شبکه “نسیم” چه روایتی از “شادی” دارد؟

آیا ما آدم های ناراحتی هستیم؟ منظور از “ما” ، ما مردم ایران است. ما مردم ایران، آدم های ناراحتی هستیم؟ ما غمگینیم؟ غربی ها و رسانه هایشان مدعی اند که ما آدم های غمگینی هستیم. همین اواخر، موسسه “گالوپ” اعلام کرد که ایران، دومین کشور غمگین جهان است. بلندگوهای آن طرف دنیا مدام سعی […]

آیا ما آدم های ناراحتی هستیم؟

منظور از “ما” ، ما مردم ایران است. ما مردم ایران، آدم های ناراحتی هستیم؟ ما غمگینیم؟ غربی ها و رسانه هایشان مدعی اند که ما آدم های غمگینی هستیم. همین اواخر، موسسه “گالوپ” اعلام کرد که ایران، دومین کشور غمگین جهان است. بلندگوهای آن طرف دنیا مدام سعی می کنند تا ثابت کنند مردم ایران، مردم ناراحتی هستند. حالا در این طرف، یعنی در مملکت خودمان، عده ای این مدعا را باور کرده اند یا لااقل در برابرش در موضع انفعال قرار گرفته اند و تلاش می کنند تا به هرنحوی که شده ملت غمگین ایران!! را شاد کنند؟

شبکه “نسیم” را حتما دیده اید. مدیران سیما از همان ابتدای راه اندازی و پخش این شبکه، شاد کردن مخاطبین را از اهداف “نسیم” برشمردند. قرار شد این شبکه، مایه شادی و نشاط مردم باشد. اما تعریف شادی دقیقا چیست؟ شادی مطلوب از نگاه دینی چطور حاصل می شود؟

دو برنامه از شبکه “نسیم” را نام می بریم. دو برنامه ای که اتفاقا از معروفترین و پُربیننده ترین تولیدات “نسیم” هستند. یکی “آبرنگ” با اجرای بهنوش بختیاری و دیگری “خندوانه” که دستپخت رامبد جوان است. “آبرنگ” که الحق و الانصاف برنامه مهمی است. مهم است، چرا که با پخشش باورمان شد که واقعا خیلی چیزها در تلویزیون فرق کرده. باورمان شد که دیگر باید انتظار اتفاقات بزرگتری را هم در رسانه ملی داشته باشیم. اینکه خانمی مقابل دوربین بنشیند –به همان راحتی که انگار در خانه و در جمع محارمش نشسته- و خیلی آسوده و بی محابا و به مدد انواع و اقسام حرکات عجیب و غریب! لطیفه تعریف کند، اتفاق مهمی نیست؟! اولین بار که “آبرنگ” را دیدیم، شوکه شدیم که عجب! یک هنرپیشه زن، نه در قالب یک سریال طنز، که با هویت خودش مشغول جوک تعریف کردن است، البته با مخلّفات. این اتفاق جدیدی است. و کاش فقط غصه، نوع اجرای خانم بختیاری بود. غصه ی بزرگتر، روح چنین برنامه هایی است. فضای کلی چنین برنامه هایی است. اما مُراد از این فضای غصه برانگیز چیست؟ ما غصه ی چه نگاهی را در صدا و سیما می خوریم؟

بگذارید برویم سراغ مثال دوم یعنی “خندوانه”. این برنامه هم محوریتش خنداندن مخاطب است. “خندوانه” هرشب یک مهمان دارد که در جمع جماعتی که به عنوان تماشاگر در استودیو هستند، حضور پیدا می کند و به سوالات رامبد جوان پاسخ می دهد. تمام پرسش های مجری درباره خنده است. گفتگو و سوالات طوری طراحی شده است که مهمان تمام مدت در ستایش خنده و خندیدن صحبت کند. همه مهمان ها باید هرشب، چند ثانیه ای رو به دوربین و چشم در چشم مخاطبین، لبخند ملیح! تحویل مردم بدهند. خودِ رامبد جوان هم با ربط و بی ربط، قَه قَهه می زند. تماشاگران هم چند دقیقه یک بار باید به فرمان او بخندند. بخندند و دست بزنند. باز بخندند و دست بزنند. باز هم بخندند و دست بزنند… این کلیت برنامه “خندوانه” است. خندیدن های مکرر و بی ربط. روایتی که “خندوانه” و برنامه هایی نظیر آن از خنده و شادی ارائه می کنند، همین است. در این برنامه ها مدام این گزاره تکرار می شود که: “شما مردم؛ ناراحتید. پس بیایید بی خود بخندیم! ” این نگاه، شادی را در صرفِ خندیدن محصور می کند. اینگونه تبلیغ می کند که هرکه در ظاهر بیشتر بخندد، در واقع شادتر است. اما این نگاه و روایت از تعریف دینیِ شادی غافل است. در نگاه دینی، انسان ها تنها با خندیدن و ریشخندِ زمین خوردن انسان دیگری که در “دوربین مخفی” مضحکه شده است، شاد نمی شوند. “مومن” همواره لبخند بر لب دارد اما منبع خنده او “لغو” نیست. مومن از “لغو” اعراض دارد و منبع لبخند همیشگی اش، سروری باطنی است که میوه ایمان اوست. دلِ مومن راضی و شاد از خداوند است و این بزرگترین منشا و منبع نشاط و شادی است. غصه این است که روایت برنامه های شبکه “نسیم” عاجز از درک این معناست که یک ایرانیِ مسلمان می تواند با خواندن یک کتاب خوب، گوش دادن به یک موسیقی باطن دار، رفتن به درون طبیعت و یا حتی بودن در جمع خانواده اش و گفتگو با آن ها هم شاد باشد. خیلی شادتر از شهروندان غربی که شادی را منحصرا در شرکت در مجالس رقص و کلوپ های شبانه، مصرف مشروبات الکلی و حضور در شهربازی ها – که با آن حجم و میزان بالای مخاطره و هیجانشان در واقع از تفریحات ساخته عصر مدرن و متناسب با روحیه انسان مدرن هستند- می بینند.

مدیران تلویزیون باید باور کنند که اولا مردم ما، مردم شادی هستند. شادند که هر اتفاق تلخ و شیرین و کوچک و بزرگی را دست مایه طنز قرار می دهند و در قالب پیامک و … برای یکدیگر بیان می کنند. دوما اگر بنا باشد برنامه ای برای شاد کردن آن ها تهیه شود، باید خنده ای را ترویج دهد که با خود، حکمت و حرفی داشته باشد. خنده ای که پشتش به فرهنگ و ادبیات ما گرم است. استقبال مردم از برنامه هایی مثل “قند پهلو” و “لبخند تهران” ثابت کرد که ذائقه ایرانی شادی و خنده ای را می پسندد که برآمده از داشته های خودی است.

۲۸ خرداد ۱۳۹۳ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

نويسنده ديدگاه :مسعود

سلام ممنون که به این بحث پرداختی

نويسنده ديدگاه :فرجاد

سلام همیشه دیر عمل کرده ایم. گذاشتیم بی حجابی رخ دهد و حالا سعی می کنیم به زور برطرف کنیم و ریشه یابی نمی کنیم. شادی کردن را به مردم آموزش ندادیم و حالا که این مسائل پیش آمده به فکر افتاده ایم. همیشه به مردم گفته ایم این کار را نکن و در عوض کار جایگزینی را به مردم نشان نداده ایم. استاد شهید مطهری می گوید: ((پیامبران رسالت خود را به شیوه بشارت و انذار انجام دادند بشارت یعنی مردم را به کار خوب تشویق کنی و انذار یعنی مردم را از کار بد و عواقب آن مطلع سازی)). این گونه است که مردم راه درست را پیدا می کنند.

نويسنده ديدگاه :محسن313

مطلب بجایی بود

نويسنده ديدگاه :hossein

به جا چیه !!!!! مردم ایران در این زمان واقعا ناراحت اند !!!! از دولت فعلی که دارن میخورن !!! از خارجیا که دارن میخورن !!!! به خدا مردم ایران شاد نیستند !!! فقط مردم ایرانند که به خاطر هزینه زیاد حتی نمیتونن سفر داخل کشور مثلا به مشهد داشته باشند !!! فقط مردم ایرانند که ماشین خاک برسری و بخرن ۲۰ میلیون باش پز هم بدن !!!! فقط مردم ایرانند که جووناشون تو کفه ازدواج اند !!!! فقط مردم ایرانند که جووناشون سره ۲ سال خدمت سربازی ناراحت اند !!!!فقط جوونای ایرانند که در این زمان با کارشناسی ارشد هم باید بیکار باشن !!!!فقط مردم ایرانند که کلا تفریح فرهنگی ، هنری و … شون شده تلویزیون !!!!! چی میگید ؟؟؟؟
فقط به تهران نگاه نکنید که جای تفریحی داره !!!! کمی هم به شهرستانهای همسایه مثل قم نگاه کنید که حتی یک جای تفریحی برای جووناش نیست بعد شهردارش ساختمان آنچنانی برای خودشون میسازه !!!!! خوده شهر قم مقایسه اش با تهران مثل مقایسه تهران با لوس انجلسه !!!!!!
فقط تو ایرانه که به جای اینکه سرگرمی درست کنن برای مردم سرگرمی هم از مردم میگیرند !!!! به جای اینکه راه حلی برای ازدواج درست کنن سایت همسریابی درست میکنن ( انگاری خوده جوونه اینطوریه ) نمیگه به خاطر پوله نه بخاطر ناتوانی در همسر یابی !!!!!
فقط در ایرانه که جاهای تفریحی فقط در یک روز جوان رایگان میشه و باز هم پولیه 😐
مردم ایران شاد اند ؟؟؟؟
بشمارم بازم براتون !!!!!؟؟؟؟
نه جیدن شعار ندید 😐 ( راست میگید کمی انتقاد کنید بلکه درست بشه )
در ضمن منظور من هم آزادی نیست بلکه میخوام دولتی ها کمی با دین و ایمان بشن ببینن واقعا اسلام این بوده یا نه ؟؟؟؟
باز خدا خیر بده شبکه نسیم و که حداقل تو همین چند ساعتی که نگاه میکنی کلی بدبختی از سرت میره بیرون !!!
و باز هم میگم شعار بیخودی ندید 😐

نويسنده ديدگاه :مسعود

حسین خان خودت هم میدونی که هیچ کس با خنندیدن مشکل نداره صحبت سر همین سر گرم کردنه ملته .که حواس ملت به اون ساختمونی که میگی و من هم دیدم مشغول کنه والا میشه مثل پایتخت ظنزی ساخت و به یارانه هم گیر داده بشه و کلی هم بخندیم

نويسنده ديدگاه :فرجاد

سلام آقا hossein. من هیچ نقدی بر عملکرد شبکه نسیم نکردم فقط خطاب من افرادی هسنتد که مدام حمله می کنند و واکنش سریع انجام می دهند و از روی انصاف و منطق با مسائل برخورد نمی کنند.
تمام حرف های شما درست است و کم تر کسی است که این مسائل را ندیده و درگیر نباشد. ما از مسئولین توقع داریم و این توقع حق ماست. ما باید از همه مسئولین انتقاد درست و منطقی کنیم و این حق ماست و هیچ شخصی از این انتقاد مستثنی نیست.
کشور تاوان فراموشی و بی توجهی به جوانان را که سرمایه های کشور هستند خواهد داد و باید فقط اقدام کند. ما هیچ حرفی نمی خواهیم فقط عمل.

نويسنده ديدگاه :...

نویسنده محترم یا محترمه ی این مقاله؛ اگر خودت هم سری به مقالت بزنی متوجه می شی که بیخودی وقت گذاشتی برای نوشتن. قصد من توهین نیست اما مخاطب های مقالات سایت شما نسبت به موضوع کشف حجاب بهاره رهنما واکنش های بیشتری نشون دادند. منتظر یه سوژه واسه غیبت و یه سری گفتار های منع شده شرعی و عرفی نشستن. پس کارت بیهوده بوده. و البته خدمت مُنَوَرِت عرض می کنم که دلواپس صدا و سیما و برنامه های جِلف و سَبُکش نباشید. مدیران صدا و سیما هنوز دستخوش تغییرات جاریه نشده اند. شما هم بیخودی خودت رو خسته نکن. به جای نوشتن این اباطیل یه سری به صفحه نیازمندیها بزن ببین عقده ها باعث بروز چه ناهنجاری هایی میشه. یا اینکه چشماتو خوب باز کن و ببین جامع ای که ازش دم میزنی و به اصطلاح دلسوزشی تو چه حال و روزی قرار داره.مثل کبک سر رو تو برف فرو کردن و گز نکرده بریدن اجهاف به خود و دیگرانه. من بی طرفانه اینا رو گفتم. اگر دلسوز کشورمون هستید و شهدای انقلاب و جنگ و قبول دارید شما رو به خون پاکشون قسم می دم آب به آسیاب دشمن نریزید.سی و چند ساله مزدوراشون دارن علیه نظام تبلیغ میکنن اما گزندی به ما نرسید. ولی تو این چند سال اخیر تفرقه ها تا حد خطرناکی نظام رو تهدید میکنه. پس دین رو دستمایه ی مقابله به مثل با طرف مقابلتون نکنید.

نويسنده ديدگاه :مدیر

جناب … !
هرموضوع به تناسب مخاطبین خودش بازخورد داره
طیعتل بهاره رهنما به دلیل معروفیتش و برخی مسائل دیگر افراد زیادی رو برای اظهار نظر جذب میکنه
همچنین شما هنوز اولین لازمه های ادب برای اظهار نظر رو ندارید و از هر دو خط ۵ خطش توهین به نویسنده مقاله و سایت ما بوده .

نويسنده ديدگاه :دوست

واقعا خیلی بی انصافیه راجع به خندوانه اینطور گفتن
ابرنگ افتضاحه افتضاح
اما خندوانه نه
کمی نگاهمان را تغییر دهیم و افراطی به مسائل نگاه نکنیم

KHAMENEI KHAMENEI