احمدی‌نژاد در پنجمین جشنواره بین‌المللی فارابی چه گفت ؟

احمدی‌نژاد در پنجمین جشنواره بین‌المللی فارابی چه گفت ؟

احمدی‌نژاد در پنجمین جشنواره بین‌المللی فارابی: خداوند انسان را در پایین‌ترین سطح و در دل پیرایه‌ها آفریده است خبرگزاری فارس: رئیس‌جمهور گفت: خداوند انسان را در پایین‌ترین سطح و در دل پیرایه‌ها و غل و زنجیرهایی که حقیقت انسانی را به اسارت گرفته‌اند، آفریده تا انسان با استفاده از استعدادها و بهره‌گیری از فطرت انسانی […]

احمدی‌نژاد در پنجمین جشنواره بین‌المللی فارابی:
خداوند انسان را در پایین‌ترین سطح و در دل پیرایه‌ها آفریده است

خبرگزاری فارس: رئیس‌جمهور گفت: خداوند انسان را در پایین‌ترین سطح و در دل پیرایه‌ها و غل و زنجیرهایی که حقیقت انسانی را به اسارت گرفته‌اند، آفریده تا انسان با استفاده از استعدادها و بهره‌گیری از فطرت انسانی به کمال برسد.


خبرگزاری فارس: خداوند انسان را در پایین‌ترین سطح و در دل پیرایه‌ها آفریده است

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس، محمود احمدی‌نژاد پیش از ظهر امروز (شنبه) در مراسم تجلیل از برگزیدگان پنجمین جشنواره بین‌المللی فارابی (ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی) که در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد، علوم انسانی را به دلیل اهمیت موضوع انسان دارای اهمیت دانست و با بیان اینکه بالاتر و مهمتر از انسان مخلوق و موجودی در عالم هستی وجود ندارد، گفت: همه بحث‌ها، علم‌ها و تلاش‌های جامعه بشری در نهایت به موضوع انسان برمی‌گردد و اگر انسان نبود جایی برای علم، معرفت، ‌حکمت، ‌کمال و ارزش‌های انسانی و الهی باقی نمی‌ماند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه به همان اندازه که انسان مهم است علوم مرتبط با او نیز دارای اهمیت است و به تعبیری علمی غیر مرتبط با انسان وجود ندارد، افزود: با نگاهی به تاریخ علوم انسانی و مباحثی که امروز تحت عنوان این علوم ارائه می‌شود، علوم انسانی در دو دسته علومی که برای کنترل و مدیریت انسان و علومی که برای هدایت و کمال انسان گسترش یافته ارائه می‌شود که این دو به طور مبنایی با یکدیگر تفاوت دارند.

وی با اشاره به اینکه اگر رنگ‌ها، نژادها، زبان‌ها ،‌مرزهای جغرافیایی و تمایلات فردی را از تک تک انسان‌ها برداریم، به حقیقت انسان می‌رسیم که در واقع فطرت الهی و آئینه تجلی اسماء خداوند است، اظهار داشت: اگر قالب‌ها و پیرایه‌ها را از انسان و انسانیت برداریم آنچه باقی می‌ماند خوبی، پاکی و کمال‌جویی است.

احمدی‌نژاد حقیقت انسانی را بسیار ارزشمند برشمرد و تصریح کرد: حقیقت انسان در تمام طول تاریخ و جغرافیا، حقیقتی واحد و یکسان است و برای بازگشت به این حقیقت باید اولاً نسبت به حقیقت انسانی شناخت داشته باشیم و ثانیاً برای تشکیل جامعه‌ای سعادتمند و زدودن غل و زنجیرها از خود و دیگران تلاش کنیم که برای تحقق این دو ماموریت ما نیازمند الگو و راهنما هستیم چرا که شناخت ما شناختی نسبی و تابع شرایط موجود است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه خداوند انسان را در پایین‌ترین سطح و در دل پیرایه‌ها و غل و زنجیرهایی که حقیقت انسانی را به اسارت گرفته‌اند آفریده تا انسان با استفاده از استعدادها و بهره‌گیری از فطرت انسانی به کمال برسد، خاطر نشان کرد: تنها ماموریت انسان رهایی از این بندها و بازگشت به حقیقت انسانی و خدایی شدن است.

وی با بیان اینکه خداوند در هر نقطه‌ای از زمان انسانی را خلق کرده که هیچ یک از این پیرایه‌ها را نداشته و عینیت حقیقت انسان است که باید تجلی بیرونی داشته باشد، تصریح کرد:‌ انسان کامل همان عینیت حقیقت انسانی است که دچار غرور،‌ خودخواهی، تعصبات و وابستگی‌های قومی، قبیله‌ای و نژادی نبوده و تجلی فطرت الهی انسان است.

احمدی‌نژاد در ادامه با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم تا به جامعه‌ای سعادتمند برسیم ، اظهار داشت:‌ بندگی خدا و تلاش برای اجرای عدالت و مبارزه با ظلم، راه رسیدن به جامعه‌ای سعادتمند است که در آن همه انسان‌ها از غل و زنجیرها آزاد شده و شرایط برای کمال یافتن آنها فراهم است.

رئیس‌جمهور، عدالت را پایه رهایی انسان از غل و زنجیرها برشمرد و افزود: اگر عدالت نباشد هزاران سال دیگر تلاش جامعه بشری و محققان و علماء برای سعادت انسان‌ها به جایی نخواهد رسید و بر همه روشن است که اجرای عدالت بدون حاکمیت یک حاکم عادل نشدنی و محال است و حاکمی می‌تواند این عدالت را در جامعه جهانی اجرا کند که خود در درونش به عدالت و تعادل رسیده و کمال یافته باشد.

وی گفت: عدالت مطلق را تنها انسان کامل که حقیقت انسانی را به طور کامل در خود متجلی کرده است، می تواند به اجرا برساند و ما نیز برای شناخت انسانیت انسان و هم برای رسیدن به جامعه سعادتمند نیازمند انسان کامل هستیم.

احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع آفرینش انسان اشاره کرد و گفت: ‌خمیرمایه خلق انسان عشق و محبت است؛ اگر عشق به خوبی‌ها و حقیقت انسان و تجلی خدا و انسان کامل نباشد، حرکت کمالی انسان کاری محال است چرا که هر کمالی، زاییده عشق به حقیقت انسانی، ‌نوع انسان‌ها و انسان کامل است به طوری که همه حوادث تاریخ بشر به نوعی به مبنای عمل انسان‌ها از روی کینه یا حرکت آنها از روی عشق و محبت به دیگران باز می‌گردد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه علوم انسانی در حقیقت پرداختن به حقایق انسان است، اضافه کرد: هر انسانی به میزانی که از قید و بندها آزاد شود به همان میزان بزرگ، خدایی و جهانی می‌شود و انسان‌ها در همه جای دنیا با همه رنگ‌ها و زبان‌ها با او احساس آشنایی می‌کنند.

وی در ادامه همچنین با اشاره به اینکه طی سال‌های گذشته به خصوص در ده سال اخیر انسان‌هایی پیدا شدند که به خاطر فاصله گرفتن از حقیقت انسان و عشق به دیگران و از سوی دیگر به خاطر کشتن انسان‌ها و نجات نظام سرمایه‌داری به کشورهای دیگر حمله کرده‌اند، گفت: بزرگترین نمونه آن طی ده سال اخیر انسانی است که برای استیلا بر جهان حاضر شد با لشکر کشی به منطقه یک میلیون انسان بیگناه را بکشد چرا که درون او از عشق و محبت به دیگران تهی است.

در این مراسم رئیس‌جمهور از ۹ برگزیده پنجمین جشنواره بین‌المللی فارابی با اهداء لوح تقدیر و تندیس جشنواره تقدیر کرد.

۷ آبان ۱۳۹۰ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI