و ازدواج کنند.

تکرار یک هشدار :

مشکل ناباروری یکی از مشکلاتی است که در تمام جوامع وجود دارد و هزینه های زیادی صرف آن می شود. گفته شده که 15درصد زوج ها در کل کشورهای دنیا نازا هستند. دکتراحمد وثوق، معاون خدمات تخصصی و درمانی پژوهشگاه رویان هم در این باره می گوید: «شیوع ناباروری در تمام جوامع اعم از پیشرفته، درحال پیشرفت و جوامع عقب مانده، در حد تقریبا مساوی است، ولی در ایران به دلایلی نظیر بالارفتن سن ازدواج، عدم تمایل زوجین به فرزندآوری در اوایل ازدواج و برخی شرایط فیزیکی و محیطی، شیوع ناباروری زیادشده است.»

گاه دختران جوان هیچ مشکلی از نظر فیزیولوژی و بارداری ندارند و فقط به دلیل ازدواج در سنین بالا خود را در معرض بارداری قرار می دهند. درست است که دستاوردهای پزشکی ایران در زمینه درمان ناباروری خیره کننده است اما پژوهشگران درمان ناباروری هم می گویند که موفقیت های درمان ناباروری در سنین بالا کمتر است.

درمان های ناباروری هم به نظام سلامت و هم به افراد نابارور هرساله هزینه های زیادی را تحمیل می کند؛ اینها می تواند هشداری باشد برای 11میلیون دختر و پسر مجردی که ممکن است شانس پدر و مادر شدن شان کم یا حتی صفر شود.

یک دیدگاه برای “11میلیون جوان در آستانه ناباروری در ایران هستند”

  1. سلام
    یه مورد مهم قبل شغل و مسکن، “همسر یابی” هست که الان همین اندازه متاهل های کشور بالاخص جوان بدلیل عدم شناخت کافی و وافی زندگیشون به طلاق منجر میشه.یعنی دولت و دولتمردان و مراجع عظام تقلید نمیشه یه جهاد راه بندازند و یه ستادی،چیزی بزنند تا همکفوها رسما وشرعا بدون واهمه و هراسی با هم اشنا بشوند وپیوند مقدس نکاح باهم ببندند که تبعا آثار مثبت آن بدوا به خود جامعه برمی گردد. یه چیزی شبیه فرم اطلاعات خانوار که واسه یارانه ملت! انجام میشه، این بار بیایند مجردهای دم بخت رو شماره و شناسایی کنند و راهی مسیر شرعی ازدواجشون نمایند، چه ایرادی داره؟!.. از سایتهای همسر یابی غیر مجاز که مضراتش دامنگیر ایران اسلامی ما شده که بهتر و مفیدتره. .( کسی هست جواب برای این سوال داشته باشد بفرماییند) . برای گواهینامه رانندگی باید کلاس رفت و امتحان فرمون داد! برای حج باید1ماه کلاس رفت ما برای ازدواج تو جامعه اسلامی چکاری کردیم!! یا علی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.