کسر ۳۰ درصد حق بیمه از بن ۸۰هزار تومانی کارگران +سند

یکی از تصمیمات مهم سالانه شورای عالی کار که موجب خوشحالی کارگران می شود، تعیین میزان بن نقدی کارگری است. صبحانه آنلاین نوشت ، در اسفندماه سال گذشته نیز با ابلاغ مصوبه جدید افزایش حق بن نقدی کارگران، از ابتدای فروردین ماه سال ۹۳ همزمان با پرداخت اولین حقوق سال جدید، مبلغ ۸۰ هزارتومان به […]

یکی از تصمیمات مهم سالانه شورای عالی کار که موجب خوشحالی کارگران می شود، تعیین میزان بن نقدی کارگری است.

صبحانه آنلاین نوشت ، در اسفندماه سال گذشته نیز با ابلاغ مصوبه جدید افزایش حق بن نقدی کارگران، از ابتدای فروردین ماه سال ۹۳ همزمان با پرداخت اولین حقوق سال جدید، مبلغ ۸۰ هزارتومان به عنوان بن نقدی کارگران در نظر گرفته شد که نسبت به سال قبل، ۳۰ هزارتومان افزایش داشت و با این حساب، براساس مصوبه شورای عالی کار، مبلغ بن نقدی هر کارگر در سال اخیر، ۹۶۰ هزارتومان است.

جدول تغییرات ۹ ساله بن نقدی

میزان افزایش نسبت به سال قبل مبلغ بن نقدی ماهیانه (تومان) سال

۶۰۰۰

۱۰۰۰۰

۸۵

۰

۱۰۰۰۰

۸۶

۰

۱۰۰۰۰

۸۷

۰

۱۰۰۰۰

۸۸

۱۰۰۰۰

۲۰۰۰۰

۸۹

۸۰۰۰

۲۸۰۰۰

۹۰

۷۰۰۰

۳۵۰۰۰

۹۱

۱۵۰۰۰

۵۰۰۰۰

۹۲

۳۰۰۰۰

۸۰۰۰۰

۹۳

اما این خوشحالی چند وقتی است با بخشنامه یک نهاد دیگر وابسته به دولت، کمی رنگ باخته است چرا که قرار است از این مبلغ ۸۰ هزار تومان، ۳۰ درصد حق بیمه کسر شود؛ یعنی مبلغی در حدود ۲۵ هزار تومان!

بر اساس نامه ای که جمعی از فعالان اقتصادی و نمایندگان کارفرمایان خطاب به علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال کرده اند و نسخه ای از آن به دست صبحانه رسیده، اعلام شده، سازمان تامین اجتماعی اقدام به کسر ۳۰ درصد بیمه از بن مذکور نموده که مبلغ ۵۶ هزار ریال سهم کارگر و مبلغ ۱۸۴۰۰۰ ریال ان سهم کارفرما خواهد بود در صورتی که در سنوات گذشته برای مبلغ ۵۰ هزار تومان بن، بیمه تامین اجتماعی کسر نمی شد

با این توصیف، به نظر می رسد با این اقدام سازمان تامین اجتماعی، عملاً بن نقدی کارگران افزایش خاصی پیدا نکرده است و تنها شیوه پرداخت آن به کارگران سخت تر و پیچیده تر شده است.

این کارفرمایان در ادامه نامه خود با اشاره به مشکلاتی که در زمینه پرداخت حق بیمه مصوب کارفرمایان وجود دارد، از وزیر تعاون خواسته اند اجرای این بخشنامه را متوقف کند.

سازمان تامین اجتماعی در دوره جدید اقدام به بازپس دادن برخی معادن و واگذاری های دولت در خصوص رد دیون پرداختی به کارگران و مستمری بگیران نیز نموده است.

۱۸ خرداد ۱۳۹۳ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI