پرداخت اولین قسط از بدهی‌های نفتی هند

به گزارش ظهور۱۲ ، رویترز گزارش داد که پرداخت ششمین قسط از پروسه آزادسازی چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار دارایی‌های ایران براساس توافق هسته‌ای ژنو، به مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار توسط هند انجام شد. قسط‌های قبلی نفتی ایران توسط ژاپن و کره جنوبی به مبلغ دو میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار به بانک‌های بی‌سی‌پی […]

به گزارش ظهور۱۲ ، رویترز گزارش داد که پرداخت ششمین قسط از پروسه آزادسازی چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار دارایی‌های ایران براساس توافق هسته‌ای ژنو، به مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار توسط هند انجام شد.

قسط‌های قبلی نفتی ایران توسط ژاپن و کره جنوبی به مبلغ دو میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار به بانک‌های بی‌سی‌پی سوئیس و مسقط عمان واریز شده بود.

براساس توافق ژنو سر رسید قسط‌‌های ششم، هفتم و هشتم به ترتیب در روزهای ۲۴ اردیبهشت، ۲۷ خرداد و ۲۰ تیر ۹۳ هر یک به مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار است، اما به خاطر مشکلات بانکی، پرداخت قسط‌های ششم و هفتم با تاخیر مواجه شده است.

ایران از هند درخواست کرده بود که یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار از بدهی‌های نفتی خود به تهران را از طریق بانک مرکزی مسقط و با ریال عمان تسویه کند، اما به خاطر مشکلات بانکی، پرداخت‌ها از طریق بانک مرکزی امارات و با ارز درهم امارات تسویه می‌شود.

به گزارش رادیو فردا(Radio Farda)، منابع آگاه به رویترز گفته‌اند که هم اکنون ساز و کار دستیابی ایران به بدهی‌های نفتی هند از طریق سیستم بانکی فراهم شده است، اگرچه با مساعدت آمریکا انجام می‌شود و این دارایی‌ها ردیابی می‌شوند.

یک منبع در پالایشگاه مانگلور هند به این خبرگزاری گفته است که پالایشگاه مذکور با دستور وزارت نفت این کشور، عملیات پرداخت بدهی را انجام داده است. منابعی از سه پالایشگاه دیگر نیز تایید کرده‌اند که بخشی از بدهی ایران را پرداخت کرده‌اند.

رویترز می‌نویسد که تا پایان ماه گذشته میلادی، در مجموع پنج پالایشگاه مانگلور، اسار، ایندین اویل، هندوستان پترولیوم و اچ پی سی ال میتال انرژی، چهار میلیارد و ششصد میلیون دلار بدهی به ایران داشته‌اند.

یک منبع دولتی به این خبرگزاری گفته است که هند اولین قسط بدهی خود را پرداخت کرد و دو قسط باقی مانده را هر زمان ایران درخواست کند، تسویه خواهد نمود.

این گزارش می‌گوید که بدهی‌های پالایشگاه‌ها از طریق روپیه، واحد پول هند، به بانک دولتی “یو سی او” هند واریز شده و سپس با نقل و انتقالات بانکی، این مبالغ با ارز درهم امارات و از بانک مرکزی امارات متحده عربی به ایران تحویل داده خواهد شد.

قبلا هند از طریق هالک بانک ترکیه، ۵۵ درصد از پول نفت وارداتی ایران را پرداخت می‌کرد، اما از فوریه سال گذشته میلادی این عملیات متوقف شد.

۶ تیر ۱۳۹۳ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI