پاسخ وزیر امور خارجه به گستاخی کلینتون در بی بی سی

پاسخ وزیر امور خارجه به گستاخی کلینتون در بی بی سی

پاسخ صالحی به مصاحبه کلینتون با بی‌بی‌سی وزیر امور خارجه کشورمان اظهارات اخیر هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا مبنی بر آمادگی کشورش برای برقراری رابطه با ایران را متناقض با دیگر سیاست‌های مطرح شده از سوی این کشور دانست. به گزارش ایسنا، علی‌اکبر صالحی در نشست مطبوعاتی مشترک با مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق […]

پاسخ صالحی به مصاحبه کلینتون با بی‌بی‌سی

وزیر امور خارجه کشورمان اظهارات اخیر هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا مبنی بر آمادگی کشورش برای برقراری رابطه با ایران را متناقض با دیگر سیاست‌های مطرح شده از سوی این کشور دانست.

به گزارش ایسنا، علی‌اکبر صالحی در نشست مطبوعاتی مشترک با مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق ادامه داد: ما تاکنون از این اظهارات زیاد شنیده‌ایم این اظهارات پر از تناقض است، از یک سو آن‌ها اظهار علاقه می‌کنند و از سوی دیگر صحبت‌هایی علیه ایران مطرح می‌کنند که هم‌سنگ صحبت‌های اول آن‌ها نیست.

وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که نیت صادق نباشد و پر از تناقض باشد مذاکره معنا ندارد.

وی ادامه داد: ایران در ۳۲ سال گذشته ثابت کرده کشوری است که به خود متکی است و برای حفظ استقلال، آرمان و اصولش حاضر است هزینه‌های زیادی بپردازد و تا امروز هم هزینه‌های زیادی برای حفظ اعتبار و آبروی خود پرداخته است و به همین دلیل امروز ایران در تعاملات سیاسی به عنوان کشور قدرتمند و عزتمند ظاهر شده است.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بنای ما برقراری رابطه با تمام کشورهای جهان است، البته به غیر از رژیم صهیونیستی که آن را مشروع نمی‌دانیم اما برقراری روابط فقط زمانی معنادار خواهد بود که طرفین به صورت مساوی بدون پیش‌شرط و به صورت هم‌سطح وارد گفت‌وگو شوند و البته به نظر می‌آید هنوز زمان آن نرسیده است.

وی با بیان این‌که «آمریکا هنوز با تکبر سخن می‌گوید» گفت: دیر یا زود باید متوجه شوند که ایران کشوری نیست که کسی بخواهد با او از موضع تکبر سخن بگوید و ما امیدواریم روزی فرا رسد که عقلانیت و منطق در سیاست خارجی آمریکا جا بیفتد.

وی تاکید کرد: اگر آن‌ها از منطق و عقلانیت تبعیت کنند، بسیاری از مسائل در دنیا تغییر خواهد کرد، باید منطق قدرت را به قدرت منطق تبدیل کنند و از طریق نیت صادق وارد مسائل بین‌المللی شوند؛ اما تا امروز آمریکا در مجموعه مسائل بین‌المللی از منطق زور و تزویر استفاده کرده است.

صالحی در پاسخ به پرسشی در مورد سطح همکاری‌های ایران، ترکیه و اقلیم کردستان برای مبارزه با گروهک تروریستی پ.‌ک‌.ک و پژاک گفت: موضوع گروهک پژاک تقریبا خاتمه یافته تلقی می‌شود و این موضوع نیز به اعتبار همکاری‌های اقلیم کردستان بوده است. این موضوع فیصله یافته و امیدواریم روز به روز شاهد امنیت بیشتری باشیم.

خبرنگار دیگری در مورد سطح مبادلات تجاری ایران و اقلیم کردستان پرسید که صالحی گفت: سطح تجاری ما بیش از سه میلیارد دلار است، البته ظرفیت‌های زیادی وجود دارد و با توجهی که آقای بارزانی نسبت به این موضوع دارد امیدواریم سطح همکاری‌ها را بیش از این افزایش دهیم.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا سطح روابط ایران و اقلیم کردستان می‌تواند پیش از این افزایش یابد، گفت: در بین همراهان رییس اقلیم کردستان، وزیران برق، نیرو، بهداشت و استانداران اربیل و سلیمانیه هم حضور دارند و این نشان از این دارد که عرصه‌ تبادلات اقتصادی و تجاری ما بسیار وسیع و گسترده و شبیه است. ما در عرصه‌های مختلفی می‌توانیم ورود جدی پیدا کنیم. ایران می‌تواند در بحث پزشکی و داروسازی توانمندی‌های خود را به عراق ارسال کند.

وی ادامه داد: در مورد برق و انتقال آن نیز ایران در حال حاضر حدود ۱۲۰۰ مگاوات برق به عراق صادر می‌کند که امکان افزایش آن وجود دارد، ضمن این‌که ایران می‌تواند امکان انجام پروژه‌های عمرانی را در عراق داشته باشد. هم‌چنین در مورد ترانزیت از طریق کردستان نیز می‌توان گفت‌وگوهایی انجام داد که نیاز به بحث و بررسی دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: هیچ محدودیتی برای افزایش تعاملات اقتصادی و تجاری وجود ندارد، باید بخش خصوصی طرفین مقداری جدی‌تر وارد شوند و این آمادگی از طرف دو طرف وجود دارد. همه شرایط برای ارتقای روابط وجود دارد و امیدواریم سفر جناب آقای بارزانی طلیعه‌ای برای توسعه‌ همه‌جانبه روابط باشد.

وی همچنین در مورد پیروزی حزب النهضه در تونس نیز گفت: ما به برادران خود در تونس تبریک می‌گوییم که انقلاب‌ها را یکی پس از دیگری در منطقه عربی پایه‌گذاری کردند. ملت تونس، ملتی اصیل و صاحب تمدن و فرهنگ اصیل است و ثابت کردند که شایسته‌ بزرگی هستند.

وی ادامه داد: ملت تونس، ملت مسلمان، مومن و اصیل است که نتایج این انتخابات ثابت کرد تحرکات در منطقه ناشی از بیداری اسلامی است و ما به برادران خود در راس آن‌ها راشد الغنوشی تبریک می‌گوییم و برای آن‌ها شکوفایی و موفقیت آرزومندیم. امیدواریم تشکیل دولت جدید تونس را در آینده نزدیک شاهد باشیم و رفت و آمدها میان دو طرف آغاز شود.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در مورد همکاری‌های ایران و اقلیم کردستان گفت: ما همواره با یکدیگر در حال رایزنی هستیم؛ زیرا به یکدیگر اعتماد داریم و نقش آقای بارزانی در یکپارچه ساختن صفوف در عراق را برجسته می‌دانیم و برای ایشان آرزوی موفقیت داریم تا عراق بتواند آرامش خود را بازپس گیرد، آرامشی که شایسته آن است.

به گزارش ایسنا، صالحی در ابتدای نشست خبری مشترک خود با رییس اقلیم کردستان، ضمن خوش‌آمدگویی به مسعود بارزانی گفت: خرسندیم که آقای بارزانی این دعوت را پذیرفتند و به وطن دوم خود ایران آمدند.

وی با اشاره به مذاکراتش با بارزانی گفت: جلسه خوبی برگزار شد، موضوعات مورد علاقه طرفین به تفسیر بررسی شد ضمن این‌که نسبت به تحولات منطقه نیز گفت‌وگوهایی انجام دادیم.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان با بیان این‌که «اقلیم کردستان عراق رابطه‌ ویژه‌ای با ایران دارد» خاطرنشان کرد: این رابطه، رابطه‌ای برادرانه و منبعث از مشترکات فرهنگی، قومی و فامیلی است. مردم اقلیم کردستان و ایران شاخه‌های یک تنه هستند. در جنگ تحمیلی ایران تا آن‌جا که برایش مقدور بود به حمایت و کمک عزیزان‌شان در اقلیم کردستان پرداختند. همچنین عزیزان‌مان در اقلیم کردستان در مقابله با رژیم بعثی عراق همکاری مجدانه‌ای داشتند.

وی گفت: امروز ما شاهد بهترین روابط هستیم و روابط تجاری‌مان در سطح بسیار خوبی است البته انتظار داریم که این روابط بیش از نیز توسعه یابد و آقای بارزانی نیز این قول را دادند که زمینه برای همکاری و توسعه روابط اقتصادی و تجاری و فرهنگی و تبادلات مردمی بیش از پیش فراهم شود.

وی گفت: خوشحالیم که اعلام کنیم با مدیریت و وساطت وی توانستیم موضوع پژاک را به نحو خوبی مدیریت کنیم که امروز مرزهای ایران و اقلیم کردستان مرزهای امنی است و امیدواریم همواره این‌گونه بماند و اقلیم کردستان به ما قول داد که از این به بعد شاهد بهترین و امن‌ترین مرزها باشیم و مردم به راحتی رفت و آمد کنند و شاهد هیچ‌گونه ناامنی نباشیم.

۷ آبان ۱۳۹۰ | پیوندک |
ارسال دیدگاه

*

code

KHAMENEI KHAMENEI