سال گذشته ۵۷۰تن مواد مخدر در کشور ضبط شد

وزیر کشور در ابتدا گفت: از بازی غرور آفرین اعضای تیم ملی فوتبال ایران به دلیل خودباوری و اعتماد به نفس بازیکنان قدردانی می‌کنم، زیرا نتیجه بسیار خوبی به دست آورده‌اند و انشاءالله تجربه خوبی برای مراحل بعدی خواهد بود. دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری […]

وزیر کشور در ابتدا گفت: از بازی غرور آفرین اعضای تیم ملی فوتبال ایران به دلیل خودباوری و اعتماد به نفس بازیکنان قدردانی می‌کنم، زیرا نتیجه بسیار خوبی به دست آورده‌اند و انشاءالله تجربه خوبی برای مراحل بعدی خواهد بود.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه مبنی بر اینکه وضعیت کلی شیوع و مصرف مواد مخدر در کشور چگونه است اظهارداشت: موقعیت جغرافیایی ایران باعث شده تا در معرض قاچاق گسترده و ترانزیت مواد مخدر قرار بگیریم.

وی با اشاره به اینکه حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد تریاک جهان در افغانستان تولید می‌شود ادامه داد: سطح زیرکشت مواد مخدر در این کشور از ۱۵۴ هزار هکتار در سال ۲۰۱۲ به ۲۱۰ هزار هکتار و میزان تولید تریاک در ۳۷۰۰ تن به ۵۵۰۰ تن افزایش یافته است که این میزان حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است.

وزیر کشور با اشاره به اینکه در جهان به طور میانگین ۲/۵ درصد جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال یعنی ۲۴۰ میلیون نفر مواد مخدر استعمال می‌کنند اظهار داشت: در کشور ما ۶/۲ درصد جمعیت یعنی ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر معتاد هستند.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه یکی از مسیرهای اصلی ترانزیت مواد مخدر ایران است، بیان داشت: طی سالهای متمادی فعالیت‌ها و تلاش‌های گسترده‌ای از سوی نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و سپاه به عمل آمده است به طوری که کماکان با موضوع مواد مخدر در کشور مواجه هستیم.

* سال ۹۲ حدود ۵۷۰ تن مواد مخدر در کشور کشف شد

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در سال ۹۲ حدود ۵۷۰ تن مواد مخدر در کشور کشف شد ادامه داد: این میزان نسبت به سال قبل از آن حدود ۱۵ درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به وجود ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر معتاد در کشور خاطر نشان کرد: اگرچه این عدد نسبت به نام جهانی ۵۰ درصد کمتر است اما در جمهوری اسلامی ایران که مردمانی دین‌دار و مومن دارند حتی یک نفر معتاد هم برایمان زیاد است و این مسئله قابل پذیرش نیست.

* حتی یک نفر معتاد هم برای کشور زیاد است

وزیر کشور با اشاره به اینکه نرم جهانی شیوع معتادان در جهان ۲/۵ درصد است گفت: میزان اعتیاد مردمان کشورمان نسبت به نرم جهانی پایین‌تر است.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه ۵ نیم یا ۶ میلیون نفر مستقیما با موضوع مواد مخدر درگیر هستند گفت: ۵۲ درصد این افراد متأهل هستند یعنی چیزی حدود ۷۰۰ هزار نفر متأهل هستند.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر فرزند در داخل خانواده‌هایی که آسیب دیده از اعتیاد هستند قرار دارند افزود: ریسک و خطر غلتیدن فرزندان این خانواده‌ها در حوزه هنجارهای مواد مخدر بسیار زیاد است.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ درصد طلاق‌ها به علت اعتیاد است گفت: متأسفانه با معضل بزرگ اجتماعی مواجه هستیم زیرا طلاق معضل فرهنگی اجتماعی در جامعه به حساب می‌آید.

وزیر کشور با بیان اینکه بیش از ۶۵ درصد زندانیانمان به صورت مستقیم و غیرمستقیم با مواد مخدر در ارتباط هستند خاطر نشان کرد: از این میزان ۴۶ درصد به صورت مستقیم با مواد مخدر در ارتباط هستند و ما بقی به دلیل جرم‌های منطبق با مواد مخدر در زندان حضور دارند.
* ۲۵ درصد قتل‌ها به دلیل اعتیاد و مواد مخدر رخ می‌دهد

رحمانی فضلی با تأکید بر اینکه ۲۵ درصد قتل‌ها به دلیل اعتیاد و مواد مخدر رخ می‌دهد افزود: ۶۳ درصد همسرآزاری‌ها، ۵۳ درصد کودک‌ آزاری‌ها و ۳۵ درصد سرقت‌ها به دلیل اعتیاد است.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با تأکید بر لزوم ضرورت توجه به بحث مواد مخدر ادامه داد: در ۴ سال گذشته ۳/۵ درصد معتادین را خانم‌ها تشکیل می‌دادند اما اکنون این رقم به ۳/۹ درصد رسیده یعنی دو برابر شده است.

وی با بیان اینکه دسترسی خانم‌‌ها به مواد مخدر کمتر است گفت: زمانی که این رقم ۲ برابر می‌شود یعنی باید بدانیم آسیب جدی متوجه خانواد‌ها شده است.

۱ تیر ۱۳۹۳ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI